23 Ocak 2022, Pazar
spot_img

BES’ten 10 yılda 113 bin kişi emekli oldu

2003 yılında ilk sözleşmenin imzalanmasıyla başlayan ve 2013 yılında yüzde 25’lik devlet katkısı uygulamasının yürürlüğe girmesini takiben büyük bir ivme yakalayan Bireysel Emeklilik Sistemi (BES), 17’nci yılına giriyor.

Otomatik Katılım’la beraber 125 milyar liraya ulaşan toplam fon büyüklüğünün Türk ekonomisine katkı sağladığını ifade eden Halk Emeklilik Genel Müdürü Ömer Faruk Öztürk, rahat bir emekliliğe giden yolda BES’in önemini şöyle anlattı: 

“Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre ülkemizde ortalama yaşam süresi 80 yıla hızla yaklaşıyor. BES, uzun dönemde sunduğu avantajlarla emeklilik döneminde rahat etmek isteyenler için hem çok hesaplı hem de çok güvenli bir seçenek sunuyor. Aylık ufak tasarruflar ile uzun dönemde büyük birikimlere sahip olmanın mümkün olduğu bir sistem. Emeklilik döneminde yaşanabilecek finansal kaygıların önüne geçebilmek için şimdiden adımların atılması, kişilerin kendilerine uygun bir BES planına geçerek birikim yapmaya başlaması gerekiyor.”

BES’in değeri

BES’in değerinin, sistemden emekli olan bireylerin sayısı arttığı zaman toplum tarafından daha iyi anlaşılacağını belirten Öztürk, henüz genç bir sistem olan BES’ten emekli olanların sayısının her yıl katlanarak yükseleceğini dile getirdi. 2017 yılında 64 bin, 2018 yılında 89 bin ve 2019 yılında 113 bin kişinin tam devlet katkısı ile emeklilik hakkı kazandığını ifade eden Öztürk, “2018’de bir önceki yıla göre emekli sayısında yüzde 41’lik artış var” dedi.

Haberin tamamı Milliyet.com.tr ‘de

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER