29 Mayıs 2022, Pazar
spot_img

‘Haksız rekabet acentelere zarar veriyor’

İstanbul Sigorta Acenteleri Derneği (İSAD) yönetim kurulu başkanı Berrin Dinç, yazılı bir açıklama yaparak acentelerin haksız rekabetler ilgili yaşadığı sorunlara dikkat çekti.

İstanbul Sigorta Acenteleri Derneği (İSAD) yönetim kurulu başkanı Berrin Dinç, sigorta acentelerinin rekabetle ilgili yaşadığı sıkıntılara ilişkin bir açıklamada bulundu. Acentelerin çokuluslu büyük sigorta şirketleri ile sigortalılar arasında bağlantı kurduğunun altını çizen Dinç, Türkiye’de sigorta sektörün prim üretiminin %60 ‘ını sigorta acentelerinin gerçekleştirdiğini aktardı. Dinç, sigorta acentelerinin sektörün en büyük oyuncularından biri olduğunu belirterek “Sektördeki prim üretiminde en büyük oyuncu olan acenteler bu mesleği, çeşitli yaptırımlar eşliğinde ve tüm ticari yükümlülükleri tek başlarına üstlenerek yürütmektedirler.” ifadelerine yer verdi. 

Bahsi geçen tüm bu önemli verilere rağmen, sigorta şirketleri, bazı İnternet siteleri ve aplikasyonların benzer ürünler için acentenin veremediği fiyata poliçe yapmasının haksızlık olduğunu belirten Berrin Dinç, bunun rekabet olmadığını dile getirdi.          

Rekabet şartları eşit olmalı

Dinç, sigorta acentelerinin mevcut portföylerini korumaya çalışarak yeni işler yapmayı hedeflerken var olan yenileme poliçelerini yapmakta bile zorluk yaşadığına dikkat çekerek “Bunun bir acentenin çilesi ve mücadelesi olduğunu bilmenizi isteriz. Acenteler olarak bunu durdurmanızı istiyoruz. Biz acenteler önüne gelen her engeli aşmaya çalışırken, haksız rekabet koşullarında yukarıda belirttiğimiz ve çok çeşitli etkenler sebebi ile sekteye uğramak, uğratılmak oldukça üzücü ve yıpratıcıdır. Sigorta acenteleri olarak bizlerin beklentisi, eşit rekabet şartlarında ve eşit hizmetle portföyümüzü korumak ve geliştirmektir. Bizler sigorta acenteleri olarak, sesimizi duyurmaya ve acentenin önemini hatırlatmaya, anlatmaya devam edeceğiz.” açıklamalarında bulundu.       

2 YORUMLAR

  1. Maalesef Sahipsiz Bir sektör , faaliyetlerimizde derdimize çare olmayan , herşeye kulak tıkayan bir zihniyet yönetiyor bu sektörü. Neden diğer sektörler gibi sadece bir odası veya bağlı olduğu bir birim yönetmiyor bu işi açıklayan var mı?
    ucuz üçkağıtçıların dolduğu bir sektör olmuş. Araştırın bakın , Türkiyede iş yapamayan insanlar için iki iş seçeneği çıkıyor hemen karşılarına birisi SİGORTACILIK diğeri EMLAKÇILIK çok gülünç dimi,
    Bu bile bizim sektörden herkesin ekmek yemeye çalıştığını bilgisiz, eğitimsiz ve belgesiz bir sürü insanla mücade ettiğimizin kanıtıdır. Yazıklar olsun bu sektörü bu hale getirenlere ve görmezden gelenlere…

  2. Sn.Dinç, güzel bir konuya değinmiş ama bir de bunların neler olduğunu açıklasaydınız, okuyucu bilgilenmiş olurdu.
    Saygılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER