CAN KANTAR: 2020 sigortayı anlatan bir yıl oldu

0
21

SigortaMedya Genel Yayın Yönetmeni Can Kantar, Posta Gazetesi’ndeki Hayatımız Sigortalı köşesinde 2020 yılını sigorta sektörü açısından değerlendirdi. Kantar’ın “2020 sigortayı anlatan bir yıl oldu” makalesi şöyle…

Çok da hatırlamak istemeyeceğimiz bir yılı geride bırakıyoruz. 2020 sigorta olgusunun en çok konuşulduğu bir yıl oldu diyebilirim. Şöyle geriye doğru bakarak başımıza gelmeyen ne kaldı diye düşünüyorum. Herhalde bir uzaylı saldırısı yaşanmadı. Birde başımıza göktaşı düşmedi. Bunlar tabi ki işin esprisi.

2020 yılında sigortayı çok konuştuk derken bunu biraz açmak gerekiyor. Hiç kimse felaketler gerçekleşmeden önce kendi başına bir şey geleceğini pek düşünmez. Ama görüyoruz ki riskler ayrım yapmıyor ve herkesin başına gelebiliyor. 

Sanki bir film şeridi gibi

Sigorta tabi ki mutlu anımızda aklımıza gelebilecek bir olgu değil. ‘Bize bir şey olmaz” deyip geçeriz. Ama bu sene birçok felaketi bir arada yaşadık. Yangınlar, seller, depremler, finansal kayıplar ve tabii ki en önemlisi pandemi her şeyi alt üst etti. Sigorta sektörü bilinirlilik açısında yüzlerce kamu spotu yayınlasaydı bu kadar gerçekçi tanıtım yapamazdı. Sigorta şirketleri reklamlarında çok hassas davranmak zorunda. Hep felaketlerden sonra akıllara geldiği için sektör reklamlarında yıllarca felaketi göstermeden tanıtım yapmaya çalıştı. İşte bu sene o felaketler sanki bir film şeridi gibi gözlerimizin önünden geçti. 

Sektör elinden geleni yapıyor

Sigorta şirketleri yaşanan tüm felaketlerde mağduriyetlerin önlenmesi için elinden gelen her şeyi yaptı. Pandemide de depremde de sellerde de yangınlarda da hep elini taşın altına koydu. Sigorta şirketleri, bağlı kurumları, acenteleri, eksperleri, brokerleri, servisleri; kısacası tüm sigorta endüstrisi bu sınavı başarı ile yürüttü. Bu nedenle sigorta sektörünün düzenleyici kurumu SEDDK, en büyük yükü sırtında taşıyan Türkiye Sigorta Birliği gibi kurumları yıpratmaktan kaçınmalıyız. Acentelere, eksperlere güven artırıcı söylemlerde bulunmalıyız.

Özetle 2020 yılı sektöre destek vermemiz gerektiğinin kanıtı bir yıl oldu diyebilirim. Yeni yıl inşallah tüm bu felaketlerden uzak bir yıl olur. Sağlıkla öncelikle şu pandemiyi atlatalım. Tüm tedbirlere mutlaka uyalım. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz