25 Ocak 2022, Salı
spot_img

Afetlerde toplam sigortalı hasar 213 milyon lirayı buldu

Son dönemde yaşanan afetlerde hasar tutarı, Rize ve Artvin’de 35 milyon TL, Manavgat, Marmaris, Milas ve Bodrum’da 71 milyon TL, Kastamonu, Sinop ve Bartın’da 107 milyon TL olarak belirlendi. Ekspertiz çalışmaları halen devam ettiği için hasar tutarları sürekli yükseliyor.

Son dönemde yaşanan afetlerde, Rize ve Artvin’de 35 milyon TL, Manavgat, Marmaris, Milas ve Bodrum’da 71 milyon TL, Kastamonu, Sinop ve Bartın’da 107 milyon TL ile toplamda 213 milyon TL hasar tutarı belirlendi.

Ekspertiz çalışmalarının devam etmesi ve henüz bildirilmeyen hasarların da olması nedeniyle bu tutarların önümüzdeki günlerde artması bekleniyor.

Türkiye Sigorta Birliği (TSB) Başkanı Atilla Benli,  doğal afetlerin sigortalı varlıklar üzerinde oluşturduğu hasarın, gelişmekte olan ülkelerde toplam hasarın ortalama yüzde 3’ü civarındayken, gelişmiş olan ülkelerde bu oranın yüzde 45’lere kadar çıktığını bildirdi.

Büyük bir tehdit haline geldi

Doğal afetlerin dünya için giderek daha büyük bir tehdit haline geldiğinin tüm ülkeler tarafından kabul edildiğini ve afetleri önleyici tedbirler alınmasının yanı sıra sigorta sektörünü geliştirme çabalarının hızlandığını ifade eden Benli, şunları kaydetti: “Ülkemizde de iklim değişikliğinin etkisiyle son yıllarda yaşanan dolu, sel ve yangın gibi afetler doğal olarak vatandaşlarımızın sigortaya olan ilgisini artırmaktadır.

Özellikle önceki yıllarda İstanbul’da yaşanan dolu yağışı sonrasında bu yönde bir bilinç artışı gördük. Vatandaşlarımız yaşanan dolu felaketiyle birlikte araçları için aldıkları kasko poliçelerinde dolu teminatını özellikle sorar duruma geldiler.

Akabinde depremler sonrasında da aynı etkiyi gördük. Son dönemde yaşanan sel ve yangın felaketleri sonrası da aynı bilincin oluşacağı beklenmektedir. Ama asıl önemli olan bu bilincin kalıcı hale gelmesidir. Olaylar olduktan sonra sigortaya olan teveccühün ilerleyen dönemlerde maalesef azalmaya başlaması burada kalıcı etkinin artırılması açısından yapılacaklar olduğunu gösteriyor.”

“Sigorta şirketlerinin avans ödemesi yapması memnuniyete yol açtı”

Atilla Benli, TSB Yönetim Kurulu’nun, 27 Temmuz, 30 Temmuz ve 16 Ağustos‘ta olağanüstü gündemle toplanarak tüm sektörün afetten zarar gören vatandaşlara en hızlı şekilde destek olabilmesi için tavsiye kararları aldığını, bu kararlar çerçevesinde, yaşanan olağanüstü durum göz önüne alınarak zararların bir an önce giderilebilmesi ve hasar tazmin sürecinin hızla işletilebilmesi adına, evrak temin sürecinde sigortalılara gerekli kolaylıklar sağlandığını anlattı.

Bu doğrultuda teminat dahilindeki hasarların bir bölümünde, hasar prosedürleri sonuçlanana kadar şirketlerin kendi belirleyecekleri oranlarda avans niteliğinde ödemeler yapmasına karar verildiğini anımsatan Benli, şirketlerin de hasar ödemelerini bu karara göre şekillendirdiğini söyledi.

Benli, afet yaşanan bölgelere sektör temsilcilerinin yaptığı ziyaretlerde sigorta şirketlerinin avans ödemesi yaparak gerek hayatın gerekse ekonomik faaliyetlerin normal seyrine dönmesine önemli katkılar sağladığının ve bu durumun önemli ölçüde memnuniyete yol açtığının görüldüğünü kaydetti.

Benli, yangından etkilenen bölgelerin tekrar eski güzelliğine kavuşması ve zarar gören ekosistemin tekrar can bulabilmesi için şirketlerin kurumsal olarak fidan dikme kampanyalarına destek vermesi yönünde şirketlerin teşvik edilmesinin kararlaştırıldığını bildirdi.

Rize ve Artvin Sel Felaketi

2 Eylül itibarıyla sigorta şirketlerine araç hasarlarında 82, konut ve iş yeri hasarlarında 108, mühendislik hasarlarında ise 4 ihbar yapıldı.

Sigortalıların toplam hasarı: 35 milyon TL

Manavgat, Marmaris, Milas ve Bodrum Yangınları

Yangınlardan etkilenen bölgelerde yangın ve kasko poliçelerinde sektörün sigortalılara sağladığı toplam teminat tutarı yaklaşık 101 milyar TL.

Yangın ve kasko poliçelerine ilişkin 3 bin 346 hasar ihbarı yapıldı. Bunun 2 bin 369’u araç, 977’ise konut ve işyeri ile ilgili.

Sigortalıların toplam hasarı: 71 milyon TL

Kastamonu, Sinop ve Bartın Sel Felaketi

Yaşanan sel ve su baskını hasarlarına ilişkin şirketlere iletilen kesin ihbar sayıları  araç hasarlarında 787, konut ve iş yeri hasarlarında 444 olmak üzere toplam 1.231‘e ulaştı.

Sigortalıların toplam hasar tutarı: 107 milyon TL

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER