5 Ağustos 2021, Perşembe
spot_img

Amasra 1 Kuyusu Türkiye Sigorta korumasında

Ülkemizin stratejik alanlardaki yatırımlarını teminat altına almayı sürdüren Türkiye Sigorta, geçtiğimiz günlerde 135 milyar metreküplük gaz keşfi yapılan Sakarya Gaz Sahası’ndaki Amasra 1 kuyusuna güvence sağladı. Nisan 2022 tarihine kadar geçerli olacak poliçe ile; yangın, patlama, deprem, enkaz kaldırma ve terör risklerine karşı 738 milyon TL teminat verildi.  

Türkiye Sigorta Genel Müdürü Atilla Benli; “Eylül ayındaki birleşmeyle birlikte Türkiye Sigorta olarak ilk poliçemizi, Tuna-1 kuyusu için yapmıştık. Ne mutlu bize ki Tuna 1 kuyusu sonrasında sigorta güvencesi sunduğumuz ve Sayın Cumhurbaşkanımızın müjdelediği; Amasra 1 kuyusunda da doğal gaz keşfi yapıldı. Fatih Sondaj gemimizin aramaları sonrasında 135 milyar metreküp doğalgaz keşfi yapılan; Sakarya Gaz Sahası’ndaki Amasra 1 kuyusuna olası risklere karşı 738 milyon TL değerinde teminat sağlıyoruz. Türkiye’yi dünya enerji liginde daha da yukarı taşıyacak; kendi milli kaynaklarımızla enerji üretebilmemize katkı sağlayacak bu yeni keşfin; tüm milletimiz ve ülkemiz için hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Türkiye Sigorta Genel Müdürü Atilla Benli

Gücünü adından alan Türkiye Sigorta; Türkiye’nin geleceği açısından büyük önem taşıyan stratejik yatırımlara sigorta desteği sağlamaya devam ediyor. 

Kurumdan yapılan açıklamaya göre Türkiye Sigorta; Sakarya Gaz Sahası’ndaki Amasra 1 kuyusunda 135 milyar metreküplük yeni doğalgaz keşfine; gelecek yılın Nisan ayına kadar 738 milyon TL değerinde teminat sağladı.

Benli, Amasra-1 kuyusundaki yeni keşifle birlikte bölgedeki toplam rezervin 540 milyar metreküpe ulaştığını; ve bu durumun Türkiye’yi dünya enerji liginde daha da yukarı taşıyacağının; kendi milli kaynaklarımızla enerji üretebilmemize katkı sağlayacağının altını çizdi.

Türkiye’nin geleceği için destek olmaya devam edeceğiz

Ülkemiz için böylesine önemli bir konuda; yine Türkiye Sigorta olarak yer almaktan gururlu olduklarını belirten Benli; “Biz ülkemizin stratejik alanlardaki tüm yatırımlarına teminat vermeyi sürdüreceğiz. Bu, bizim için en öncelikli konulardan biri. Böylece hem kapasitemizi hem gücümüzü arttırarak Türkiye’nin yerli ve milli duruşunda yerimizi alacağız. Türksat uyduları, Fatih, Yavuz ve Kanuni Sondaj Gemileri; Oruç Reis Gemisi ve Tuna 1 kuyusu teminatlarımızın ardından; ülkemiz için büyük bir müjde olan Amasra 1 kuyusuna da tüm gücümüzle destek olmaktan mutluyuz. Türkiye Sigorta ailesi olarak ülkemizin geleceği için çalışmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

1 Yorum

  1. Londra da, dün sonlanan Insurance Development Forum da (Sigorta Gelişi Forumu), kapanış konuşmasını yapan Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Sigorta Şirketlerinin, İklim Değişikliği ile mücadelede önemli rol alması gerektiğini ve yatırımlarını temiz, sürdürülebilir kaynaklara yönlendirmesini, fosil yakıt yatırımlarını ise sigortalamaması gerektiğini söyledi.
    (https://www.insurancebusinessmag.com/asia/news/environmental/un-secretarygeneral-wants-action-from-insurance-sector-257358.aspx)

    Bu konu 2000 yılında ilk olarak Kömür yatırımlarını sigortalamama kararı ile gündeme gelmişti. (https://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/sigorta/dunya-sigorta-sektoru-komursuz-hayat-icin-harekete-gecti-41691870)

    Sonuç olarak, doğalgaz yatırımını sigortalamak bir başarı hikayesi değildir! Türkiye Sigorta nın 2020 Faaliyet Raporunun 124 – 125. sayfalarında belirttiği sürdürülebilirlik ilkelerine de aykırıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER