30 Haziran 2022, Perşembe
spot_img

Bireysel Emeklilik Sistemine katılım hız kesmeden devam ediyor

mete ugurlu 1Son bir ayda katılımcı sayısında 105 bin kişi artış oldu.
Anadolu Hayat Emeklilik Genel Müdürü Mete Uğurlu, bireysel emeklilik sistemine katılımın 2014 yılında da hız kesmeden devam ettiğini ve bir önceki yılın aynı dönemine yakın sayıda katılımcı artışı sağlandığını söyledi. Mete Uğurlu, katılımcıların hesaplarına 2013 yılı katkı paylarının karşılığında 1 milyar 370 milyon TL devlet katkısı yatırıldığını ve bunun devlet katkısının nasıl işleyeceğine dair tereddütleri ortadan kaldırarak sisteme olan güveni daha da artırdığını belirtti. Mete Uğurlu, yapılan güncel araştırmaların katılımcıların %90 oranında devlet katkısına dair tüm detayları bildiklerini ortaya koyduğunu ifade etti.

Mete Uğurlu, Emeklilik Gözetim Merkezi’nin açıkladığı 3 Ocak ve 7 Şubat verilerine bakıldığında, son bir ayda katılımcı sayısının yaklaşık 105 bin artış ile 4.264.829 kişiye ulaştığını ve fon büyüklüğünün ise devlet katkısı dahil 872 Milyon TL artış ile 26,9 Milyar TL’ye yaklaştığını belirtti. 2014 yılında da, önceki yılın rekor büyümesini tekrarlamayı amaçladıklarını belirten Mete Uğurlu, %25 devlet katkısının sisteme ilgiyi artırırken, bireysel emeklilik sisteminin ülkemiz için giderek önemi artan bireysel tasarrufların artırılması yönündeki çabalarına daha da fazla katkı yapacağına inandığını belirtti.

Mete Uğurlu, asgari ücretteki artışa paralel olarak, 2014 yılı içinde katılımcıların 13.230 TL tutara kadar yatıracakları katkı payları karşılığında 3.307,50 TL devlet katkısını hak edebileceklerini ifade etti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER