3 Temmuz 2022, Pazar
spot_img

Türker Gürsoy: BES’e iki ayda 30 bin çocuk dâhil oldu

Yürürlüğe girmesinin üzerinden 2 ay gibi kısa bir süre geçen 18 yaş altına BES’e ilgi büyük. SEDDK Başkanı Türker Gürsoy, “2 aylık sürede 30 bin çocuğumuz BES’e dâhil oldu ve fon büyüklüğü 22 milyon TL’ye ulaştı” dedi.

Bireysel Emekilik Sistemi büyüme performansıyla dikkat çekiyor. 25 Mayıs 2021 tarih ve 31491 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren 18 yaş altındaki nüfusun BES’e girmesine imkân tanıyan düzenleme sonrası söz konusu yaş dilimindeki çocuk ve gençler hızla BES’le tanışıyor.

Söz konusu düzenlemenin geride kalan 2 aylık dönemini değerlendiren Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK) Başkanı Türker Gürsoy, “Yeni başlayan bu uygulamaya vatandaşlarımız önemli oranda ilgi gösterdi. 2 aylık sürede 30 bin çocuğumuz sisteme dâhil oldu” dedi.

18 yaş altındaki çocukların Türk Medeni Kanunu hükümleri çerçevesinde BES’e katılabilmelerinin 25 Mayıs 2021 tarih ve 31491 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren 7319 sayılı “Sigortacılık ile Diğer Bazı Alanlara İlişkin Kanunlarda ve Bir Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun” ile 4632 sayılı “Bireysel Emeklilik Tasarruf ve Yatırım Sistemi Kanununda” yapılan değişiklik neticesinde mümkün hale geldiğini hatırlatan Türker Gürsoy, söz konusu düzenlemenin tasarruf alışkanlığını ve finansal okuryazarlık farkındalığını küçük yaşlardan itibaren kazandırdığına dikkat çekti.

Çocuklar tasarrufla erken yaşta tanışıyor

“Çocuklarımız için başlatılan bu uygulamada devlet katkısı ve buna ilişkin hak kazanma koşulları diğer katılımcılar ile aynı şekilde uygulanıyor” diyen Türker Gürsoy, şöyle devam etti: “Devlet katkısı ve cazip yatırım getirileri gibi BES imkânları ile erken yaşta tasarruf yapma alışkanlığı edinecek çocuklarımız elde edecekleri birikim ile kendilerine finansal bir güvence oluşturacak ve bu sayede üniversiteye giriş, evlenme, iş kurma veya bulma gibi hayatlarındaki kilometre taşlarında da kendilerine önemli bir destek bulabilecek.”

Yılsonu hedef 200 bin katılımcı ve 200 milyon TL fon büyüklüğü

Yeni başlatılan uygulamaya vatandaşların önemli bir teveccüh gösterdiğine de dikkat çeken Gürsoy, “Uygulamanın başlangıcından bu yana geçen yaklaşık 2 aylık kısa süre zarfında, 10 Ağustos 2021 itibarıyla, katılımcı sayısı 30.000’ler seviyesine, fon büyüklüğü ise 22 milyon TL seviyesine yaklaştı.

2021 yılı sonu itibarıyla sektördeki beklentiler dikkate alındığında, katılımcı sayısında 200.000 düzeyinin aşılmasını, fon büyüklüğünde ise 200 milyon TL seviyelerine yaklaşılmasını bekliyoruz. Bunun yanı sıra, emeklilik şirketlerimiz 18 yaş altı katılımcılar adına geniş bir yelpazede ek faydalar sağlamak için çalışmalarını yoğun bir şekilde sürdürüyor” diye konuştu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER