30 Kasım 2021, Salı
spot_img

Araç sigorta bilgileri tek pencereden görülebilecek

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, “Vatandaşlarımız araçlarına dair her şeyi, sigorta durumu, vergi borcu, trafik cezası, muayene durumu, hızlı geçiş bakiyesi gibi tüm bilgilerini Dijital Türkiye platformunda oluşturulacak tek bir pencereden görebilecek” dedi.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay‘ın başkanlığında, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde; bakan yardımcıları ve ilgili kurum başkanlarının katılımıyla 7. Bürokrasinin Azaltılması ve Dijital Türkiye Koordinasyon Toplantısı gerçekleştirildi.

Oktay, toplantıda yaptığı konuşmada, “Dijital Türkiye kapısından hali hazırda sunulan hizmetlerle, belge yükü ortalama yüzde 3.80’den yüzde 0.35’e düşmüştür. Burada asıl amacımız, sıfır belge. Bu bizim için de yeterli değildir. Kamuda olan bilgiyi vatandaştan belge olarak talep etmeyeceğiz. Bilgi talep edebiliriz ama belge talep etmeyeceğiz. Hedefimiz, kamunun kendisinin ürettiği hiçbir belgenin vatandaşımız ve özel sektörden istenmemesidir” dedi.

Bütünleşik hizmet sunumu

Versiyon 1.0’ın tamamlanmasını takiben Dijital Türkiye Versiyon 1.1’in çalışmalarına da başlandığını belirten Oktay; “Versiyon 1.1’de bütünleşik hizmet sunumuna odaklanacağız. Vatandaşlarımız araçlarına dair her şeyi, sigorta durumu, vergi borcu, trafik cezası, muayene durumu, hızlı geçiş bakiyesi gibi tüm bilgilerini Dijital Türkiye platformunda oluşturulacak tek bir pencereden görebilecek. Ayrıca Dijital Türkiye Platformu üzerinden e-Nabız, internet vergi dairesi, e-Okul gibi dijital hizmet paketlerinin içinden öne çıkan hizmetleri de doğrudan tek platform üzerinden erişilebilir kılmaya yönelik çalışmalar devam etmektedir” diye konuştu.

Kullanıcı dostu arayüzler

“Bunun yanı sıra Dijital Türkiye Platformu’nu yerli tasarım, kullanıcı dostu arayüzler ile donatacak, herkesin platformu çok daha rahat kullanmasını sağlayacağız” diyen Oktay; siber güvenlik alanında hayata geçirilen ‘KamuNet’te yerli ve milli şifreleme donanımı’ ve ‘Onaylı Milli Şifreleme Algoritması’nın kullanımını sağlayarak; güvenli hizmet sunumunu bir adım öteye taşıyacaklarını vurguladı.

Dijital Türkiye 2.0 yolculuğu

6 Temmuz’da yayınlanan Bilgi ve İletişim Güvenliği Tedbirleri Genelgesi kapsamında vatandaşların nüfus, biyometrik veriler, sağlık ve diğer kritik verilerinin yabancı ülke veri merkezlerinde tutulmasının önüne geçildiğini anımsatan Oktay, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Önümüzdeki dönemde, tüm hizmet süreçlerinde sonuç ve verim odaklı bir anlayışla Dijital Türkiye’yi dönüştürmeyi inşallah sürdürecek, Dijital Türkiye’nin kapılarını tüm vatandaşlarımıza sonuna kadar açacağız. Bundan sonraki süreçte Dijital Türkiye versiyon 1.1’i yıl sonu itibarıyla tamamlayarak bütünleşik hizmet sunumu ile sistemin akıllılaştırılmasına odaklanarak Dijital Türkiye 2.0 yolculuğumuza başlayacağız.”

Trafik sigortası bilgileri artık e-Devlet’te

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER