19 Ağustos 2022, Cuma
spot_img

ANKET: Lise mezunları acentelik yapabilsinler mi?

Bu haftaki anketimiz: Lise mezunları acentelik yapabilsinler mi? Başabaş giden anketimize siz de yorumlarınızla katılabilirsiniz.

Lise mezunları acentelik yapabilsinler mi?

Lise mezunlarına acente müdürlüğü yolu kapandı!

17 YORUMLAR

 1. Acentelik yapmayan kalmadı zaten. Mahallenin Muhtarı ve Bakkalı kaldı! Bunlara da Serbest bırakın herkes acente olsun. Tabana yayılması iyi olur.
  Bankalar,Plazalar, PTT,TOBB, Türkcell, Kooperatifler, Birlikler Acentelik yapıyor. Ama Sigorta Acenteleri neden başka iş yapamıyor??? Balık baştan kokarmış! Bizim haklarımızı koruyan kimse yok. Ticaret Odalarına gönderilen Aigorta Bilincini artırmak amaçlı broşürler bile dağıtılıyor! Karma Meslek Komiteleri içersinde yer alabildiğimiz için üvey evlat muamelesi görüyoruz. Birileri Kına yaksın???

 2. Lise mezunları olarak eski mezunlara hak verilmesi gerekli Çogu acente yanında çalışanlar eski lise mezunlarıdır. Onlara hak verilse çoğu acente personel bulamayacak işi öğrenen acente oluyor lise mezunları hariç

 3. zamanında kimse acente açmasın diye düşünen bağnaz bir yönetimin eseridir bunlar.
  ben 20 yıllık tecrübemle acente açamayacağım.ptt telekom tüvtürk kafasına göre heryere acente açacak.
  2008 yılında 3-5 acente sahibinin yönetmelik adı altında çıkardıkları bu sistem aslında tamamen kimsenin acente açmaması tüm pazarın kendilerinin çevresinde olmasını istemelerinin ürünüdür.
  yeni saik yönetiminden çalınan hakların iadesini istiyoruz.

 4. Osym orada sinav orada cok merakliysan guveniyorsan tipana gir calis kazan oku mezun ol gel basla ticaretine isine baksin herkes okumadiysan okuyanin sucu ne e be kardesim gelisi guzel anketler yayinlamiyin. Milleti birbirine kirdiracaksiniz!

 5. Yazık değil mi bize ! neden 4 yıl boyunca ailemizin maddi manevi desteği ile okuduğumuz üniversite bölümünde lise mezunu insanlarla aynı statüde yer alıyoruz niye emeklerimizi hiçe sayıyorsunuz. sonra sektör neden bu durumda neden gelişmiyor diye dert yanıyorsunuz. şansı lise mezunlarına ve sektörle ilgisi olmayan insanlara değil lisans mezunlarına verin hakkımızı yemeyin…

  • Görüşünüze katılmıyorum.. ben 2009 da bu sektöre girdim 13 yıldır satis uzmanı olarak çalışıyorum.kendi müşteri portföyüm var üzerine yeni müşteriler kazanmaya çalışıyorum.segem belgemi aldim urun eğitimlerimi aldim stajer öğrencilere işi öğrettim yardimci oldum ve onca yildir kendimi geliştirdim…şimdi lise mezunuyum diye acentelik neden açamim. 2 yıllık mezun benim donanimima gelmesi icin oooooo bu iş bilgi tecrübe işi sahada diploma konuşmuyor işi bilmek konuşuyor.

   • Kesinlikle katılıyorum. Herşey diploma değil. zaten okulunu okuyarak işi öğrenemiyorsun. Okulda öğretilenler ile sektörün hiç alakası yok. Çok okuyan mı çok gezen mi bilir ?

 6. okul mezunlarının hepsi müdürlüğü paraya çevirmiş maaş alıyorlar.
  sigortacılık diploma istemez tecrübe ister emek ister.
  saik lütfen bu yanlışa artık bir son ver !!!

 7. şuanda zaten istersen acente açabiliyorsun.Gidip müdür buluyorsun adama aylık maaş veriyorsun.Adamın dünyadan haberi yok sigortacılıktan haberi yok havadan para kazanıyor.eski saik yönetimi bunu böyle yapınca acente çok büyüyecek sandı.Sermaye geldi kaptı.Ptt tüvtürk telekom vs vs.

 8. Lise mezunuyum.2 yil acentede calisip bolge müdürlüğünde ise basladim 20 yil aralıksız bolgede teknik hasar satis kanalinda imza yetkili olarak calistim.zaman zamanda tahsilat kanalina destekde bulundum.ise yeni baslayan acente ve calisanlarina seminerler verdim isi anlamalarina ogrenmelerine katkida bulundum.universiteyi bitirip bolgeye gelen cok stajere isi anlattim ogrettim…bu isi cok iyi bilmeme rağmen acente olamiyorum. İse basladigimda okul sarti yoktu. İsteyen herkes acente veya ortagi olabiliyordu. Su anda bile sigortanin s sini bilmeyen acente ortaklari var acente acabiliyorlar. Evet Üniversite okuyanlara haksızlık olmasin bencede 2008 sonrasi bu sektöre girenlerde aransin. 2008 oncesi sektorde en az 7-10 sene araliksiz sigortalı calisanlara gerek kendi acentesinde mudurluk gerek yeni acente acma hakki verilmeli. Aleyhte bir kararin geriye dönük isletilmesi adil degil kanunlarda bile yazar.deneyimli lise mezunlari da en az 4yillik bitirenler kadar bu isi yapmayi hakediyorlar. Kaldiki ptt turkcel bankalar plazalar damdan düşme bu isi yaparak hak ediyolarsa deneyimli lise mezunlari sonuna kadar hak ediyorlar…. Bu yönetmelik geriye isletilerek isi bilenleri baltalamis…

 9. Su hayır oyu kullananlar siz önceden üniversite mezunu olarak mı aldınız kimsenin hakkını yemeyin yanınızda çalışanlardan bir çoğu lise mezunu gider açar diye korkuyorsunuz korkmayın işini severek doğru yapanlar kimse verilsin elinizi vicdaniniza koyup oyunuzu verin ben lise mezunu olarak ne üniversite.mezunlarini eğitim bu işin içinde yetişmiş olarak benmi tecrubeliyim okuyan mı sorarım size ?

 10. Geçmiş Dönem de İl Delegesi olmam sebebiyle yaklaşık 4 yıl önce S.A.İ.K. Başkanlığına aşağıdaki satırları içeren dilekçemi göndermiştim.
  İçerisinde bulunduğumuz şartlar ve gelecek günlere istinaden gelen sinyaller %100 haklılığımı göstermekte, sermaye karşısında Kobi veya küçük esnaf denilen kitle eriyerek kaybolmaktadır.
  Beraberinde İstihdamı düşürmekte, tüketici mağduriyetlerini arttırmaktadır.
  Birebir satış, tüketici haklarını korur, karşısında muhatap bulur.
  Yaşanan ekonomik daralmalar sonucu koca koca banka müdürleri dahi işletmelere birebir satış için gitmektedir.
  Mesleği tabana yaymalıyız.
  Lise Mezunları Sigorta Acenteliği Yapmalıdır.(Asgari mesleki eğitim-deneyim şartı)
  11 Şubat 2016 Tarihli Dilekçe Örneğim :
  T.O.B.B. 11 Şubat 2016 / İstanbul

  Sigorta Acenteleri İcra Komitesi Başkanlığı

  Konu : İlk kez Sigorta Acentesi olanların eğitim durumu hakkında

  7397 sayılı Kanun ardından, çıkarılan (537-538-539 sayılı) Kanun Hükmünde Kararnameler ile iptal davaları ve 13 yıllık aradan sonra hayata geçen 5684 sayılı Kanun ile resmi hüviyet kazanan Sigorta Acenteliği Mesleği ve getirilen düzenlemeler de ilk kez sigorta acenteliği faaliyetinde bulunacak olanlar ile Tüzel kişi sigorta acenteliğine müdürlük yapacak kişilerde aranan üniversite şartı, kanunun çıktığı tarihten bu güne yaşanan 8 yıllık süreçte görüldü ki;

  Bu mesleği yapmak için getirilen eğitim şartı, olası yasalara aykırı durumu ENGELLEMEMEKTE, hatta yasalara uygun olmayan, tüketicinin mağduriyetlerine sebep olacak ticari yapıların doğmasına ve yatırımcı – kapital sahibi olarak sektöre yeni giren kuruluşlar, uzun yıllardır sigorta acenteliği yapan kendi meslektaşlarımızın ticari faaliyetlerini zorlayacak, rekabet edemez duruma getirmiştir.

  Kuvvetli sermaye yapısı ile yatırım yaparak faaliyet gösteren yapılar, sektörün olumlu gelişmesine engel oluşturduğu gibi haksız rekabetlere sebep olmuştur. Sigorta acenteliği faaliyetini zorlaştırmak yeni yetişen gençlerin önüne engel oluşturduğu gibi sermaye yapıları TEKELİ oluşturmuştur.

  Sermaye tekeli oluşan yapılar ile acente meslektaşlarımızda rekabet edemediği gibi, sigorta şirketleri cephesinde de asgari üretim şartı gibi , şirket – acente ilişkisinin sonlanmasına neden olacak yeni bir NEDEN daha doğmuştur.

  Sigorta acentelik faaliyetini TABANA YAYALIM…..

  Sigorta acentelik faaliyetini yapan bireyler ne kadar çoğalırsa, captiva – plaza – banka – kooperatif – vakıf – uzaktan satış, internet sigortacılığı vb gibi vs yapıların önüne geçmekte başarılı olunacaktır.

  Maksatlı zorlaştırmalar yasalara aykırı ya da yasaları zorlayan delen sonuçlar oluşturmaktadır.

  Zira adeti çoğalacak bireysel ya da tüzel acentelik faaliyetleri İSTİHDAMI çoğaltacağı gibi yukarıda arz ettiğim yapılara daha az sigortalı gideceği ve bu yapıların iştahını kıracaktır.

  Tüm bu ve benzeri daha pek çok sebeptendir ki SONUÇ :

  3 veya 5 yıl hizmet (çalışma) süresi tamamlayan asgari LİSE mezunu gençler Sigorta Acenteliği ya da tüzel kişi yapı da müdürlük yapabilmelidir.

  Saygılarımla

  İsmail KÜÇÜKGÜMÜLCİNA

  İstanbul İl Delegesi

 11. hayır oyu kullananlar eğitimlerini ve mesleki deneyimlerini paylaşırlarsa herşey ortaya çıkar.
  Bir şeyi neden anlamak istemiyorsunuz.Biz lise mezunları acente açsın demiyoruz ki.
  Gerekirse 10 yıl deneyim şartı getirilsin.Zamanında Hüseyin Kasap ve ekibinin çıkardığı acente çalışanları acente açmasın diye yapılmış olan saçma sapan bir sistem bu.Hakları çalınan bu insanlar yine acente açıyorlar.Dışarıdan müdür buluyorlar ve ona aylık bir bedel ödüyorlar.Böyle saçma birşey olabilir mi sorarım size!!!

 12. Delegeler de buraya yazarsa vay halimize.
  kardeşim sen delegesin götürüp bunu saik yöneticilerinin masasına koymalısın.Sürekli bu konuda gündem yapmalısın.
  Bu durumu saik’e en iyi siz anlatabilirsiniz.Sizden beklenen budur.

 13. Şuan acente sahibi vasfında görünen insanların çoğu ilkokul mezunu bunlara bile hak verilmiş ise lise mezunlarınında böyle bir hakka sahip olması gayet doğal bir haktır.tabide belirli bir tecrübe şartıda getirelerek

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER