30 Haziran 2022, Perşembe
spot_img

‘İkame araç konusu içinden çıkılmaz hale geldi’

Geçen yaz yaşanan sıkıntılar nedeniyle kasım ayının başından beri ikame araç konusunu gündemlerine aldıklarını belirten Ankara Sigorta Genel Müdürü Vefa Murteza, “İkame araç konusu içinden çıkılmaz hale geldi. Bu konuda ortada bir gerçek var ve bu gerçeği göz ardı etmemek lazım” dedi.

İkame araç sorunu bir süredir sigorta şirketlerinin gündemini meşgul ediyor. Müşteriler hasar sonrası ikame araç alamamaktan yakınırken sigorta şirketleri de araç bulmakta güçlük yaşadıkları için bu sıkıntının yaşandığına dikkat çekiyor. Konunun diğer muhatabı olan asistans firmaları ise beklenen hizmeti sağlayamamaktan şikâyetçi. İşte bu soruna çözüm bulmak için ilk adım ise Ankara Sigorta’dan geldi. Şirket, 2022 yılı ocak ayından itibaren kesecekleri yeni kasko poliçelerinden ‘ikame araç’ hizmetini çıkardığını açıkladı. Sigortamedya’nın YouTube kanalı Sigorta Ekranı’nda Can Kantar’a konuk olan Ankara Sigorta Genel Müdürü Vefa Murteza, son dönemde sıklıkla tartışılan ikame araç konusunda aldıkları kararla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Murteza, programda ayrıca, Ankara Sigorta’nın 2021 yılını nasıl geçirdiğini, 2022 yılı ile ilgili yeni ürün çalışmalarını da anlattı.

Kararımızın arkasındayız

İkame araç konusunda şirket olarak problemi yaşadıklarını ve bunun müşterilerine de yansıdığını belirten Murteza,  “Karar alırken çok zorlandık ama bu şirketimizin kararıdır ve bu kararın sonuna kadar arkasında duracağız. Hiçbir acentemizi de bununla ilgili olarak mağdur etmeyeceğiz” dedi.

Assistans firmalarının iyi hizmet verme konusunda sorun yaşadıklarına dikkat çeken Murteza, “Hijyen ve arabaların temiz gelmesiyle ilgili problem var. Lastik yanaklarına bakıp içerideki milimetreye göre aracın lastikleri kötü diyenden cam çatlak diyene kadar neler var neler. Toplum olarak biraz lüksü seviyoruz. Bunu da saygıyla karşılıyorum ama iş artık içinden çıkılmaz hale geldi” yorumunda bulundu.

Murteza, iş ortaklarına ikame araç konusunda onları yalnız bırakmayacaklarına dair bir çalışma gönderdiklerini açıklayarak, “Bu çalışmamıza tüm iş ortaklarımız bakacak. Geliştirilmesi gereken şeyler varsa geliştirilecek” dedi. Konuyla ilgili eleştirilere de saygıyla cevap verdiğine dikkat çeken Murteza, “Bu işi yıllardır yapan bazı acente arkadaşlarımız bunu vizyonsuzluk olarak ifade etmişler. Bütün eleştirilere hoşgörüyle bakıyorum ama bu bir vizyonsuzluk değildir” ifadelerini kullandı.

Hasar anında müşterileri mağdur etmeyeceğiz

Murteza, yazın fazla sayıda turistin Türkiye’ye geleceğine yönelik bir beklenti olduğuna dikkat çekerek, o dönemde yine kiralık araç sorunun oluşacağının altını çizdi. Araç satın alma ve kiralama ile ilgili ciddi sıkıntılar olduğunu söyleyen Murteza, “Bu gerçeklerden kaçamayacağımızı gördüğümüz için biz bu işe girdik. Bizimle çalışan ya da çalışmayan tüm acentelere hiçbir müşterinin mağdur olmayacağı mesajını verdik. Hasar anında hiçbir müşteri mağdur olmayacak. Gerekiyorsa biz araba sağlayıp müşteriye yollayacağız. Bunu da iş ortaklarımıza yapmış olduğumuz açıklamayla gönderdik” şeklinde konuştu.

Murteza, ikame araç konusunun Türkiye sigorta sektörünün büyük bir sorunu olduğunu vurgulayarak “Diğer büyük şirketlerin de eninde sonunda bu konuyla ilgili bir düzenleme yapacağını düşünüyorum” dedi.

Acentelerimizi yarı yolda bırakmayacağız

Murteza, programda günlük 250 TL limitli fişle bu hizmeti sağlamaya devam edeceklerini de açıklayarak, haftalık 7 gün ve toplamda 1500 lirayla sınırlı bu hizmetin yılda iki kez geçerli olacağını söyledi.  Murteza, “Kurumsal müşterisi olan kişilerin araçlarıyla ilgili olarak birebir araç verme konusunda çalışmamız var. Gelen eleştirilere sonuna kadar saygılıyız ve hepsini alt alta yazarak acentelerimizle birlikte doğru kararı bulacağımıza inanıyorum” dedi.

Sektörün üzerinde büyüdük karımızı acentelerimizle paylaşacağız

2021 yılında geçen yıla göre toplamda yüzde 49 civarında bir büyüme gerçekleştirdiklerini söyleyen Murteza, trafik branşı hariç yaklaşık sektörün yüzde 59 üzerinde bir büyüme sağladıklarını belirtti. Murteza, bu seneyi geçen yıla göre daha yukarıda bir karla kapatacaklarını ifade ederek, “Bu karımızı da acentelerimizle paylaşacağız” dedi.

2021 yılında birçok yeni ürün çıkardıklarını kaydeden Murteza, “Bunların içinde en önemlilerden biri ‘Güvencem Ankara’m’ poliçesiydi. Gün itibariyle 25 bin adet poliçeyi satmış durumdayız. Yeni çıkmış bir poliçenin bizim ölçeğimizde bir şirketten bir banka kanalı olmadan acentelerimiz tarafından bu derece satılması çok önemli bir gurur kaynağı” şeklinde konuştu.

Murteza, karavan sigortasında da yüzde 80’lere ulaşmış bir şirket olduklarına dikkat çekerek, “Burada karavancılara özel kasko poliçesi tasarladık. Aynı şekilde Emniyet Genel Müdürlüğü mensupları için kasko ve trafik branşında avantajlı EGM poliçesi düzenledik” ifadelerini kullandı.

Acente dostu bir şirketiz

Murteza, 85 yıllık yerli bir firma olarak Ankara Sigorta’nın adının çok ağır olduğuna vurgu yaparak, “Türkiye’nin en eski ikinci sigorta şirketiyiz. Bu ağırlığı yaşıyoruz ve olumlu anlamda yapabileceğimiz ne varsa yapmak durumundayız. Acentelerimizin rahatlığı nasıl olacaksa hep beraber dizayn edeceğiz. Acentelerimizin eleştirisi çok önemli. Onların eleştirileriyle daha yukarılara gitmek istiyoruz” diye konuştu.

Pandemi sürecinde üst yönetim ve şirket olarak her zaman görevlerinin başında olduklarının altını çizen Murteza, şunları söyledi: “2-3 ay önce Güneydoğu seyahatimiz oldu. Nusaybin’deki acentemizi ziyarete gittik, Mardin’de acentelerimizle kahvaltı düzenledik. Ardından Elazığ’a, oradan Diyarbakır’a, oradan Malatya’ya geçtik. Malatya’da yeni bölge müdürlüğümüzün açılışını yaptık. Burada gördüğümüz sıcaklığı, ilgiyi unutamam. Farklı acente dostlarımız var. Hem bölge müdürlüğü hem direktör arkadaşlarımız devamlı sahada olarak iletişimimizi hep sıcak tutuyoruz.”

Murteza, bu yıl açtıkları bölgelerin yerlerini de değiştirdiklerinden bahsederek, “Daha zemin tarzı yerlere geçtik ve görselliğimizi ön plana çıkarmaya çalıştık. Logomuzda ufak bir değişiklik yaprak harflerimizi büyüttük. Bu da hedefimizde olan büyümeyi işaret ediyor” şeklinde konuştu.

Akılcı iş yapmayı tercih ediyoruz

2021’de yapılanma konusuna önem verdiklerini belirten Murteza, “Bize gelen işleri değerlendirebilecek bir yapımızın olması gerekiyordu. İş gelebilir ama anında acenteye dönemezseniz, bunun alt yapısını oluşturamazsanız sınıfta kalırsınız” dedi.

Murteza, 2021 yılında yangın branşında büyüdüklerine dikkat çekerek, “Yangın konusunda kapasite problemimiz yok, limitimiz var. Yazmış olduğumuz büyük işler var. Bu işlerle ilgili yapmış olduğumuz plasmanımızda problemimiz yok. Bu konuda tüm acenteler ve brokerlar tarafından da yoğun bir ilgi var. Broker arkadaşlarımıza bize güvenip yangın portföylerini açtıkları için teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Brokerlere hizmet ederken daha hızlı olmak gerektiğini vurgulayan Murteza, “2021 yılında bu konuda sınıfı geçtiğimizi düşünüyorum. Bu düşüncemi de acente dostlarımız da ifade ediyor. 2022 yılında bu konuda da büyüyerek farklı bir konuma gelmeyi düşünüyoruz” dedi.

Murteza, üretim olarak küçük bir şirket olduklarını ve büyümek için ellerinden geleni yapacaklarını söyleyerek, “Her zaman agresif iş yapmaktan ziyade akılcı iş yapmayı tercih ediyoruz. Bunları da acentelerimize, brokerlerimize ifade ediyoruz. Çünkü hepimiz için vakit önemli” şeklinde konuştu.

2022’de kefalet sigortaları öne çıkacak

Geçen yıl tarım sigortasında çok büyük bir çıkış yaptıklarını belirten Murteza, bu yıl aynı şekilde devam edeceklerini söyledi. Murteza, “Tarım sigortasının acente tarafından satılabileceğini gösterdiğimizi düşünüyoruz. Çalıştığımız banka veya bir kooperatif kurumu yok. Biz sadece acente tarafında yapıyoruz. Tamamen sahaya inerek bu işi gerçekleştirdik” dedi.

Murteza, 2022 yılında kendileri için kefalet sigortasının öne çıkacağını ifade ederek, “Bununla ilgili alt yapımız hazır. Kefaletle ilgili ocak ayından itibaren düğmeye basacağız. Kefalette iyi olacağımızı düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

Yabancı sağlık sigortasında sektör lideriyiz

Yabancı sağlık sigortasında sektör lideri olduklarını ifade eden Murteza, “Yabancı sağlık sigortası önemli bir sigorta konusu. Bu yıl bu konuyla ilgili olarak birtakım teminatlarda değişiklikler oldu. Bu teminatlar sonrasında poliçenin daha da kullanılabilir olması öngörülüyor. Burada da pazar payındaki liderliğimizi devam ettirme düşüncesindeyiz” şeklinde konuştu.  

Murteza, “Özel bir KOBİ poliçesi düzenlediklerinden bahsederek, “KOBİ’yle ilgili olarak şirketlere baktığımızda ilk 10’daki şirketler bununla ilgili aksiyonlar almışlar ama orada KOBİ’nin yeterli şekilde başarılı olamadığını gördüm. KOBİ branşında daha kullanılır, farklı bir poliçe yapmayı düşünüyoruz. Bir de bazı özel meslek gruplarına Güvencem Ankara benzeri özel poliçeler düzenleyeceğiz.” dedi.       

TSS’de ufak paylar peşindeyiz

Mart itibariyle girmiş oldukları tamamlayıcı sağlık sigortasında iyi bir mesafe kat ettiklerine değinen Murteza, şöyle devam etti: “TSS’de çok büyümeyi düşünmüyorduk geçen yıl ama baktığımızda iyi işler yaptığımızı görüyorum. Önümüzdeki yıl tamamlayıcı sağlık sigortasında üzerine katarak devam edeceğiz, payımızı bu yıla göre arttıracağız. Geçen sene yapmış olduğumuz üretimi bu sene ikiye çıkarmayı düşünüyoruz. Devasa değil ufak paylar peşindeyiz. Sistem içinde büyük oyuncular var. O büyük oyuncularla beraber biz de oradan payımızı alma düşüncesindeyiz. Payımızı alırken yine acentelerle beraber hareket edeceğiz. Acentelere bu konularla, satışlarla ilgili olarak kampanyalar düzenleyeceğiz.”

Acentelerden gelen eleştirilerin göz ardı edilmemesi gerektiğinin altını çizen Murteza, “En çok gelen eleştirilerden biri bazı illerde anlaşmalı hastanelerin olmaması. SGK ile anlaşmalı olan hastanelerde geçerli bu ama yavaş yavaş bazı özel hastaneler bu SGK ile anlaşmalardan çıkmaya çalışıyor. Bu da işin boyutunu farklı hale getirecektir. Biz üzerimize düşeni şirket olarak yapacağız ve acentelerimizden de bu konuda desteklerini esirgememelerini istirham ediyorum” şeklinde konuştu.

Murteza, TSS ile ilgili yılın başında yapacakları fiyat güncellemesini medikal enflasyon nedeniyle şimdiden yapmak zorunda kaldıklarını söyleyerek, “Piyasa koşulları ve acentelerimizin bize geri dönüşleriyle beraber fiyatlamayı daha sonra farklı bir hale getirebiliriz” dedi.

Bölge müdürlerinin yetkileri artırılmalı

Murteza, bölge müdürlerinin ve çalışanlarının yetkili kişiler olması gerektiğini ifade ederek, “Bölge müdürlükleri kapanırken niye bölge müdürlüğü açıyorsunuz, diyebilirler. Sahada olamazsanız, acente sizin yüzünüzü göremezse ne kadar iyi bir şirket olsanız da unutuluyorsunuz. Onun için yetkili bölge müdürleriyle konuya vakıf oluyoruz. Bir bölge müdürü bana gelip konuyu matematiksel olarak izah ettiğinde o konuda haklıysa yetki ondadır. Tabii işin reasürans, plasman, rasyo istatistikler tarafında beraber çalışıyoruz. Biz ortak karar alıp o kararla şirketimizi hep beraber yönetiyoruz. Çok büyük bir avantaj bu bizim için. Çünkü üst yönetimin her şeye yetişmesi söz konusu değil” dedi. 

2022’de fiyatlamada farklılıklar olacak

Yedek parça konusunda düşüncelerini aktaran Murteza, bununla ilgili bir istatistikleri olduğunu söyleyerek bunun müşterilere daha iyi hizmet verme konusunda yardımcı olduğunu belirtti. Murteza, yapılan istatistiki çalışmada araç verme süresinin ortalama 6-7 gün olduğunun ortaya çıktığını ifade ederek, şunları söyledi: “Eksperin 10-14 gün yazması istatistiki fiyatlamayı etkilediği için bunlar direkt olarak müşteriye yansıyor. Müşteri kasko poliçesini daha fiyatlı alıyor. Son dönemdeki yedek parça fiyatlarını bir yana koyuyorum ama bunların hepsini üst üste koyduğumuz zaman acentelerimiz müşteriye fiyatlamayı farklı verebiliyorlar.”

Murteza, milli ve ekonomik anlamda parçaların onarılmasının çok önemli olduğuna dikkat çekerek, “2022 yılı oyunun biraz daha farklı oynanacağı bir sistem içerisinde olacağız. Tüm işler dövize endeksli hale geldi. Dövizdeki sıçramalar bizleri çok etkiliyor. Yedek parça fiyatları inanılmaz arttı. Fiyatlamayla ilgili 2022’de çok daha farklı şeylerin olacağını öngörüyorum” şeklinde konuştu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER