1 Temmuz 2022, Cuma
spot_img

AHE'nin aktif büyüklüğü 9 milyar TL'yi aştı

ugur erkanEylül 2014 dönemi itibarıyla aktif büyüklüğü 9 milyar TL’yi aşan Anadolu Hayat Emeklilik’in konsolide olmayan brüt kârı 81,4 milyon TL olarak gerçekleşti

Anadolu Hayat Emeklilik A.Ş. Genel Müdürü M. Uğur Erkan, Şirketin 2014 yılı Eylül dönemi konsolide olmayan finansal sonuçlarına ilişkin olarak yaptığı basın açıklamasında aşağıdaki tespit ve değerlendirmelerde bulundu:

“2014 yılının üçüncü çeyreğinde, özellikle bulunduğumuz coğrafyada yaşanan siyasi gelişmeler, finansal piyasalardaki dalgalanmalar ve yurt içi makroekonomik hedefler ön planda yer almıştır. Faaliyet göstermekte olduğumuz branşlara ilişkin mevzuatların düzenlenmesine yönelik çalışmalar da önceki dönemlerde olduğu gibi gündemdeki yerini korumuştur.

Halka açık ilk ve tek emeklilik şirketi olan Anadolu Hayat Emeklilik, finansal açıdan istikrarlı, karlı ve başarılı bir dönemi daha geride bırakmıştır.

Bilindiği üzere, yıl içinde, çıkarılmış sermayemiz, iç kaynaklardan karşılanmak suretiyle, 30 Milyon TL arttırılarak 380 Milyon TL’ye yükseltilmiş, ayrıca hissedarlarımıza 2013 yılı karından 50 Milyon TL tutarında nakit temettü ödemesinde bulunulmuştur.

2014 yılının üçüncü çeyreği itibarıyla hayat ve bireysel emeklilik branşlarında toplam 44,3 Milyon TL teknik kar elde etmiş olan Şirketimizin brüt karı 81,4 Milyon TL, net karı da 63,4 Milyon TL olarak gerçekleşmiştir. Aktif büyüklüğümüz, geçen yılın aynı dönemine göre %18 oranında artışla 9 Milyar TL seviyesini aşmış, öz sermayemiz de 549,6 Milyon TL düzeyinde oluşmuştur.

Bireysel emeklilik branşı fon büyüklüğünde sahip olduğumuz sektör liderliğimiz sürdürülmüş, devlet katkısı tutarı hariç 6 Milyar TL’lik fon büyüklüğüne ulaşan ilk şirket olma başarısı gösterilmiştir. Anadolu Hayat Emeklilik’in 30.09.2014 tarihi itibarıyla devlet katkısı dahil bireysel emeklilik fon büyüklüğü 6,5 Milyar TL’yi aşmıştır. Toplam katılımcı sayımız ise yılbaşından bu yana yaklaşık %13 oranında artış göstererek 828.477 kişiye ulaşmıştır.

2013 yılında yürürlüğe giren mevzuat düzenlemelerinin bireysel emeklilik gelirlerimiz ve maliyetlerimiz üzerindeki olumsuz etkileri azalmaya başlamış ve bu dönemde 4,7 Milyon TL’lik teknik kar ile, beklentilere paralel sonuçlar elde edilmiştir. Bu kapsamda, söz konusu düzenlemeler çerçevesinde sektörümüzün hızlı bir gelişme kaydedeceği ve Şirket karlılıklarının orta vadede artmaya başlayacağı öngörüsü devam etmektedir.

1,8 Milyar TL’ye yaklaşan sigortalı varlıkları itibarıyla hayat sigortaları sektöründe lider olan Anadolu Hayat Emeklilik, bu dönemde 257,5 Milyon TL tutarında brüt prim üretimi gerçekleştirmiştir. Hayat branşı teknik karımız da, olumlu seyrini devam ettirerek 39,6 Milyon TL’ye ulaşmıştır.

Anadolu Hayat Emeklilik, sahip olduğu güçlü ortaklık yapısı ve sermaye birikimi aracılığıyla, faaliyet gösterdiği branşlardaki mevcut büyüme potansiyelini ve gelişim fırsatlarını değerlendirecek ve sektörün öncü Şirketi olmaya devam edecektir.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER