26 Temmuz 2021, Pazartesi
spot_img

Acentelerin Statik IP zorunluğunun kaldırılması resmileşti

Hazine ve Maliye Bakanlığı Sigortacılık Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanan yazıda acentelerin evden çalışmaları amacıyla Statik IP kullanımının kaldırıldığı belirtildi.

Bakan adına Genel Müdür Vekili Dr. Ahmet Genç imzasını taşıyan yazıda, “acentelerin evden çalışabilmesi amacıyla Statik IP kullanım zorunluluğunun yazımızın tarihinden itibaren 15 gün boyunca kaldırılması uygun görülmüştür” denildi.

Ülkemizde yeni nesil Coronavirüs (COVID-19) vakalarının görülmeye başladığı günlerde SigortaMedya tarafından Statik IP gündeme getirilmişti. Ancak Statik IP konusunun gündeme getirilmesini eleştirenler de olmuştu.

Sigortamedya’nın haber portalında da anket yayınlanmış ve “Zorunlu ‘Statik IP’ uygulaması kaldırılsın mı?” sorusuyla anket düzenlenmişti. Ankete katılanlar “Kaldırılsın” veya “Geçici süre ertelensin” şıklarından birisini işaretledi.

Anket sonucunda her iki şık da yüzde 50 oy aldı.

Sigortacılık Genel Müdürlüğü tarafından sigorta şirketlerine yazı şu şekilde:

“Bilindiği üzere 2016 / 27 sayılı sigorta acenteleri yönetmeliğinin uygulamasına ilişkin genelgenin 9.2. Maddesinde ‘Acentelik faaliyetinin gerek fiziki mekan ve gerekse; bu mekan dışındaki aracılık faaliyetlerinde işlemlerin mutlaka teknik personel tarafından yapılması; ayrıca sigorta ürünlerinin satışı ve satışı ile bağlantılı işlemler kapsamında sigorta şirketleri ile kuracakları internet servisi uygulamalarında; sigorta havuzları ya da bilgi ve gözetim merkezleri gibi diğer özellikli kurum ve kuruluşlar nezdinde yürütecekleri işlemlerin levha bilgilerine kayıtlı Statik IP (İnternet Protokolü adresi) numaraları üzerinden gerçekleştirilmesi gerekmektedir’ hükmü ve;”

“9.3. Maddesinde ise sigorta şirketlerince tavsiye edilen kullanıcı adı ve şifreleri ile yapılacak işlemlerin ilgili acenteleri Levhada kayıtlı bulunan statik numaralarıyla eşleştirmek suretiyle bu numaraları üzerinden gerçekleştirilmesi. Ayrıca yönetmeliğin 17. Maddesinin 3. Fıkrası uyarınca ‘Sigorta poliçelerini aracılık eden acentenin unvanı levha kayıt numarası veya yönetmeliğin 13. maddesindeki kurum ve kuruluşlar için kayıt numarasının poliçelerde yer alması gerekmektedir’ hükümleri amirdir.”

Evden çalışma imkânı

“İlgili yazınız ile COVID-19 salgını nedeniyle alınan önlemler uyarınca mümkün olduğunca kalabalık ortamlardan uzak durulması tavsiye edildiğinden bahisle; firmaların evden çalışabilmesi amacıyla statik IP kullanım zorunluluğunun geçici olarak (15 gün) kaldırılması suretiyle sigorta acentesi personelini evden çalışması imkânı sağlayacak düzenlemenin yapılması talep edilmektedir.” “Bu çerçevede talebiniz değerlendirilmiş ve şirketlerin levha bilgilerine kayıtlı Statik IP kullanımı anılan mevzuat uyarınca zorunlu olmakla birlikte yaşanan olağanüstü durum nedeniyle acentelerin evden çalışabilmesi amacıyla Statik IP kullanım zorunluluğunun yazımızın tarihinden itibaren 15 gün boyunca kaldırılması uygun görülmüştür.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER