29 Mayıs 2022, Pazar
spot_img

Acenteler, açık… kapalı… açık… kapalı!

SigortaMedya Genel Yayın Yönetmeni Can Kantar, tam kapanma döneminde acentelerin çalışma durumlarıyla ilgili bir makale kaleme aldı. Kantar’ın “Acenteler, açık… kapalı… açık… kapalı!” başlıklı makalesi şöyle…

Acenteler sigorta sektörünün temel taşlarından biri. Sektörün prim üretiminin yüzde 70’e yakınını acenteler gerçekleştiriyor. Acentelerimiz müşterisi ile iletişim içerisinde işlerini yürütüyor. Bu da genelde yüz yüze ilişkilerle oluyor. Geçtiğimiz aylarda yapılan kapanma günlerinde acenteler evlerinden sağladıkları teknik olanaklarla sigortalıları ile hem iletişimlerine devam ettiler hem de poliçe kestiler. Bir aksama yaşanmadı. Ve sigorta sektörü pandemi döneminde diğer sektörlere nazaran en az zarar gören sektörlerden biri oldu.

Şimdi uzunca bir kapanma dönemine girilince acenteler; ‘Bankalar açıksa biz de açık olmalıyız. Bizim poliçe kestiğimiz örneğin imalat sanayiindeki müşterilerimize gitmemiz lazım. Poliçe yenilemesi veya yeni poliçe için risk analizi yapmalıyız” dediler. Eksperler de, ‘Bir hasara gideceğiz, kimden izin alacağız’ dediler. Kısacası bütün sektör sokağa çıkmak istedi. Aslında acenteler, “Ofislerimizi açalım, bir iki poliçe kessek kardır” diyerek sokağa çıkma için muaf tutulmalarını beklediler.

Sonra tabii ki gözler SAİK’e çevrildi. SAİK resmi bir açıklama yapacak diye beklenildi. Koskocaman TOBB’un altında yer alan SAİK’ten resmi bir açıklama beklenirken, ‘Korkutgilin Sesi Platformu’ndan ciddiyetten uzak resmi değer taşımayan bir açıklama geldi. Zaten işin bu kısmı TOBB’un ve SAİK’in meslektaşlarına saygısızlığının bir göstergesi. Açıklamada, ‘TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu, konuyu İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya iletmiş ve acentelerin belge alması uygun görülmüştür’ şeklindeydi. Bir başka açıklama ise SAİK Başkanı Levent Korkut, İçişleri Bakanlığı yetkilileriyle BİZZAT görüşmüş! Ve izini koparmış::)))

Acente dostlarım bu bilgi kirliliği ne yazık ki ilk karşılaşılan bir durum değil. SAİK yönetimi geçtiğimiz dönemlerde de sorunlarla karşılaşıldığında önce farklı sonra farklı açıklamalarda bulunmuştu. Bana çok telefon ve mesaj geldi. Bekledim bilgilerim ışığında bir yazı yazayım istedim.

İşin özeti, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun Sayın Bakan’dan kopardığı izin acentelerin evlerinden iş yerlerine gidip gelebilmesi içindir. Ofislerin açılması ve sigorta poliçesini ofiste kesmek için değildir. Birikmiş işlerini yapabilmek, telefon görüşmelerini yapabilmek veya evinde ulaşamayacağı dosyaları ofisinde inceleyebilmek içindir. Sevgili acente dostlarım ellerinizdeki belgelerle ofislerinizde açıkken kolluk kuvvetlerine yakalandığınızda cezai işlemler uygulanacaktır. İşin özü bu… Korkutgilin Sesi Platformu’ndan yapılan açıklamada ne yazık ki işin bu kısmına açıklık getirilmemiştir. Bu yazılsa Sayın SAİK Başkanı’nın çok önemli bir izin kopartmadığı ortaya çıkacaktı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER