20 Ocak 2021, Çarşamba

Altyapı yatırımları sektöre hız katacak

Altyapı yatırımları, Covid-19 sonrası ekonominin kurtarıcısı olacak. Aksigorta Genel Müdürü Uğur Gülen “Sigorta sektörü için Covid-19 krizinin sona ermesiyle birlikte büyümenin en önemli itici gücü altyapı geliştirme yatırımları olacak gibi görünüyor” dedi.

SİGORTAMEDYA

Tüm sektörler Covid-19’un zararlarını telafi etmek için gelecek senaryoları üzerinde çalışıyor. Gelecek öngörüleri yapılarak stratejiler belirleniyor. Sigorta sektörü için de durum aynı. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki sigorta sektörünün en büyük itici gücü alt yapı yatırımları olacak. Swiss Re Enstitü’nün hazırladığı araştırmada da bu noktaya dikkat çekiliyor.

İtici güç olacak

Swiss Re raporuna göre altyapı geliştirme yatırımları, Covid-19 salgınının azalmasının ardından sigorta sektörünün büyümesinde itici bir güç olacak. Gelişmekte olan piyasalarda önümüzdeki 20 yıl içinde önemli yatırımların devreye gireceği belirtilen raporda, bu yatırımların yıllık 2.2 trilyon doları bulacağı vurgulanıyor. Altyapı yatırımlarının da özellikle yenilenebilir enerji sektöründe, inşaat ve sağlık sektöründe ağırlık kazanacağı belirtiliyor. Raporda gelişmekte olan piyasalardaki  altyapı yatırımlarının, sigortacılar da dahil olmak üzere uzun vadeli yatırımcılar için yıllık 920 milyar dolarlık bir fırsat doğuracağı tahmin ediliyor. Swiss Re Baş Ekonomisti Jerome Jean Haegeli; “Altyapı harcamaları, Covid-19 salgını sonrasında ekonomiyi hareketlendirecek. Güçlü ve sürdürülebilir büyümeye katkı sağlayacak faktörlerden biri olacak” açıklamasını yapıyor. Haegeli’ye göre özellikle Asya’da yapılması beklenen alt yapı yatırımları ekonomik büyümede önemli rol oynayacak.

Yeni fırsatlar doğacak

Aksigorta Genel Müdürü Uğur Gülen de Linkedin’deki makalesinde bu konuda değiniyor. “Birçok sektörün Covid-19 krizi nedeniyle büyüme planları alt üst oldu. Krizin yarattığı etkinin boyutu ve ne zaman sonlanacağı bilinmiyor ancak mevcut koşullarda yeni büyüme yolları aranıyor” diyen Gülen, sigorta sektörünün de Covid-19 sonrası döneme ilişkin büyüme yolları aradığını vurguluyor. Reasürans devi Swiss Re’nin en son hazırladığı Sigma raporunun bu konuda önemli bilgiler içerdiğini belirten Gülen, şu değerlendirmede bulunuyor: “Sigorta sektörü için Covid-19 krizinin sona ermesiyle birlikte büyümenin en önemli itici gücü altyapı geliştirme yatırımları olacak gibi görünüyor. Rapor, geleceğe yönelik projeksiyonlar yaparak sektörün olası yol haritasını çıkartıyor. Bizim için önemli projeksiyonlardan biri önümüzdeki 20 yıl boyunca gelişmekte olan pazarlarda yılda 2.2 trilyon dolar dolar altyapı yatırımı yapılacak olması. Peki, altyapı yatırımları sigorta sektörünü nasıl büyütecek? Sigma raporunda altyapı projelerinin inşaat ve işletme aşamalarının, mühendislik, emlak ve enerji alanlarında sigorta çözümleri açısından yeni bir talep yaratacağının altı çiziliyor.”

10 yılda 50 milyar doların üzerinde prim fırsatı oluşacak

Gülen, Sigma raporunda gelişmekte olan en büyük yedi pazar olan Brezilya, Çin, Hindistan, Endonezya, Meksika, Rusya ve Tayland ile ilgili de dikkat çeken noktalar olduğunu vurguluyor. Gülen, “Rapora göre gelişmekte olan en büyük yedi pazarda öngörülen yatırım seviyelerine dayanarak önümüzdeki 10 yılda toplam 50 milyar doların üzerinde bir prim fırsatı oluşacağı tahmin ediliyor. Bu primi yaratacak iş alanları arasında 22 milyar dolarlık inşaat primleriyle mühendislik ilk sırada geliyor. Operasyonel aşamada, emlak primlerinin 19,4 milyar dolara ulaşacağı hesaplanırken, yenilenebilir enerji projelerinden elde edilen primlerin de yaklaşık 9,7 milyar dolara ulaşacağı ifade ediliyor. Ayrıca denizcilik ve mali mesuliyet sigortası talebi de artış göstereceği düşünülen alanlardan” diyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklam -

SON EKLENEN HABERLER