22 Eylül 2021, Çarşamba
spot_img

Bes, hem gençlerin hem ülkenin geleceğine yatırım

18 yaş altı gençlerin ve çocukların BES’e katılabiliyor olmasının ebeveynler açısından değil de çocuklar ve gençler açısından büyük önem arz ettiğine dikkat çeken Fiba Emeklilik ve Hayat Genel Müdürü Erol Öztürkoğlu, “Çünkü Türkiye hızlı yaşlanma sürecine girmiş ülkelerden bir tanesi. Dolayısıyla bu yaşlılığın getireceği sorunlarla gençlerimiz ve çocuklarımız yüzleşecekler” dedi.

SİGORTAMEDYA ÖZEL

Mayıs 2021’de Bireysel Emeklilik Kanunu’nda yapılan yasal düzenlemeyle 18 yaşından küçük bireylerin, Bireysel Emeklilik Sistemi’ne dahil olmasının önündeki engellerin kalktı. Düzenlemenin üzerinden sadece bir kaç ay geçmiş olmasına rağmen talep oldukça fazla, sisteme giren genç ve çocuk sayısı her geçen artmaya devam ediyor.

18 yaş altı gençlerin veçocukların BES’e katılabiliyor olmasının ebeveynler açısından değil de çocuklar ve gençler açısından büyük önem arz ettiğine dikkat çeken Fiba Emeklilik ve Hayat Genel Müdürü Erol Öztürkoğlu, “Çünkü Türkiye hızlı yaşlanma sürecine girmiş ülkelerden bir tanesi. Dolayısıyla bu yaşlılığın getireceği sorunlarla gençlerimiz ve çocuklarımız yüzleşecekler. Bireysel Emeklilik Sistemi sosyal güvenlik sisteminin tamamlayıcısı olan bir sistem. Dolayısıyla çocuklarımız, gençlerimiz yaşlılık sürecine geldiklerinde emeklilik maaşlarını almaya başladıklarında bugünkü birikimleri onlar için çok faydalı olacak” açıklamasını yaptı.

Daha düşük maliyetlerle sisteme girme şansları var

Türkiye Sigorta Birliği’nin (TSB) sigorta bilinirliğini artırmak amacıyla hazırladığı “İyi ki Sigortalıyım” programına konuk olan Öztürkoğlu, “BES’e çocuk veya genç yaşta girmek, orta yaşlarda girmeye göre bire dört  şeklinde daha düşük maliyetlerde aynı tasarrufa denk geliyor” dedi.

Öztürkoğlu, şöyle devam etti: “Örneğin bir kişi 18 yaş altında 100150 liralarla 56 yaşında ulaşacağı birikim tutarına, 40’lı yaşlarda 500600, 1000 liralarla ulaşabiliyor. Dolayısıyla emeklilik dönemi açısından BES, oldukça rahat bir yaşam sürmelerine katkı sağlayacaktır.”

18 yaş altı söz konusu olduğundan 56 yaşın aileler tarafından çok uzun bir zaman gibi algılandığını belirten Öztürkoğlu “Bugün 18 yaş altı çocuklarımızın emeklilik yaşları 65 civarında olacak. Aslında erken emeklilik şeklinde düşünülebilir. İkincisi devlet katkısı yüzde 25 ama 10 yıl kaldığınız zaman yüzde 60’ını hak ediyorsunuz.

Bu da yüzde 15. Dolayısıyla gençlerimiz BES’e girdiğinde 10 yıl sonra belki lise son sınıfta ya  da üniversite hayatlarının ilk yıllarında kapitallerini, ihtiyaçlarını karşılamak veya eğitim için daha iyi imkanlar sağlayabilmek için de kullanabilirler” ifadelerini kullandı.

Çocuklar, büyümeye pozitif etki yapacak

Türkiye’de 23 milyon genç ve çocuk olduğunu söyleyen Öztürkoğlu 18 yaş altı bu nüfusunsisteme dahil olmasının sektör için büyüme fırsatı yarattığını, ülke açısından da tasarrufların artmasına imkan sağladığını söyledi. Öztürkoğlu, pandemi döneminde değişen sosyal durum ile birlikte öngörüde bulunmak zor olsa da orta vadede sektör olarak 2-3 milyon civarında katılım beklentisi içinde olduklarını ifade etti.

Öztürkoğlu “Yani 12-13 milyon olan katılımcı sayımız açısından baktığımızda yaklaşık yüzde 20-25 civarında katılımcının bu gençlerimizden çocuklarımızdan geleceğini tahmin ediyoruz. Bunlarında fon büyüklüğü açısından yine orta vadede baktığımızda 35 milyar civarında fon büyümesine katkı sağlayacağını tahmin ediyoruz” dedi.

Bes fonlarının getirileri oldukça yüksek

Bireysel emeklilik şirketleri olarak çeşitli yönlendirmeler yaptıklarını ve müşterilerin fonlardaki getirilerini kendi hesaplarına yansıtmalarına gayret gösterdiklerini belirten Öztürkoğlu “Mesela altın fonu yüzde 55, hisse senedi fonu yüzde 20

başka fonlar yüksek getiriler sağlıyor diyelim. Eğer o fonlarda doğru zamanda olmazsanız oradaki kazançları getirebilmeniz mümkün değil. Dolayısıyla BES’e topyekün bu açıdan baktığımızda fonlar bazında getirileri oldukça yüksek” dedi.

Katılımcıların fon dağılımı değişikliklerini doğru zamanda ve kendi risk seviyelerini kıyaslayarak yapmıyor olmalarının temel problem olduğunu söyleyen Öztürkoğlu “Dolayısıyla bu alışkanlıkları kendilerine ve çocuklarına kazandırırlarsa çok önemli getiriler elde edeceklerdir.

Çünkü uzun vadede emeklilik için tasarrufların kendi ödedikleri katkı payları yanı sıra getirileri de çok önemli. Dolayısıyla buradaki şirketlerin onlara sunmuş oldukları imkanları fazlasıyla kullanmalarını tavsiye ediyorum.” şeklinde konuştu.

Bunları Biliyor musunuz?

  • 18 yaşı altı bireysel emeklilik sisteminde de katılımcılar birikimlerini değerlendirecekleri fonları seçebiliyor.
  • 18 yaşın altında sisteme girenlere evlilik, konut alımı, eğitim gibi nedenlerle birikimlerini kısmi olarak çekme hakkı tanınıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER