30 Haziran 2022, Perşembe
spot_img

Aksigorta’dan 22.2 milyon TL Net Kar

aksigortaAksigorta, 2014 yılının ilk altı ayı sonunda 951 milyon TL prim üreterek, 30.8 milyon TL teknik kara ve 22.2 milyon TL net kara ulaştı. İlk altı ay sonuçlarına göre, Aksigorta sektörün kârlı şirketi olmaya devam etti.

2014’ün ilk altı ayında prim üretimini, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 24 artırarak 951 milyon TL’ye yükselten Aksigorta, karlılık odaklı portföy dönüşümünü devam ettirdi. Aksigorta, 2014’ün ilk altı ayında konut sigortalarının içinde bulunduğu Yangın branşında yüzde 14, mühendislik ürünlerinin içinde bulunduğu Genel Zararlar branşında yüzde 64 büyüyerek oto dışı sigortaların portföy payını geçen yıla göre 1 puan artırarak yüzde 46’ya çıkardı.

Oto dışı branşlardaki yüksek büyüme oranlarının pozitif etkisi ile teknik karlılık 30.8 milyon TL seviyesinde sonuçlandı. Yılın ilk altı ayında teknik karlılıklarını güçlendiren Aksigorta’nın sigortacılıktaki teknik karlılık göstergesi olan bileşik rasyosu yüzde 101 seviyesinde gerçekleşti. Teknik karlılıktaki sürekli gelişim neticesinde sermaye karlılığı yüzde 16 seviyesine ulaştı.

Aksigorta hisse senedi ilk altı ayda BİST 100 endeksinin yüzde 10 üzerinde performans gösterdi

Aksigorta hisse senedi ilk altı ayda BIST 100 endeksinin yüzde 10 üzerinde getiri sağlayarak başta yabancı yatırımcıların ilgisini çekmeye devam ederken şirketin piyasa değeri de 936 milyon TL’ye yükseldi.

Sektörde sermaye yeterliliğinin daha fazla önem kazandığı bir dönemde Aksigorta teknik kar marjını sürekli artırmanın neticesinde de sermaye yeterlilik rasyosunu, geçen yılın aynı dönemine göre 4 puan artırdı.

Aksigorta’nın uzun vadeli planları doğrultusunda karlı ve sürdürülebilir büyümesini devam ettirdiğini belirten Aksigorta Genel Müdürü Uğur Gülen “Aksigorta olarak 2009 yılından bu yana son derece planlı bir şekilde sürdürdüğümüz uzun vadeli stratejilerimiz doğrultusunda 2014’ün ilk altı ayında prim üretimimizi artırırken karlı branşların portföyümüzdeki payını büyüttük.”dedi.

Aksigorta’nın 2014’ün geri kalan döneminde de aynı stratejiyi sürdüreceğini belirten Uğur Gülen şöyle dedi:

“2014’ün ikinci döneminde de motor dışı branşların payını artırarak dengeli bir portföy yaratmaya, pazar payımızı korumaya, banka kanalında büyümeye, acente kanalımızın kârlılığını iyileştirmeye, dönüşüm projelerini sürdürmeye ve piyasa değerimiz ile hisse performansımızı yükseltmeye devam edeceğiz. Sadece fiyat odaklı değil, yüksek hizmet kalitesi ve farklılaşan ürünlerimiz ile rekabet içinde yer alacağız. Tüm bu hedeflerimizi gerçekleştirirken de müşterilerimizin memnuniyetini daha da artırmak, toplumumuza sigortayı daha basit, anlaşılır şekilde anlatarak sempatik hale getirmek hedeflerimizin odak noktasını oluşturacak.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER