CAN KANTAR: Kaza tespit tutanağının faydaları

0
30

Geçmişte bir trafik kazası yaşandığında yolun ortasında araçlar durur, telefon edilir, polis beklenirdi. Trafik engellendiği için sıkışıklık yaşanır ve sizde bir okka küfür işitirdiniz. Tabi trafik sıkışık olduğu için polis de kaza yerine çok geç gelirdi. 2008 yılı başında ise Kaza Tespit Tutanağı uygulaması başlatıldı. Bu uygulama sayesinde kaza eğer maddi hasarlıysa polis çağırmanıza bile gerek kalmadı.

Hemen kaza yerinde araçların fotoğrafları çekiliyor sonra araçlar yolu kapatmayacak bir alana çekiliyor. Fakat sürücü ehliyetiniz yoksa, alkollüyseniz ya da bir kamu aracına zarar vermişseniz, en önemlisi kaza sırasında yaralanma veya ölüm varsa kaza tespit tutanağı doldurmadan önce tabi ki polisi çağırmalısınız.

Yaşanan trafik kazası maddi hasarlı bir kaza ise karşılıklı istenilen belgelerin fotoları çekilip, Kaza Tespit Tutanağı’nı istenilen şekilde doldurup araç sahipleri vedalaşıp olay yerinden ayrılabilir. Yapmanız gereken ise her araçta bulunması gereken Kaza Tesbit Tutanağı’na doğru bilgileri yazarak, olayı anlatan bir yazı ile tarafların karşılıklı imzalamaları.

Bu sırada tabi ki taraflar suçluyu bulmaya çalışmamalı. Fotoğraflar ve olay anlatımları uzman kişiler tarafından incelendikten sonra buna karar veriliyor. Formlar doldurulduktan sonra sigorta poliçesini kimden almışsanız onu arayıp yardım isteyebilirsiniz. Sigorta şirketinizde dahil olmak üzere size mutlaka yardımcı olacaklardır. Ve aracınızı acentenizin yönlendirdiği yetkili servislere çekmeniz yeterli. Gerisini eksper ve sigorta şirketi takip edecektir.

MOBİL KAZA TUTANAĞI CEBİNİZDE OLMALI

Bu nedenle aracınızda Kaza Tespit Tutanağı bulundurmanızda fayda olduğunu hatırlatalım. Tutanak yanınızda yoksa Sigorta Bilgi Merkezi’nin uygulamasını cebinize indirmeniz de yeterli. Mobil Kaza Tutanağı ile bu defa işleminizi cep telefonunuzdan yapmak mümkün. Böyle yaptığınızda sigorta şirketinizden çok daha hızlı hizmet almış olursunuz.

Çekici isterseniz anında size bu hizmet verilecektir. Ve hasar işlemleriniz daha çabuk bitecektir. Öncelikle Mobil Kaza Tutanağı’nı cebinize indirin derim. Hatta bazı bilgileri önceden bile girebilirsiniz. Çünkü kaza anında yaşadığınız o şok ile belki bazı bilgileri eksik girebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz