Adıyamanlılar tedirgin, sigorta şart!

0
1
ADIYAMAN İL GENEL MECLİS BAŞKANI SALİH ŞAHAN, 2015 YILI TAHMİNİ BÜTÇESİNİN 60 MİLYON TL OLDUĞUNU VE KASIM AYI BOYUNCA MECLİSİN TOPLANTI YAPACAĞIN AÇIKLADI. (AHMET ARSLANTAŞ/ADIYAMAN-İHA)

Adıyaman Ziraat Odası Başkanı Mehmet Salih Şahan, yağışların yeterli düzeyde olmaması nedeniyle çiftçilerin tedirgin olduğunu, ürünleri mutlak suretle sigorta altına almak gerektiğini söyledi.

Adıyaman Ziraat Odası Başkanı Mehmet Salih Şahan, Adıyaman’da yağışların, son aylarda yetersiz düzeyde olmasının çiftçileri kara kara düşündürdüğünü dile getirdi. Salih Şahan, özellikle Mart ve Nisan ayında yağışların yeterli düzeyde olmaması tüm çiftçileri tedirgin ve emeklerinin karşılığını alamama endişesine neden olduğunu söyledi.

Şahan, yağışların mevsim normallerinin altında olması hububatlarda bir takım hastalıklara ve özellikle kıraç arazilerde verim kaybına sebebiyet verdiğini ifade etti. Çiftçilerin umutsuzluğa kapılmamalarını isteyen Şahan, meteorolojik verilere göre haftanın yağışlı geçeceğini ve bu yağışların gerek kalite ve gerek verimlerde azda olsa etkisinin olacağını söyledi.

Şahan, “Yağışların olmaması halinde hububatlarda kalite ve verim beklentinin altında olacaktır. Önümüzdeki yıllar içinde uyarılarda bulunarak, özellikle kuraklık, don, dolu gibi doğal afetlere sürekli maruz kalmaktayız. Bu sebeple ürünlerimizi mutlak suretle sigorta altına almalıyız. Zaten devletimiz sigorta maliyetinin yüzde 50‘sini karşılayarak sigorta desteği vermektedir” dedi.

Milliyet

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz