19 Ağustos 2022, Cuma
spot_img

AXA, Uzay Teknolojilerini şekillendiren gençlerin yanında

AXA Sigorta, uzay teknolojilerinin gelişimine katkıda bulunmak adına iki yıldır ana sponsorluğunu üstlendiği İTÜ Rover Takımı’na destek olmaya devam ediyor.

Türkiye’deki uzay teknolojilerinin gelişimini hızlandırmak ve insansız gezegen keşif aracı projelerine katkı sağlamak üzere 2016 yılında kurulan İTÜ Rover Takımı’na iki yıldır Big Bang (Ana) sponsor olan AXA Sigorta, 22 Kasım’da İTÜ (İstanbul Teknik Üniversitesi) Rover Takımı’nı laboratuvarlarında ziyaret etti. AXA Sigorta CEO’su Yavuz Ölken, Hukuk Uyum ve Kurumsal Sorumluluk Başkanı ve İcra Kurulu Üyesi Onur Koçkar ve Kurumsal Sorumluluk, Sürdürülebilirlik ve İletişim Müdürü ve Genişletilmiş İcra Kurulu Üyesi Erdal Serbest’in bulunduğu ziyarette, İTÜ Rover takımı, AXA Sigorta yöneticilerine geliştirdikleri yeni nesil “rover” aracını tanıttı.

Üzerindeki robot kolu ile insan elinin yapabileceği işleri yerine getirerek uzay araştırmalarında astronotlara destek olan ve kendi kendine çalışabilen, engebeli arazilerde yüksek performansta hareket edebilen, bilim sistemi ile bulunduğu toprağın canlılık analizini yapabilen çeşitleri bulunan Roverlar uzay teknolojilerinde önemli bir yere sahip. İTÜ Rover Takımı, her yıl NASA ve Mars Society tarafından düzenlenen ABD Utah’daki University Rover Challenge (URC) ve Polonya’daki European Rover Challenge (ERC) yarışmalarında Türkiye’yi temsil ediyor.

Girişimciliğe ve gençliğe katkı sağlamayı hedefliyoruz

2019 yılından bu yana “Gençlerle Birlikte Hareket Ediyoruz” mottosu ile hayata geçirdiği projeler ve işbirlikleri ile iki yılda 25 bin üniversiteli gencin hayatına dokunan Axa Sigorta’nın 129 yıllık köklü tarihine yön veren önemli bir misyonu olduğunu belirten AXA Sigorta CEO’su Yavuz Ölken, “İnsanlığın gelişimi adına insanlar için değerli olanı korumak. Bu doğrultuda, ülkemizin yegâne değerlerinden gençlerimizin gerçekleştirdiği bilimsel çalışmaları desteklemenin, ülkemize bu alanda yeni gururlar yaşatılmasına vesile olmanın önemli olduğuna inanıyoruz. İTÜ Rover Takımı’nın ana sponsoru olarak girişimciliğe, gençliğe ve uzay teknolojilerinin gelişimine katkı sağlamayı hedefliyoruz. “ dedi.

Gençlere desteğimiz devam edecek

Ölken, İTÜ RoverTakımı’nın 2017 yılında NASA ve Mars Society’nin düzenlediği University Rover Challenge’a kabul alan ilk Türk takımı olduğuna dikkat çekerek 2020’de Amerika’da katıldıkları University Rover Challenge yarışmasında da üçüncü olduklarını söyledi. Takımın 2021 yılında beşinci nesil roverları ile katıldıkları European Rover Challenge yarışmasında genel klasmanda gümüş madalyanın yanında “En İyi Robot Kol” ödülünü almaya hak kazandığına ve tüm Türk rover takımları tarafından alınmış en yüksek uluslararası sıralamayı elde ettiğine değinen Ölken, “Bu başarının devamının geleceğine inancımız tam. Önümüzdeki dönemde de gençlerimize olan desteğimizi sürdüreceğiz.” şeklinde konuştu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER