29 Haziran 2022, Çarşamba
spot_img

ACE Türkiye broker ve tüketicilerle büyüyor

ACE Türkiye Genel Müdürü Ebru Gürtan, “Türkiye’deki riskler daha karmaşıklaştıkça ve geliştikçe brokerliğin bu pazarda daha önemli bir rol üstleneceğine inanıyoruz” dedi

DÜNYA / Yakup SAYAR

ace turkiye

Sorumluluk sigortası branşında dünyanın önde gelen oyuncularından biri olan ACE, 2009 yılında giriş yaptığı Türkiye’de hızla büyüyor. Şirket yılın ilk yarısındaki prim üretimini geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 27.3’lük bir artışla 31 milyon TL’ye çıkardı. ACE Türkiye Genel Müdürü Ebru Gürtan, “Türkiye’de özellikle sorumluluk sigortalarında önemli müşterilerle çalışmaya başladık. Bu alanı kapsayan çokuluslu sigorta programlarında büyük başarılar elde ediyoruz. ACE olarak Türkiye’de büyümeyi sürdürmek istiyoruz fakat bu konuda bizim yaklaşımımız daha çok brokerler ve tüketici odaklı” diye konuştu.

ACE Türkiye Genel Müdürü Ebru Gürtan, ACE’nin hedefl erini DÜNYA ile paylaştı. ACE Group olarak globalde son derece başarılı bir ilk çeyrek geçirerek 2014’e iyi bir giriş yaptıklarını belirten Gürtan, “Vergi sonrası gelirlerimiz grup bazında bu çeyrekte yüzde 4.2 artarak 777 milyon dolara ulaştı. Yangın ve sorumluluk alanında yazılan net primlerimizde yine grup bazında sabit kurda yaklaşık yüzde 14 büyümeye imza attık. Türkiye’nin de içinde bulunduğu ACE Overseas General kapsamında ilk çeyrekte yazılan net primlerde sabit kurda yüzde 12.3 büyümeye ulaştık ve bileşik oran yüzde 90.1 gelişti. Türkiye’de ise yılın ilk yarısında geçen yılın aynı dönemine göre prim üretimimiz yüzde 27.3 artarak 31 milyon TL’ye çıktı. Türkiye’de bir büyüme yakaladık ve 2014’ün geri kalanında da böyle ilerleyeceğimizi öngörüyoruz” diye konuştu.

Sorumluluk branşında dikkat çekiyoruz

Türkiye’de özellikle sorumluluk sigortalarında önemli müşterilerle çalışmaya başladıklarının altını çizen Ebru Gürtan sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu alanı kapsayan çokuluslu sigorta programlarında büyük başarılar elde ediyoruz. Bu başarılar küresel ağımızın gücünü ve Türkiye’deki çokuluslu şirketlere sunduğumuz hizmetlerimizde yarattığımız farkı ortaya koyuyor. Türkiye’de büyümekte olduğumuz en önemli alanlardan biri yönetici sorumluluklarını da kapsayan kurumsal sorumluluklar.”

Diş sağlığı sigortası ile fark yaratacağız

Gürtan, kaza ve sağlık alanında Asya’da başarılı çalışmalar yürüttüklerini ve Türkiye’de gerçekleştirdikleri detaylı bir araştırma sayesinde Türk tüketicilere sunmaya başlayacakları Diş sağlığı sigortası için ilk adımları attıklarını belirterek, “Şu anda hazırlıklarımızı sürdürüyoruz ve bankacılık sektöründen müşterileriyle bu yenilikçi ürünü bir araya getirme fırsatını sunacağımız bir ortak arayışı içindeyiz. Bu ürün pazarda dikkate değer bir ihtiyaca ve açığa cevap olurken ortaklık kuracağımız bankaya da müşteri sadakati ve yeni gelir kaynakları açısından önemli avantajlar sunacak. Bu nedenle de bu üründe ciddi bir şekilde bankacılık sektöründe işbirliği yapabileceğimiz güçlü ortaklar arayışı içerisindeyiz” dedi.

ACE olarak Türkiye’de büyümeyi sürdürmek istediklerine özellikle vurgu yapan Gürtan şunları söyledi: “Fakat bu konuda bizim yaklaşımımız daha çok brokerler ve tüketici odaklı. Risk yaklaşımında uzun vadeli ortaklıkları tercih eden ve tazminat taleplerinden risk yönetimi danışmanlığına kadar her alanda sunacağımız üstün hizmetin farkını ayırt edecek brokerler ve tüketicilere ulaşıyoruz. ACE olarak pazar payımızı artırma yolunda fiyat rekabetini bir yöntem olarak benimsemiyoruz.”

Beklentimiz sektörünün güçlü büyüyeceği yönünde

Türkiye sigorta pazarını değerlendirmesini istediğimiz Gürtan, Türkiye’de sigorta pazarının umulan noktaya ulaşmamış olduğuna değinerek: “Örneğin prim hacimleri diğer daha küçük ölçekli ekonomilerin arkasında kaldı. 2010 yılında Türkiye dünyanın 18’inci büyük ekonomisiydi, fakat hayat dışı pazarındaki sıralamada 29’uncu geliyoruz. Ama genel olarak bizim beklentimiz sigorta sektörünün güçlü bir büyüme yakalayacağı yönünde” şeklinde konuştu.

Branş bazında yangın ve sorumluluk alanında kapsamlı olarak brokerlerle çalıştıklarına değinen Gürtan, Türkiye’deki riskler daha karmaşıklaştıkça ve geliştikçe brokerliğin bu pazarda daha önemli bir rol üstleneceğine inandıklarını söyledi. Gürtan sözlerini şöyle sürdürdü: “Kaza ve sağlık alanında ise bankalar gibi Türk şirketlerle ortaklık kurarak ortaklarımızın müşterilerine yeni sigorta ürünleri sunmanın giderek önem kazanan bir fırsat olduğuna inanıyoruz. Ayrıca Türkiye’de tele-marketing faaliyetlerimizi çok başarılı bir şekilde sürdürüyoruz.”

Fiyatlar gerçekliğini kaybettikçe bilançolar zayıflıyor

Genel Müdür Ebru Gürtan, her yerde olduğu gibi Türkiye’de de sürdürülebilir kârlılığa ancak sigortacıların poliçe yazmada ve risk seçiminde disiplinli bir şekilde yaklaşılmasıyla ulaşılabileceğini belirterek: “Farklı pazarlarda sigortacıların kârlı olmayan koşullarda rekabet ettiğini sıkça görüyoruz. Fiyatlar gerçekçiliğini kaybettikçe bu sigortacıların bilanço dengeleri de zayıfl ıyor. Ve sonuç olarak, bu koşullar altında müşterilerine karşı olan sorumluluklarını yerine getiremiyorlar ve herkes kaybediyor; sigortalılar bile”dedi.

ACE, büyüyen pazarlarda satın alma yapıyor
Türkiye’de organik olarak büyümeyi hedeflediklerinin altını çizen Ebru Gürtan, “2009’da ofisimiz kurulduğundan beri büyüme yaşıyoruz. Bunun yanı sıra ACE’in dünya çapında hızla büyüyen pazarlarda satın alma yolunu izlediği de biliniyor” dedi. Buna paralel sektöre olan yabancı ilgisine yönelik beklentilerini de paylaşan Gürtan şunları söyledi: “Türkiye’nin ekonomisi ve sigorta sektöründeki büyüme fırsatları göz önüne alındığında yabancı ilgisinin devam edebileceğini düşünüyorum. Bu aynı zamanda pazarın olgunlaşmasını sağlarken bir yandan da rekabet seviyesinin artacağını öngörmemizi sağlıyor.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER