9 Ağustos 2022, Salı
spot_img

Ali Bahar: “Sigorta şirketleri analiz yapmadan başvuruları reddediyor”

Antalya Organize Sanayi Bölgesi (OSB) Başkanı Ali Bahar, sigorta şirketlerinin, artan maliyetler yüzünden poliçe kesmekten kaçındığı ve bu nedenle fabrikaların sigorta başvurularını risk analizi yapmadan reddettiğini söyleyerek “Bölgedeki bazı firmalar sigortasız şekilde üretim yapmak zorunda kalıyor.” dedi.

Hasar maliyetlerinin ciddi oranda artması sigorta şirketlerinin poliçe süreçlerini etkiliyor. Yüksek değerdeki fabrika yatırımlarını, yüksek maliyet ve risk nedeniyle sigortalamaktan kaçınan sigorta şirketleri, zorunlu trafik sigortalarında da sıkıntı çıkarmaya başladı. Öte yandan fabrikalarını sigortalatamadığı için sorunlar yaşayan sanayiciler, şirket araçlarının zorunlu trafik sigortasını da yaptıramayınca duruma tepki gösterdi.


Sektördeki sıkıntılar ülke ekonomisini tehdit ediyor

Sigorta sektöründe yaşanan sıkıntıların sanayi üretimini ve ülke ekonomisini tehdit ettiğine dikkat çeken Antalya Organize Sanayi Bölgesi (OSB) Başkanı Ali Bahar, tarım, gübre, mobilya, soğuk hava deposu, plastik, kimya, geri dönüşüm ve boya sektörlerinde üretim yapan birçok fabrikanın faaliyetlerini sigortasız bir şekilde sürdürdüğünü söyledi.


Söz konusu tesislerde meydana gelecek olası yangın ya da doğal afet kaynaklı hasarların tanzim yolunun kapalı olduğunu belirten Bahar, “Sigorta şirketleri riskli olarak nitelendirdikleri sektörlerde üretim yapan tesisleri hiç görmeden, yerinde incelemeden, risk analizi dahi yapmadan başvurularını reddediyor. Şu an bölgemizde üretim yapan birçok fabrika, ne yazık ki sigortasız bir şekilde faaliyetlerini sürdürmek durumundadır. Yılların emeği ile kurulmuş, yüzlerce kişiye istihdam sağlayan, kent ve ülke ekonomisine katma değer üreten bu kıymetler, muhtemel bir yangın ve doğal afet sonucunda yok olup gitme tehlikesi ile karşı karşıyadır. Bölgemizde iki büyük yangın felaketi yaşanmış, iki dev tesisimiz, birkaç saat içerisinde alevlere yenik düşüp, kullanılamaz hale gelmiştir. Söz konusu bu iki tesisimiz, kısa sürede yaralarını sarmış ve üretime devam etmiştir. Kaybın telafi edilip tesisin ülke ekonomisine kazandırılmasındaki en önemli etken, kusursuz hazırlanmış sigorta poliçeleridir. Ancak şu anda, ülke ekonomisini ve sanayicilerimizi, muhtemel bir kayıp karşısında tanzim edecek bir sistem ne yazık ki devrede değildir.” dedi.

Söz konusu olan milli servetimizdir


Yaşanan sıkıntılara yakın geçmişten bir örnek veren Bahar, “Türkiye’nin en büyük sanayi kuruluşlarından biri olan katılımcımızın, kimya alanında yaptığı yeni yatırımını sigortalayacak bir şirket bulunamadı. Söz konusu bu tesis, bugüne kadar yurt dışından temin ettiğimiz birçok hammaddeyi, ülkemizde üretmek için kuruldu. Yani üretimdeki dışa bağımlılığımızı sona erdirecek, tam manasıyla yerli ve milli bir yatırım. Hiçbir Türk sigorta şirketi, son teknoloji ve yüksek güvenlik sistemleri ile donatılan bu tesisimizi sigortalamayı kabul etmedi. Son çare olarak yurt dışındaki şirketler ile irtibata geçildi ve yatırımın bir bölümü yabancı firmalar tarafından sigortalandı. Dışa bağımlılığımızı sona erdirmek için elini taşın altına koyan sanayicimiz, yalnız bırakıldı ve en kötüsü de kendisi dışa bağımlı hale getirildi. Yatırımını sigortalayacak yerli ve milli bir sigorta şirketi bulamadı. Bölgemizde bunun gibi daha birçok trajikomik sigorta hikayesine rastlamak mümkündür. Sorun bireysel değildir, memleket meselesidir. Çünkü söz konusu olan tesislerin tamamı, milli servetimizdir.” açıklamalarında bulundu.


Sigorta acenteleri itibar kaybediyor


Bahar, sektördeki sıkıntıların sanayiciler, vatandaşlar ve sigorta acenteleri için içinden çıkılmaz bir boyuta ulaştığını ifade ederek şirket araçlarının zorunlu trafik sigortasının dahi yapılamaz hale geldiğini aktardı.
Sigorta şirketlerinin yaklaşık 7-8 aydır zorunlu trafik sigortası yapmaktan imtina ettiğine dikkat çeken Bahar, “Araçlarımızın kaskosunu yaptırabiliyoruz, fakat çalıştığımız sigorta acenteleri vasıtasıyla zorunlu trafik sigortası yaptırmakta büyük zorluklar yaşıyoruz. Sigorta şirketlerinin hasar maliyet hesaplarını gözetmesi, acenteleri poliçe yazdıramaz duruma getirmiştir. Sonuç olarak da sanayicilerimiz şirket bünyesinde kullandıkları araçlarının zorunlu trafik sigortasını yaptıramadıkları bir durumla karşı karşıya kalmıştır. Fakat işin trajikomik tarafı, çalıştığımız sigorta acenteleri dışındaki yerlerden, bankaların cep şubeleri ya da bu alanda hizmet veren web sitelerinden, birkaç dakika içinde zorunlu trafik sigortası yaptırılabilmektedir. Bu durum acente-sanayici/acente-vatandaş arasındaki sorunları körüklemekle kalmıyor, sigorta acentelerini itibarsızlaştırıp, gelir kaybı yaşamasına neden olmaktadır. Acentelerin değersizleştirilmesi, sorunlar yumağı haline gelmiş olan sigortacılık sektörünün ipinin çekilmesi anlamına gelmektedir. Sigorta şirketlerini, bu vahim hatadan bir an önce dönmeye ve acentelerini daha da güçlendirecek adımları ivedilikle atmaya davet ediyoruz.” diye konuştu.

Sektörün profesyonelleşmesi acentelerin güçlendirilmesiyle mümkün

Sigortacılık sektörünün profesyonelleşmesi gerektiğini dile getiren Bahar, “Sektörün profesyonelleşmesinin, acentelerin güçlendirilmesiyle mümkün olacağına inanıyoruz. Daha öncede bu konuyu gündeme getirerek sektörün daha güçlü temsil edilmesi ve her anlamda profesyonelleşmesi için faaliyetlerinin, sigorta acenteleri tarafından kurulacak bir oda tarafından sevk ve idare edilmesinin kaçınılmaz bir gereklilik olduğunu beyan etmiştik. Bu düşüncemiz değişmedi, hatta yaşadığımız olumsuzluklar nedeniyle daha da güçlendi. Acenteler tarafından kurulacak bağımsız meslek odası, yaşadığımız sorunların çözüme kavuşmasından tutunda, ilgili yasa ve mevzuatların doğru çıkmasından sektörün gerektiği gibi temsil edilmesine, kamuoyunun bilinçlendirilmesi için eğitim ve farkındalık çalışmalarından, acentelerin denetlenmesine kadar birçok kritik noktada çözüm odaklı faaliyetlerde bulunup hem sektörün hem de ülke ekonomisinin güçlenmesine vesile olacaktır.” dedi.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER