Kurumsal Üye Şirketler

İlgili Yazılar

Bir Yorum

 1. 1

  AYHAN YILDIZ

  7 yılda 350 milyon prim yazılmış, 360 milyon muallak karşılığı ayrılmış. Her davanın talep tutarı kadar tazminatla sonuçlanmayacağını öngörebiliyorsak, fiili tazminat ödemesinin bu karşılığın altında olması muhtemeldir.
  Dikkatle incelenmesi gereken bir başla konu; bu branştaki ilan edilen komisyon oranlarıyla bilançolarda gerçekleşen komisyonların birbiriyle çelişmesi.
  Şirketlerin üretim yapmak istemiyoruz dedikleri bu branşta acenteye verdikleri komisyon oranı %1-%5 arasında değişiyor. Ortalaması % 2,5 diyelim. Ancak bu branşta yazılan toplam 48 milyon TL prime karşılık ödenen toplam komisyon 4.4 milyon TL. yani %9’un üzerinde. Peki bu nasıl oluyor?

  Bunu tahmin edebilmek için toplam üretimde kimin payı daha çok bakmak lazım. Ben bu fikri araştırmaya başlarken bankalardan şüpheleniyordum. Çünkü hekimlerin hepsi maaşlarını aldıkları bankalar tarafından bu konuyla alakalı da bir tazyikle karşılaşıyorlar, duyuyoruz. Ancak; O da ne! Sektör genel üretiminde %60 pay sahibi olan acente, komisyon oranı %2,5 olan branşta %83 pay almış??? Hiçbir acentenin 5-10 TL komisyon geliri için zamanını buna ayıracağını sanmıyorum. Ama ortada bir gerçek duruyor. Şirketlerin üçte ikisinin ruhsat bile almadığı, yalnızca üçte birinin sattığı Hekim mesleki sorumluluk sigortası branşında acente, üretimin %83 ünü yapmış ve %2,5 yerine %9 komisyon almış.

  Şirketler, zarar ediyoruz diye feryat ederken ve bu yüzden Bütün acenteler %2,5 ile çalışırken, %9’un üzerinde komisyon alan acenteler var mı, varsa kimler ve nasıl? Bu veriler ışığında sigorta şirketlerinin feryatları ne kadar samimi?

  Burada durup, soruların yanıtlarını siz değerli meslektaşlarıma bırakıyorum.
  (NOT: Rakamlar; TSB web sitesinde yayınlanan istatistik raporlarından 31.12 2016 itibarıyla Şirket detaylı gelir tabloları ve satış kanalı bazında üretim rakamları analiz edilerek verilmiştir. merak edenler https://www.tsb.org.tr/gelir-tablosu.aspx?pageID=911 adresinden inceleyebilirler.)

  Yanıt

Bir Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SIGORTAMEDYA Yayıncılık A.Ş. - Copyright © 2015 Sigortamedya Yayın Grubu. | Powered by
İnternet portalımızda yer alan tüm haber metini, resim ve benzeri içeriğin hakları Sigortamedya Yayıncılık A.Ş.'ye aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda, kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.