25 Ocak 2022, Salı
spot_img

Aktüerlerin yeni başkanı belli oldu

Bu yıl 70. yılını kutlayan Aktüerler Derneği’nin olağan genel kurul toplantısında yeni yönetim kurulu seçildi. Aktüerler Derneği’nin Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Şirzat Çetinkaya, Başkan Yardımcısı ise Cenk Yalçın oldu.

Aktüerler Derneği’nin, bu yılki olağan genel kurul toplantısı, Akatlar Kültür Merkezi’nde 21 Haziran 2021 tarihinde gerçekleştirildi. Yeterli çoğunluğun sağlandığı toplantıda konuşan Taylan Matkap, “Hedefimiz her zamankinden daha fazla uluslararası çalışmalarda yer almak olmalıdır. Pandemi dönemi hepimize gösterdi ki; büyük riskler küreseldir ve aktüerya olmadan bu riskler yönetilemez.” dedi. Genel kurulu yönetmek üzere oluşturulan başkanlık divanına Anadolu Sigorta’dan İnanç Duyar, PwC’dan Devrim Alçın ve Allianz Sigorta’tan Nalan Kadıoğlu seçildi. Genel kurulda tüm dernek organlarının seçimleri tamamlandı.

Genel kurulda yeni yönetim kurulunun seçimi ve görevlendirmesi de yapıldı. Yönetim Kurulu Başkanı BNP Paribas Cardif’ten Dr. Şirzat Çetinkaya oldu, Generali Sigorta’dan Cenk Yalçın Başkan Yardımcılığına seçildi. Saymanlık görevine Anadolu Sigorta İbrahim Çakır getirildi, Aktüerist Finansal Danışmanlık Aylin Yalçın Avcı ise Genel Sekreterlik ile görevlendirildi. ODTÜ’ten Prof. Dr. Sevtap Kestel Halka İlişkiler, Organizasyon ve Eğitim Sorumluluğu görevini üstlendi. Seçilen yeni denetim kurulunda Anadolu Sigorta’dan Taylan Matkap, Adendum Aktüerya Emeklilik Danışmanlık’tan Murat Koçyiğit ve Anadolu Sigorta’dan Nurdan Türkdemir görev aldı.

Aktüerlik dünyada ilk 10 meslek arasında

Aktüerlik mesleğinin uluslararası sigorta sektöründe önemi her geçen gün artıyor. Türkiye’de ise sadece 383 kişi bu mesleği yapıyor. Amerika’da yapılan bir araştırmaya göre aktüerlik dünyada ilk 10 meslek arasında yer alıyor. Aktüeryaya sigorta sektörünün yanı sıra finans kuruluşlarından sosyal güvenlik kuruluşlarına kadar geleceği öngörmek durumunda olan tüm kurumlar ihtiyaç duyuyor. Aktüeryanın hizmet verdiği alanların alanların çerçevesi her geçen dönem genişlemeye devam ediyor.

Sigorta Medya Türkiye – www.sigortamedya.com.tr

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER