30 Haziran 2022, Perşembe
spot_img

Aksigorta’dan 1.354 milyon TL prim üretimi 33,2 milyon TL net kar

chartAksigorta, 2014 yılının ilk dokuz ayı sonunda 1.354 milyon TL prim üreterek 48,5 milyon TL hayat dışı teknik kara ve 33,2 milyon TL net kara ulaştı.

Aksigorta, 2014’ün ilk dokuz ayında prim üretimini, geçen yılın aynı dönemine göre %18 artırıp 1.354 milyon TL’ye yükselterek, Trafik hariç pazar payı sıralamasında Nisan ayında devraldığı üçüncü sıradaki yerini pekiştirdi. Mühendislik ürünlerinin içinde bulunduğu Genel Zararlar branşında %50 büyüme kaydeden Aksigorta, Kasko branşında sağladığı %20 büyüme ile sektörde fark yarattı. Karlılık odaklı portföy dönüşümünü devam ettiren Aksigorta, bu dönemde, oto dışı sigortaların portföydeki payını geçen yıla göre 3 puan artırarak %45’e yükseltti.

Oto dışı branşlardaki yüksek büyüme oranlarının pozitif etkisi ile teknik karlılığı 48,5 milyon TL seviyesinde sonuçlanan Aksigorta’nın sigortacılıktaki teknik karlılık göstergesi olan bileşik rasyosu yılın ilk 9 ayında %101 seviyesinde gerçekleşti. Teknik karlılıktaki sürekli gelişim neticesinde sermaye karlılığı %10 seviyesine ulaştı.

Aksigorta hisse senedi ilk 9 ayda BİST 100 endeksine paralel performans gösterdi

Aksigorta hisse senedi ilk 9 ayda BIST 100 endeksine paralel bir seyir izleyerek ilk ayda sağladığı getiriyi korumaya devam etti. Yabancı yatırımcıların ilgisini çekmeye devam ederken şirketin piyasa değeri de 826 milyon TL’ye yükseldi.

ugur gulenAksigorta’nın uzun vadeli planları doğrultusunda karlı ve sürdürülebilir büyümesini devam ettirdiğini belirten Aksigorta Genel Müdürü Uğur Gülen “Aksigorta olarak 2009 yılından bu yana son derece planlı bir şekilde sürdürdüğümüz uzun vadeli stratejilerimiz doğrultusunda 2014’ün ilk dokuz ayında prim üretimimizi artırırken karlı branşların portföyümüzdeki payını büyüttük.”dedi.

Aksigorta’nın 2014’ün geri kalan döneminde de aynı stratejiyi sürdüreceğini belirten Uğur Gülen şöyle dedi:

“2014’ün son çeyreğinde de motor dışı branşların payını artırarak dengeli bir portföy yaratmaya, sektörün üzerinde büyüyerek pazar payımızı korumaya, banka kanalında ivmelenmeye, acente kanalımızın portföy kârlılığını iyileştirmeye, dönüşüm projelerini sürdürmeye ve piyasa değerimiz ile hisse performansımızı yükseltmeye devam edeceğiz. Sadece fiyat odaklı değil, yüksek hizmet kalitesi ve farklılaşan ürünlerimiz ile rekabet içinde yer alacağız. Tüm bu hedeflerimizi gerçekleştirirken de müşterilerimizin memnuniyetini daha da artırmak, toplumumuza sigortayı daha basit bir şekilde anlatarak öneminin anlaşılmasını sağlamak hedeflerimizin odak noktasını oluşturacak.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER