Kurumsal Üye Şirketler

İlgili Yazılar

Bir Yorum

 1. 1

  Mehmet Toker

  Faizsiz sigortacılık ne demek ? Ekonomi okumuş, sigortacılığın temel ilkelerini bilen bir kişi böyle bir sözü nasıl söyleyebilir? “bakiye iadesi” ne demek bu nasıl olabilir ki ?

  10 yıla varan hasar ihbar süreleri olan bir sektörde, yasal karşılık ayrılması zorunlu olan sektörde, reasürans ve trete anlaşmalarının olmazsa olmaz olduğu bir sektörde bakiye iadesi ne demek ki? Peki bu tür sigortacılık yapan firmanın ödeyeceği hasar tazminatları sırasında kasası boşaldığında sistem gereği, diğer sigortalılardan fazladan prim istemesi ve sigortalıların bu ödememeyi yapmaması durumları nasıl çözülecek, sigorta garanti fonu bu durum için yardımcı olacak mı, oradaki birikmiş para faizsiz mi?

  Sonra sigortacılıkta faiz nerede nasıl oluşuyor? Mevcut yasal düzenlemede sigortacı kendisinde biriken primleri nerede nasıl düzenleyecek, karşılıkları nerede nasıl ayıracak, buralarda oluşan faizler mi sistemi “kirletiyor”, üstelik nedense tam faiz oranlarında ki kar payı olunca bunun adı faizsiz sigortacılık mı olacak ?

  Hazinenin, TSB nin, Üniversitelerin, Sigorta acentelerinin, Tüketici derneklerinin sayın bilenleri lütfen bunları irdeleyin, sigorta matematik bir etkinliktir, başka hangi sektörde zorunlu “aktüerlik” uygulaması vardır, yoksa Nasreddin Hoca’nın hikayesindeki gibi, kazanlar doğurur, bir gün bakarsın ölüverir, ölen bir sigorta şirketi sadece kendi sigortalılarına değil tüm sisteme büyük zarar verir.

  Saygılarımla,

  Mehmet E. Toker
  İstirahat halinde Sigorta Eksperi

  Yanıt

Bir Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SIGORTAMEDYA Yayıncılık A.Ş. - Copyright © 2015 Sigortamedya Yayın Grubu. | Powered by
İnternet portalımızda yer alan tüm haber metini, resim ve benzeri içeriğin hakları Sigortamedya Yayıncılık A.Ş.'ye aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda, kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.