25 Ocak 2022, Salı
spot_img

Aksigorta araştırdı: Check-Up yaptırmıyoruz ama…

Aksigorta’nın Yöntem Araştırma’ya yaptırdığı sağlık araştırmasına göre, hastalıkların erken teşhisinde çok önemli bir adım olan check-up’ı yaptırmıyoruz, ama kanser gibi erken teşhisin çok önemli olduğu bir hastalıktan da korkuyoruz.

Aksigorta, Yöntem Araştırma’ya Şubat ayında CATI (Bilgisayar Destekli Telefon Anketi) yöntemi ile İstanbul, Ankara, Adana, İzmir, Bursa, Kayseri, Malatya, Samsun, Erzurum, Tekirdağ, Diyarbakır ve Trabzon’da sağlık araştırması yaptırdı. Kotalı örneklem yöntemi kullanılarak belirlenen 18-50 yaş grubuna dahil Türkiye kent nüfusu temsili toplam 808 kişi ile ağırlık kullanılmadan gerçekleştirilen araştırmaya göre, toplumumuzda yalnızca her dört kişiden biri check-up yaptırıyor.

Kanserden korkuyoruz

04062016aAraştırmaya göre, check-up yaptırmayanların yüzde 51’i gerek görmediği için yaptırmadığını belirtirken yüzde 18’i vakit ayıramadığından bahsediyor. Yüzde 14 ise check-up yaptırmak için yeterince sağlıklı olduğunu düşünüyor. Erkeklerde check-up yaptırma düzeyi yüzde 33’ken kadınlardaki düzey yüzde 21.

Hastalıkların erken teşhisinde çok önemli bir adım olan check-up yaptırmayanların düzeyi yüzde 73’ken kanser gibi erken teşhisin çok önemli olduğu bir hastalıksa Türk halkının en çok korktuğu hastalıkların başında geliyor. Araştırmaya katılanların yüzde 77’si kansere yakalanmaktan korktuklarını belirtirken kanseri felç olmak (yüzde 22) ve kalp krizi geçirmek (yüzde 18) büyük farkla takip ediyor.

Estetik operasyona karşı değiliz!

04062016bAraştırmaya katılanların yüzde 70’i estetik operasyona karşı olmadığını belirtirken bu gruptaki her dört kişiden biri bir gün kendisinin de estetik operasyon yaptırabileceğini belirtiyor. Türkiye’deki 30 yaş altı nüfus estetik operasyonlara daha olumlu bakıyor. Estetik operasyon yaptırmak isteyenler arasında yüzde 36 burnundan memnun değil. Karın gerdirme ve saç ektirme de burun ameliyatlarının ardından geliyor. 

Gözlerimize ve dişlerimize yeteri kadar iyi bakmıyoruz 

Aksigorta’nın yaptırdığı araştırmada ilgi çeken diğer iki başlık da göz ve diş sağlığı. 18 – 50 yaş nüfusun yüzde 21’i şimdiye kadar hiç göz muayenesi yaptırmamış. Türkiye’de her dört kişiden biri gözlük kullanıyor. Ortalama 26 yaşında gözlük kullanılmaya başlanıyor.

Dişçi korkusu hala devam ediyor. Araştırmaya katılanların yüzde 21’i dişçiden korktuğunu belirtiyor. Bu düzey kadınlarda yüzde 26’yken erkeklerde yüzde 16’ya düşüyor. Türkiye’de yaşayan hemen hemen herkes diş ağrısı çekiyor (yüzde 96). Nüfusun yüzde 38’i düzenli olarak muayene yaptırmıyor. Bu eğilim yaş ilerledikçe düşüyor.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER