23 Ocak 2022, Pazar
spot_img

Büyükçelebi: Trafik sigortasında serbest piyasadan yanayım

TÜSAF Başkanı Murat Büyükçelebi, bir mecrada kendi adıyla yayınlanan, trafik sigortasında tavan fiyatla ilgili söylemlerin kendisine ait olmadığı belirterek, trafik sigortasında serbest tarifeden yana olduğunu söyledi.

sigortali murat buyukcelebi
Türkiye Sigorta Acenteleri Federasyonu Başkanı Murat Büyükçelebi

TÜSAF Başkanı Murat Büyükçelebi, geçen günlerde bir mecrada yer alan “Sigorta primlerine tavan fiyat geliyor” başlıklı haberde yer alan görüşlerin kendisine ait olmadığını açıkladı. Haberde geçen Türkiye Sigorta Acenteleri Federasyonu Başkanı Murat Büyükçelebi ise, sigorta primlerinin düşürülmesi için tüm hasar kademelerinde tavan fiyat uygulamasının hayata geçirilmesi gerektiğini söyledi” ibaresinin kendi söylemi olmadığını belirten Büyükçelebi, trafik sigortasında serbest tarifeden yana olduğunu söyledi. Büyükçelebi, gazeteci ile yaptığı röportajın bazı kısımlarının yanlış aksettirildiğini ifade etti.

Haberle ilgili tekzip metni paylaştığını belirten Büyükçelebi, konuyla alakalı olarak Türkiye Sigorta Birliği’ni (TSB) de bilgilendirdiğini söyledi. Bu vesileyle TSB ile paylaştığı yazıda trafik sigortasında yaşanan gelişmelere şirketlerin acentelerin komisyonlarını düşürerek cevap verdiğini de ifade eden Büyükçelebi, TSB’nin trafik sigortasında yaşanan kaosu devletle tüm kesimlerin menfaatini gözeterek a çözmesi gerektiğine dikkat çekti. Büyükçelebi, bu çözümde sigorta acentelerinin de yaşamalarının sağlanması gerektiğini dile getirdi.

Büyükçelebi’nin haberle ilgili gazete ve TSB ile paylaştığı açıklamaları şöyle:

“Sabah Gazetesi

Yazı İşleri Müdürü ve İnternet Yayın sorumlusu,

Sayın Şefik Çalık,

15.12.2016 Cuma Günü internet  gazetenizde Sayın Pınar Çelik Nacar’ın Sigorta Primlerine Tavan Fiyat Geliyor yazısında tarafıma ait olmayan görüşler adım kullanarak yazılmıştır.

Sayın Pınar Çelik Nacar, 14.12.2016 öğleden sonra Federasyon merkezimizi arayarak tarafımla görüşmek istediğini bildirmiştir. Bu talebe cevabım aynı gün akşama doğru kendisini arayarak olmuştur. Hükümetin çalışması olduğunu ve bu çalışma hakkında bilgi almak istediğini iletmiş. Sayın Başbakan Yardımcımız Numan Kurtulmuş’un  açıklamalarında belirtilen trafik, kasko ve konut sigortalarında fiyatların düşürülmesiyle ilgili bilgimin olmadığını , ancak bu süreçte birçok çalışmanın hem hükümetimizce hem de sigorta şirketleri tarafından yapıldığını ilettim.

Israrla sorulan tavan fiyat uygulanmasıyla ilgili olarak da, bunun mevcutta ticari araçlarda uygulandığını sonuç alınamadığını, binek araçlarda uygulanmasının sonuç getirmeyeceğini, fiyatlara uygulanan baskının sabit tavan fiyatın, hasarsızlık kademesi indirimi olan iyi sürücülerin fiyatlarını artıracağını bu uygulamanın doğru olmadığını örnekleriyle anlattım. Ayrıca fiyatların düşürülmesiyle ilgili olması gereken uygulamanın dünyaöÖrneklerinde olduğu gibi İyi sürücü kötü sürücü ayrımının yapılabilecek kriterlerinin kullanılmasından geçtiğini. Trafik sigortasının sorumluluk sigortası olduğunsu, ürücünün kaza sayısının, trafik cezalarının notunun kullanılmasının ehliyet üzerine sorumluluk sigortasıyla yapılıp adaleti sağlayıp kötü sürücünün getirdiği yükü hak ettiği gibi almasının sağlanması gerektiğini bildirdim.

“Fiyat indiren olmadı”

Türkiye Sigorta Acenteleri Federasyonu Başkanı Murat Büyükçelebi ise, sigorta primlerinin düşürülmesi için tüm hasar kademelerinde tavan fiyat uygulamasının hayata geçirilmesi gerektiğini söyledi. Bunun yanı sıra sürücü odaklı fiyatlamanın da konuşulduğunu ifade eden Büyükçelebi, “Hasar yapmamış sürücüye daha düşük prim uygulanmasını öngören bir model bu. Daha önce vatandaşın bütün fiyatları görebileceği bir sistem kararı alınmıştı ama şirketler itiraz etti. Şimdi tavan fiyat konuşuluyor ama şirketler buna da muhalif” diye konuştu.

İlgili paragraftaki görüşler tarafıma ait değildir. Telefon kaydı sanırım Pınar Hanım!da vardır. Dinlemenizi rica ederim. Geçtiğimiz günlerde  Başbakan Yardımcımız Sayın Mehmet Şimşek ve Hazine Müsteşarımız Osman Çelik’le görüşmeler yaptık.İ stemeniz halinde görüşlerimizi ve çözüm önerilerimizi yazılı olarak paylaşabilirim.

Saygılarımla,”

“Türkiye Sigorta, Reasürans ve  Emeklilik Şirketler Birliği

Genel Sekreter

Sayın M.Akif Eroğlu,

15.12.2016’da ekte göreceğiniz yazıda detaylarını belirttiğim tarafıma ait olmayan görüşlerin yazıldığı haberin içeriğiyle ilgili bilgilendirmek istedim.

İlgili gazetecinin yazıda belirttiği konulardaki görüşler şahsıma ait değildir. Ayrıca 15.12.2016’da röportaj talebinde bulunan Ahaber yetkilisi Murat Bey’le yaptığım röportaj 16.12.2016 akşam haberlerinde yayınlanmıştır. İlgili  haberde ısrarla tarafıma sorulan tavan fiyat uygulamasının cevaplarını ekteki yazıda Pınar Hanım’a bildirdiğim gibi verdim. Ancak haber yapılmak istenildiği gibi verilmiş. ‘Tavan fiyat nedir?’ sorusu yayınlanmış beraberinde sürücü odaklı fiyatlandırmanın gerekliliği belirtilmiştir.

Gazete ve televizyonda  yayınlanan  haberlerin  içinde bütünlük olmadığı gibi saçmalandığı görülmektedir.

Vatandaşımızın direk muhatabı olan biz acenteler, vatandaşımızın doğru primlerle sigorta poliçesini almalarını istemekteyiz. Aynı şekilde sigorta şirketlerinin de zarar etmemesini  isteyip  iş ortağı mantığıyla sorumlu davranmaya çalışıyoruz.

Maalesef görüyorum ki bu durumdan en fazla zararı bizler çekiyoruz. Yüksek fiyatın açıklamasını bizler yapmak zorunda kalıyoruz. Kamuoyu baskısıyla hükümetin fiyatı düşürmek için uyguladığı yöntemlerle de bizler daha çok zarar görüyoruz.

Bildiğiniz gibi trafik sigortası genel şartlarında geçmişe yönelik uygulanmaya başlanan değişiklikler ve diğer değişikliklerin gerçekleşmesi için sigorta şirketlerine her platformda en fazla desteği biz verdik.

Ancak sigorta şirketleri olarak bu yaşanan gelişmelere acente komisyonlarını düşürerek cevap verdi.

Bu vesileyle bizim de dayanacak halimizin kalmadığını belirtmek isterim.

SBM ekran uygulamasının başlamasıyla iyice artan  iş paylaşımının yarattığı kaosun maalesef sorumlusu, verdiği yetkiyi denetlemeyip bu duruma göz yuman şirketlerdir. Bu durum devam edecekse şu anda reel olarak gerçekleşen her sigorta şirketinden acentelerin trafik sigortasını yapabilmeleriyle ilgili  düzenlemenin önünü açmanız gerekmektedir. Karşı çıkıp göz yummak tutarsız olmaktadır.

Son dönemde bazı dağıtım kanalı ve acenteye bazı şirketlerin farklı tarifeler uyguladığını görüyoruz. Bu uygulanan haksız rekabetle  ne yapılmak isteniyor, bu durumun getirdiği menfaatten kimler yararlanıyor merak ediyoruz.

Bu kaosla sektör olduğu yerde de kalmıyor geriye gidiyor. Rakamlar yalan söylemez, trafik sigortasını çıkardığınızda halimiz ortada. Sizden beklentimiz bu durumu devletle tüm kesimlerin menfaatini gözeterek artık çözmeniz. Bu çözümde en büyük dağıtım kanalı olan sigorta acentelerinin komisyonlarını da sektörün geleceğini de düşünerek eski oranlara getirip gelişmelerine ve yaşamalarına imkan vermek.

Saygılarımla,”

1 Yorum

  1. Merhaba Sevgili Murat Büyükçelebi

    Çabalarınızı anlıyor ve takdir ediyorum . Ancak başkanı olduğunuz acentelerin geçim kaynağı komisyon oranının % 5 gibi çağ dışı saçma bir oranda olduğunu , iş ortağımız şirketlerin, bu komisyon oranıyla acenteleri kapatma çabalarını gündeme getirmelisiniz. Ayrıca ; hiç olmazsa % 10 alt komisyon oranını acilen şirketlerden talep etmeliyiz. Bu konuda kampanya başlatmanızı,acenteler olarak ta şiddetli bir şekilde katılım sağlamalıyız. Buna önderlik etmenizi rica ediyorum Selamlar kolay gelsin Selçuk Bayraktar Bayraktar sigorta – Lüleburgaz

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER