5 Ağustos 2021, Perşembe
spot_img

CAN KANTAR: Çiftçiler yeter ki sigorta yaptırsın

Küresel iklim riskleri arttı. Çiftçilerimizi önümüzdeki yıllarda daha fazla riskler bekliyor. Doluyu, fırtınayı, kuraklığı, seli engelleyemiyorsak o zaman geriye SİGORTA yaptırmak kalıyor. 15 yıl önce TARSİM kurulması ile çiftçiye sigortayla tanışmak için önemli bir fırsat verildiğini düşünüyorum. TARSİM çiftçilerimize şunları söylüyor: “Küresel iklim değişikliğinin en etkili silahlarından bir tanesi devlet destekli tarım sigortaları. Devlet priminin yarısını veriyor bazı riskler için ise yüzde 67’lere varan destek söz konusu. Sen yeter ki sigortanı yaptır.”

Geçtiğimiz yıllarda bir Ziraat Odası başkanının çiftçilere yönelik bir konuşması vardı. “Evine yarım ekmek götür ama sigortanı yaptır.” Bu oldukça önemli bir söylem. Daha önce de yazılarımda bu sözü kullanmıştım. Çiftçilerimizin son yıllarda zor durumda olduğunu kabul ediyorum. Ama bu zorlu koşullara artan riskleri de eklemek gerekiyor. Bu nedenle sigorta yaptırmak tek çıkış yolu.

TARSİM’DE YOĞUN TEMPO

TARSİM’in ilk kuruluş yıllarına tanık olan bir gazeteci olarak gelinen nokta da daha çok gideceğimiz yol olmasına rağmen büyük bir başarı görüyorum. Devletimiz konuya ne kadar yakın ilgi gösterirse başarı o kadar yakınlaşıyor. “Ben parayı veririm, gerisine karışmam” denilmemeli. Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli TARSİM’e kişisel olarak yakın bir destek veriyor. Eksperinden, veteriner hekimine, bölge yöneticisinden asistanına ve genel müdürüne kadar tüm TARSİM çalışanları büyük bir gayret içerisinde. Bu arada ekip aynı zamanda Azerbaycan’da da benzer bir sistemin kurulmasına öncülük etti. Makedonya gibi ülkelere TARSİM modelini anlatıyorlar, görüşmeler devam ediyor. Bu noktada dikkat çekici olan TARSİM aslında bir dünya markası olma yolunda sağlam adımlar atıyor.

TARSİM, 2020 yılında 1,7 milyar TL hasar ödemiş, çiftçimize ise aynı dönemde 1,5 milyar TL prim ödemesi yapmış. Sigortasını yaptıran çiftçilerimizin kafalarının rahat olduğu söylenebilir. Çok kısa süre önce de kuraklık riski nedeniyle Güneydoğu illerimizde 41 milyon TL hasar ödemesi gerçekleştirildi. TARSİM eksperden tutun acentelere kadar her türlü desteği sağlıyor. Yani TARSİM tam gaz çalışıyor. Tarım sigortaları ile ilgili uzun zamandır yazı yazmamıştım. Kuraklık ile ilgili hasar ödemesi rakamlarını görünce bu yazı şart oldu. Tüm okurlarımın Kurban Bayramı‘nı en içten dileklerimle kutlarım.

CAN KANTAR / POSTA GAZETESİ / 19 TEMMUZ 2021

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER