2 Temmuz 2022, Cumartesi
spot_img

“20 yıl sigorta primi ödedik bir gün lazım olur dedik, o gün bugünmüş”

alkuryapHaziran ayındaSakarya’yı sular altındabırakan yoğun yağıştanetkilenerek uretimyapamaz duruma gelenve sigortalı olanAlkurKapı Sistemleri, afetsonrası RPM HasarOnarım Hizmetleritarafından hızlımudahale ile bir haftagibi kısa bir suredeuretime tekrar başladı.
Haziran ayında Sakarya’yı sular altındabırakan yoğun yağış sonrası OrganizeSanayi Bolgesi’nde (OSB) faaliyetgosteren Alkur Kapı Sistemleri de sularaltında kaldı. AIG Sigorta tarafındansigortalanan işletme, afet sonrası

Yeditepe Eksperlik’in yonlendirmesiyleRPM Hasar Onarım Hizmetleritarafından hızlı mudahale ile bir hafta

gibi kısa bir surede uretime tekrarbaşlayabildi. Alkur Kapı SistemleriFabrika Muduru Recep Sak, yaşananolay sonrası hasar onarımcalışmalarını şoyle ozetledi:“Acentemiz ve Yeditepe Eksperlik’tengelen arkadaşlar, olayın ertesi gunufabrikamızdaydılar ve cok kısa suredeekspertizi tamamladılar. OnerdikleriRPM Hasar Onarım Hizmetleri deolayacok hızlı bir şekilde mudahaleetti. RPM Hasar Onarım Hizmetlerisureci, bizim hicbir ikazımıza gerekbırakmadan, cok profesyonelce, tamve eksiksiz bir şekilde yoneterektamamladı.”

“Duvarları yıkacak boyutta birsu baskını soz konusuydu”

1993 yılında faaliyetine ithalatyaparak başlayan, şimdi uretimyaparak urunlerini bircok ulkeye ihrac

eden Alkur Kapı Sistemleri, Turkiye’nin ilk kapı paneli ureticisi. Kapıya ilişkinurunlerin yaklaşık yuzde 87’sini kendi

bunyesinde ureten işletme, Haziranayının ortasında Sakarya’da yağanyağmur nedeniyle sel afetindenetkilendi. Uzun zamandır Sakarya’daikamet ettiğini ve bolgeyi iyi tanıdığınıkaydeden Alkur Kapı Sistemleri FabrikaMuduru Recep Sak, yağan yağmurmiktarının normalin cok uzerindeolduğunu soyledi. Mevcut dereyataklarının yağmur suyunu tahliyeetmede yetersiz kaldığını ve selsularının cok geniş bir alanı etkilediğinikaydeden Sak, “OSB’nin etrafındakiduvarları yıkacak boyutta bir su baskınısoz konusuydu. Evler catılarına kadarsular altında kalmıştı. Burada bircokişletme zarar gordu” dedi.

 

‘Nasıl olsa sigortalıyız’ demedik

Alkur Kapı Sistemleri olarak cok hızlıbir şekilde toparlandıklarını soyleyenSak, yağmur sularının işletmeyi etkisialtına aldığında İstanbul’da olduğunu,buna rağmen calışanlarla iletişimkurarak su seviyesi ile ilgili an be an bilgi

aldığını acıkladı. Su seviyesinin giderekyukseldiğini oğrenince sigortanınşalterden kapatılması talimatını verenSak, “İnsan canı daha once geliyor.Bunun icin olası onlemleri aldık ve onceelektriği devre dışı bıraktık. İyi ki deyapmışız, ne varsa sular altındaydı” dedi.Sak, sozlerine şoyle devam etti:

“Klasorlerimiz yukarı ofise taşındı.

Makinelerimiz ve elektrikli el aletlerimizyuksek bir yere kaldırıldı. Butunurunlerimiz palet uzerine cıkarıldı.Paletin de uzerine cıkan su, bazıurunlerimize hasar verdi. Hassas olanurunlerimizi birkac paleti ust ustekoyarak daha yuksekte tutmaya calıştık.”Sel sularının işletmeyi basmasısırasında “Nasıl olsa sigortalıyız, neolursa olsun, boş verelim demedik”diye konuşan Sak, bu durumunhakkaniyetli olmayacağını ve iş sureciniuzatacağını dile getirdi. Sak, “Hemkendimizi hem de sigorta şirketinikollamış olduk” dedi.

“Hem işyerimiz hem decalışanlarımız sigortalı”

Alkur Kapı Sistemleri’nin yangın,hırsızlık, sel gibi afetlere karşı sigorta ilekorunduğunu acıklayan Sak,calışanların ise ferdi kaza sigortası ile guvence altında olduğunu belirtti.İşletme araclarının genelliklekiralandığını ve bu aracların da sigortasıolduğunu belirten Sak, aracların da buafetten zarar gorduğunu, hatta biraracın perte cıktığını soyledi.

Olayın ertesi gunu acentenineksperle birlikte fabrikaya geldiğinisoyleyen Sak, acente tercih etmesebeplerinden birinin, zor durumdakaldıklarında acentenin de oradaolması olduğunu vurgulayan Sak,“Acentemiz, eksper ile birlikte geldi.Eksper, hasar tespitini yaptı ve bize biryol haritası sunuldu. İşletmemizdehasar onarım yapılması gerekiyordu.Hasar onarım işi yapan firmalarlabağlantı kurduk, farklı farklı teklifleraldık. Eksper, RPM’nin hasar onarımyapmasını onerdi” acıklamasındabulundu. Hasar onarımı konusundahicbir işe ellerini surmediklerini belirtenSak, sozlerini şoyle tamamladı: “20 yılsigorta primi odedik bir gun lazım olurdedik, o gun bugunmuş.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER