23 Ocak 2022, Pazar
spot_img

‘Bir Usta Bin Usta’ Kastamonu’da yeni mezunlarını verdi

Anadolu Sigorta tarafından hayata geçirilen ‘Bir Usta Bin Usta’ Projesi kapsamında Kastamonu’da açılan Sarıkıvrak Çarşaf Dokuma kursunu bitiren 19 kursiyer artık birer usta adayı…

Anadolu Sigorta’nın kaybolan veya kaybolmaya yüz tutan mesleklere olan ilgiyi arttırmak ve bu meslekleri yeniden canlandırmak amacıyla başlattığı ‘Bir Usta Bin Usta’ kursu yeni mezunlarını verdi. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın teknik danışmanlığında gerçekleştirdiği “Bir Usta Bin Usta” Sosyal Sorumluluk Projesi Kastamonu Sarıkıvrak Çarşaf Dokuma kursu, 8 Kasım 2018 tarihinde Rıfat Ilgaz Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen törenle tamamlandı.

256 saat eğitim aldılar

Eğitmenliğini Sevgi Güngör’ün yaptığı Kastamonu Sarıkıvrak Çarşaf Dokuma kursunu başarıyla tamamlayan 19 kursiyer, 10 Eylül 2018 tarihinde başlayan kursta iki ay boyunca 256 saat eğitim görerek mezun oldular. Kurs süresince usta adaylarının dokuduğu ürünler Rıfat Ilgaz Kültür Merkezi Güzel Sanatlar Galerisi’nde bir hafta boyunca sergilenecek.

Anadolu Sigorta “Bir Usta Bin Usta” projesiyle genç usta adayları yetiştirerek bu geleneksel mesleğin yeniden canlandırılmasını hedefliyor. “Bir Usta Bin Usta” Projesi ile ilgili detaylı bilgiye www.birustabinusta.com.tr adresinden ulaşabilirsiniz.

Kastamonu – Sarıkıvrak Çarşaf Dokuma

Dokumacılık tarih boyunca Kastamonu’nun en büyük gelir kaynaklarından birisi olmuştur. Cumhuriyetin ilk yıllarında hemen her evde bir dokuma tezgahı kurmuş olan aileler, mutlaka evde dokuma işleri yaparlardı. O dönemde bölgede bin dokuma tezgahının varlığından bahsedilmektedir. Geleneksel Kastamonu Sarıkıvrak Çarşaf Dokumaları geleneksel haşıllama tekniği kullanılarak sarıkıvrak ve fantazi ipten hazırlanan çözgülerle el dokuma tezgahlarında dokunmaktadır. Bu dokumaların ucu ise kenar süsü olarak Kastamonu geleneksel çarşaf bağları ile bağlanmaktadır. Kastamonu dokumalarında yaygın kullanılan desenler Gelinduvağı, Selalmaz Bezi, Azdavay Masa, Gelincik ve Azdavay Kaydırma, Antikalı Masa, Gıcı, Zehilli, Karanfil ve Mantardır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER