29 Mayıs 2022, Pazar
spot_img

Benli: BES’te 500 milyar TL fon büyüklüğü hedefliyoruz

Türkiye Sigorta Birliği Başkanı Atilla Benli, Bireysel Emeklilik Tasarruf ve Yatırım Sistemi’nin yeni düzenlemelerle birlikte tasarrufun merkezi hâline geleceğini söyleyerek “BES ve OKS’deki toplam fon büyüklüğünün ise 500 milyar TL’ye ulaşmasını hedefliyoruz.” dedi.

Türkiye Sigorta Birliği (TSB) Başkanı Atilla Benli, Bireysel Emeklilik Tasarruf ve Yatırım Sistemi Kanunu’ndaki değişikliklerin Meclis’te yasalaşmasının ardından değerlendirmelerden bulundu. Benli, sistemde bulunan ve sisteme yeni katılma hakkı elde eden vatandaşlara sunulan önemli fırsatlarla ilgili bilgiler vererek Bireysel Emeklilik Sistemi’nin (BES) bütünsel yapıya kavuşarak ‘tasarrufun merkezi’ hâline geldiğine dikkat çekti. 

Yeni düzenleme ile %25 devlet katkısının %30’a çıkarılmasının yanı sıra tek seferde toplu katkı paylarına ödenecek devlet katkısının yıllara sâri verilmesinin mümkün kılındığını aktaran Benli, “OKS’de 45 yaş sınırının kaldırılarak talep edenlere sisteme giriş imkânı tanınması, kısmi çekiş ve temlik imkânı bir bütün olarak düşünüldüğünde sektörümüze güç katacak gelişmeler. Bu doğrultuda, yeni katılımcı sayısının artmasını, %30’a yükselen devlet katkısından yararlanmak için katkı payı ödemelerinin yükselmesini bekliyoruz.” dedi. 

Benli, 2021 Mayıs ayında uygulanmaya başlanan 18 yaş altı BES’e olan ilgiyle yıl içinde 18 yaş altı katılımcı sayısının da 1 milyona ulaşmasını beklediklerini aktararak “Böylece BES’teki toplam katılımcı sayısının 17 milyonu aşmasını, toplam fon büyüklüğünün de 500 milyar TL’ye ulaşmasını öngörüyoruz.” şeklinde konuştu.

Devlet desteği tasarruf bilincini etkileyecek

Kanun’daki en önemli değişikliğin devlet katkısının yüzde 30’a yükseltilmesi olduğunu vurgulayan Benli, devlet katkısının tüm katılımcılar için %30’a çıkarılmasının, sisteme olan güvenin ve tasarrufların artırılmasına verilen önemin işareti olduğunu dile getirdi. 

Benli, bu gelişmenin, tüketimden tasarrufa geçişin ve sistemdeki tasarrufları ciddi oranda artırmanın bir adımı olacağının altını çizerek “2022 yılında asgari ücretin 5.004 TL’ye yükselmesi ve devlet katkısının da %30’a çıkarılmasıyla devlet katkısı üst limiti 18.014 TL’ye ulaşacak ve otomatik katılım sisteminde sözleşmesi olan katılımcılar toplamda 36 bin TL devlet katkısından faydalanabilecek. Bireysel emeklilik sistemine devletin böylesine güçlü desteği dünyanın başka hiçbir ülkesinde yok. Bu desteğin tasarruf bilincine çok önemli etkisi olacağına inanıyorum.” diye konuştu. 

BES’te önemli yeniliklerden bir diğerinin de 45 yaş üzeri çalışanlara OKS’ye girme hakkının tanınması olduğunu söyleyen Benli, “45 yaş üstünde çalışanlardan OKS’ye girebilme yönünde çok talep aldık. Bu talebin karşılanması sistemin gelişmesi kapsamında çok değerli. Sektörümüzü büyütmek ve Türkiye ekonomisine katkımızı artırmak istiyoruz. Yeni düzenlemelerle sunulan tüm imkânlar bu açıdan çok önemli.” ifadelerini kullandı. 

Yeni düzenlemeler sistemde kalıcılığı artıracak 

Benli, hayat standardının emeklilik döneminde korunabilmesi için ‘sistemde kalmanın’ çok önemli olduğunun altını çizerek yeni dönemde bu yönden en önemli yeniliğin katılımcılara Kısmi Çekiş Hakkı ’nın tanınması olduğunu belirtti. 

Katılımcıların konut alımı, evlilik ve eğitim gibi durumlarda oluşacak ihtiyaçlarını karşılamak için BES’teki tüm birikimlerini almaları yerine ‘kısmi çekiş hakkı’ ile bir hak kaybına uğramadan tasarruf edebileceklerine dikkat çeken Benli, “Bu yeni düzenleme ile sistem hayat boyu kullanılan avantajlı bir birikim kumbarasına dönüşerek daha fazla ilgi görecek.” dedi.

Benli, bu yeni hakkın sisteme olan ilgi ve taleple beraber, sistemde kalıcılığı da önemli ölçüde artıracağını söyleyerek “Katılımcıların BES’teki tasarruflarının kesintisiz sürmesini sağlayacak bir diğer önemli düzenleme de BES birikimlerinin temlik edilebilecek olması. Bu düzenlemeyle katılımcılara BES birikimlerini temlik ederek uygun koşullarda krediye erişim imkânı tanınacak.” şeklinde konuştu. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER