“2020’nin getiri şampiyonu faizsiz fonlar”

0
53

Katılım Emeklilik Genel Müdürü Ayhan Sincek, 2020’de faizsiz fonların yüzde 33.9 getiri ile emeklilik sistemini yukarı taşımaya devam ettiğini belirtti. Sincek, “Bireysel  fon performansı olarak da Katılım Emeklilik Hisse Fonu, tüm emeklilik fonları arasında yüzde 109.31’lik getiri ile yılı yine lider bitirdi” dedi.  

Katılım Emeklilik Genel Müdürü Ayhan Sincek; Bireysel Emeklilik Sistemi’nin (BES) pandemide gördüğü ilgi ve güvenle derinleşme fırsatı bulduğunu açıkladı. Sincek, “Enflasyonun üzerinde getiri sağlayan BES fonları ile sektör yukarı yönlü bir ivme yakaladı. Gönüllü BES’te katılımcı sayısı 6 milyon 900 bin kişiye; fon tutarı da 159 milyar TL’ye ulaştı. Bu büyümede katılım esaslı BES’in çok önemli bir rolü olduğunu görüyoruz. Otomatik Katılım Sistemi’nde faizsiz fonların; konvansiyonel fonlara göre daha fazla tercih edilmesi ile bu kategorinin beklenenden daha derin ve kapsayıcı olduğu kanıtlandı” dedi.

Yüksek oranda getiri

Halkın giderek daha fazla teveccüh gösterdiği faizsiz fonların sektöre doping etkisi yaptığını belirten Sincek; “2020’de faizsiz fonların pazar payı geçen yıl sonundaki yüzde 13.70’lik rakamdan yüzde 18.12’ye yükseldi. 2020’de emeklilik sektörü ortalama yüzde 23’lük getiriye sahipken; Emeklilik Gözetim Merkezi’nin hesapladığı EGM Faizsiz Tüm Endeksi verilerine göre sadece faizsiz fonlar ise; yüzde 33.9 civarında getiri sağladı. Faizsiz fonlar yüksek oranda getiri ile emeklilik sistemini yukarı taşımaya devam ediyor” şeklinde konuştu.

Yılı birinci tamamladı

Katılım Emeklilik olarak yüksek fon performansıyla BES’in cazibesinin artırılmasında öncü olduklarını aktaran Sincek; “Bireysel fon performansı olarak yıllardır üst üste getiri şampiyonu oluyoruz. Son olarak yüzde 59.72’lik getirisi ile 2019 yılının birincisi olan Katılım Emeklilik Hisse Fonu; 2020’de de şampiyon oldu. Hisse Fonumuz, tüm emeklilik fonları arasında yüzde 109.31’lik getiri ile yılı yine birinci tamamladı” ifadelerini kullandı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz