16 Haziran 2021, Çarşamba
spot_img

Amerika’da sigortacı olmak

Yaklaşık 6 yıldır ABD’nin Los Angeles şehrinde brokerlik yapan İlker Yıldız, Sigorta Ekranı’na konuk oldu. ABD’deki sigorta sistemi ile ilgili ilginç bilgiler veren Yıldız, son dönemde sağlık sigortasına ve gelir kaybı sigortasına olan talebin arttığını açıklıyor.


ABD’de başkanlık seçimlerinden dolayı hararetli günler yaşıyor. Joe Biden ile Donald Trump arasında yaşanan çekişmeli seçim, toplumsal gerginliklerin gölgesinde geçiyor. Seçim sonrasında sivil kargaşa çıkması bile bekleniyor. Diğer taraftan da pandemi nedeniyle tüm dünyada olduğu gibi ABD’de sıkıntılar sözkonusu. Bu süreçte ülkedeki sigorta sektörü de en yoğun dönemlerinden birini yaşıyor. Şirketler toplumsal olayların çıkma riskine karşı sigorta ürünlerine talep gösterirken, ülkede sağlık sigortalarına olan ilgi de artmış durumda. ‘ABD’de sigortacı olmayı, üstelik bir Türk olarak sigortacılık yapmayı’ ülkede 6 yıldır sigortacılık yapan İlker Yıldız ile konuştuk. Sigorta Ekranı’na konuk olan Yıldız, pandemi sonrasında ülkede sağlık sigortalarına talebin arttığını söylüyor. Son dönemde şirketlerden daha fazla gelir kaybı sigortası talebi geldiğini ancak sigorta sektörünün buna pek yanaşmadığını dile getiriyor.
 

Her acente her ürünü satamıyor

ABD’nin 9 eyaletinde faaliyet gösteren Great Park Sigorta şirketinde görev yapan Yıldız, ABD’de sigorta sektöründe çalışmaya 80 yaşındaki bir dostu sayesinde karar veriyor. Yıldız, bu sektörde görev yapmaya başladıktan sonra özellikle Türkçe konuşabilmesinin oldukça faydasını görüyor. Sigortacı olmaya karar verdikten sonra ABD’de sigortacılık yapmak için gerekli olan resmi sınavlara girerek sertifikasını almaya hak kazanan Yıldız, bugün sigorta sektöründe çalışmaktan dolayı oldukça memnun.


Yıldız, ABD’de acentelerin her türlü sigortayı satmaya yetkisi olmadığını belirterek, sistemin işleyişi hakkında kısaca şu bilgileri veriyor: “Her eyaletin kendi sınav süreci var. Yani ABD’de bir eyalette sigorta acenteniz varsa bu demek değil ki diğer eyaletlerde de aynı ürünü satabileceksiniz. Her eyaletin bir Sigorta Bakanlığı var” diyor.


Sertifikaların da sigorta sektöründe ikiye ayrıldığını anlatan Yıldız, şöyle devam ediyor: “Hayat, sağlık ve araç, ev sigortaları olmak üzere iki ayrı lisans var. Eğer acenteler araç sigortası ya da ticari ve ev sigortaları satmak istiyorsa o lisansı alıyor. Sağlık ve hayat lisansı yoksa ya da şirketinde o poliçeyi satacak yetkili lisansa sahip kişi yoksa satamıyor.

Başarılı olanların oranı yüzde 8

ABD’de sigorta sektörüne girip de başarılı olarak sektörde kalmaya devam edenlerin oranının yüzde 8 olduğuna dikkat çeken Yıldız, “Yüzde 8 aslında o büyük pazarı paylaşıyor. Çünkü sigorta sektörünün içine girenlerin yüzde 92’si belli bir süre sonra sektörden ayrılmaya karar veriyor” açıklamasını yapıyor. Kazançların ise sanılanın aksine çok düşük olduğunu anlatan Yıldız, ABD’de başarılı olabilmek için çok fazla insana kısa sürede ulaşmak gerektiğini kaydediyor.

Sürekli sahada çalışmak zorundasınız

Yıldız, ABD’de sigortacılık yaparken ağırlıklı olarak sahada olduklarının altını çiziyor. Fakat son zamanlarda yeni poliçeler, gelen talepler nedeniyle masa başı işlerinin de yoğunlaştığını dile getiren Yıldız, “Gün içerisinde ağırlıklı olarak firmaları ziyaret ediyorum. İş sahipleri ile görüşüyorum. Sahada daha çok insanlarla muhatap oluyoruz. Aslına bakarsanız benim işimin yüzde 80’i danışmanlık. Bazen günde 5-6 saat telefonda konuşabiliyorum” diyor.

“Aslında sigorta acenteliğinin en büyük misyonu danışmanlık” diyen Yıldız, şöyle devam ediyor: “İnsanlar aynı dili konuşabildikleri kişiyle muhatap olmak istiyor. Bir konuyu danışmak istiyorlar. Sigortacıyım ama sigorta dışında çok farklı konularda da danışmanlık yapıyorum. Aracının ruhsatını yenilemek isteyenler bile bizden yardım istiyor. Doktora gidecek randevu nasıl alınır bilmiyor. Onları kırmamak adına yardımcı oluyoruz. ABD’de bir Türk sigortacı olmak aslında sigortalılarımıza yaptığınız iş haricinde de tavsiyede bulunmak demek.”

Pandemi ile sağlık sigortasına talep arttı

Yıldız’a göre pandemiden sonra en fazla talep sağlık sigortalarına oldu. ABD’de de sigortasız insan sayısının fazla olduğunu belirten Yıldız, bu noktada Obama döneminde çıkarılan ‘Obama Care’ sistemine de dikkat çekiyor. Yıldız, konuyla ilgili şu bilgileri veriyor: “6 eyalette sigorta yaptırmayanlara ceza uygulanıyor. Pandemi ile birlikte özellikle dükkânlar kapandı, araçlar az kullanıldı. Bu tarz sigortalarda düşüş oldu. Fakat sağlık tarafını ciddi oranda yükseltti. ABD’de sağlık sistemi biraz karışık. Sağlık sigortası yüzde 50-51 oranında devlet tarafından veriliyor. Tamamen ücretsiz sağlık sigortasından faydalanan bir kesim var. Bunlar, 65 yaş üstü ve gelir seviyesi düşük insanlar. Bunda bir problem yok. Fakat orta kesim için ciddi sıkıntılı bir durum. Çünkü sağlık sigortası çok pahalı. Bu orta kesimde aylık en az 300-400 doları sağlık sigortasına ayırmak gerekiyor. Sağlık ödemesi bir kişinin gelirinin yüzde 20’sini bile bulabiliyor. İşte Obama Care sistemi bu orta kesimi hedef alıyor. İnsanları sağlık sigorta sistemine sokmak için 2013’ten itibaren uygulanmaya başladı. Başarılı da oldu.”

ABD’de sigorta poliçeleri hep aynı dönemde yenileniyor

ABD’de sigorta sisteminde diğer ülkelere göre olan bir diğer farklılık ise kayıt dönemi. ABD’nin tümünde sağlık sigortaları için kaydınızı 1 Kasım-15 Aralık arasında yapmak zorundasınız. “Bu dönemde kayıt yaptırmadığınız zaman yıl içinde bir daha sigortalanamıyorsunuz” diyen Yıldız, şöyle devam ediyor: “Yaptırmamak için 60 gün içinde bir mazeretinizin olması gerekiyor. Bunlar özel durumlar. Bunun amacı da insanlar sistemi suiistimal etmesin. Örneğin sigorta yaptırmıyorsunuz ama sonra hamile kalıyorsunuz. ABD’de bir doğum 20 bin dolardan başlıyor. Sigortalı iseniz 1000-2000 dolar veriyorsunuz.”

Sigorta şirketleri gelir kaybı sigortasını yapmak istemiyor

Yıldız’ın programda ABD sigorta pazarı ile dikkat çektiği diğer konu ise gelir kaybı sigortaları ile ilgiliydi. Özellikle pandemi sonrasında işyerini, dükkânını kapatmak isteyen kişilerden ağırlıklı olarak gelir kaybı sigortası talepleri almaya başladıklarını belirten Yıldız, “İnsanlar bundan sonraki poliçelerine bu teminatı da ekletmek istiyorlar. Sigorta şirketlerine bunu ilettiğimizde açıkçası önlerini göremedikleri için bunu yapmak istemiyorlar. Bu konuda mart ayından beri sıkıntılı bir süreç yaşıyoruz” diye konuştu.

Sağlık sigortaları artmadı, hatta indirim bile oldu

Yıldız’a programda sorulan sorulardan birisi de sağlık sigortası fiyatlarında artış olup olmadığıydı. ABD’de sağlık sigortaları fiyatlarının yılda bir kere düzenlendiğine dikkat çeken Yıldız, “Fiyat düzenlemesi sadece Ocak ayında yapılır. Şimdiden firmaların 1 Ocak için yapacağı fiyatlar belli. Bazıları yüzde 2-3 oranında düşüş bile yaptı. Çok ciddi bir artış yok” dedi.

ABD’de sigorta yaptırırken önceki sağlık sorununuz bir önemi yok

ABD’de sağlık piyasasının en güzel tarafının insanların hastalığı olsa bile sigorta şirketlerinin bu kişileri reddedemediğini kaydeden Yıldız, “ABD’de sağlık sigortası fiyatları belirlenirken tek ve en önemli kriter yaş. Yani sizin daha önce tansiyon gibi rahatsızlıklarınız varsa sigorta firmaları sizi reddedemiyor. Önceki sağlık durumunuzun bir önemi yok. Size ilave bir ücret vermiyorlar. Belirleyici etken sadece yaş. Bu en büyük avantaj. Bir ameliyat olacaksanız kayıt döneminde sigortalı olup her türlü tedavinizi alabilirsiniz” değerlendirmesinde bulunuyor.

Kaskoda şirketler geri ödeme yaptı

Öte yandan pandemi döneminde ABD sigorta piyasasında yaşanan bir diğer gelişme ise bazı işyeri ve araç sigortalarında geri ödemelerin yapılması oldu. Yıldız, sigorta firmalarının bu branşlarda müşterilerine sigortaları kullanamadıkları için 4 aylık geri ödemeler bile yaptığına dikkat çekiyor.

Çok fazla suistimal yaşanmıyor

ABD’de sigorta suiistimallerinin çok fazla yaşanmadığını da kaydeden Yıldız, bu noktada sigorta şirketlerinin hasar tespit departmanlarının çok iyi ve titizlikle çalıştığını söylüyor. “ABD’de sistem çok güçlü. Her şey kayıt altında” diyen Yıldız, poliçe süresince şüphelendikleri her konuda ilave belgeler istediklerini belirtiyor. Yıldız, “Hatta adres değişikliği olduğunda bile hemen belgelenmesini istiyorlar. Çünkü ABD’de araç sigortalarının fiyatlarını etkileyen en önemli konu yaşanılan bölge. Bu konudaki suiistimalleri önlemek için sigorta şirketleri ve bizler sürekli olarak sigortacımızla temas halindeyiz” diyor.

Yayının tamamını izlemek için linke tıklayınız…

SİGORTA EKRANI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER