CAN KANTAR: Teminat mektubu mu lazım!

0
53
POSTA GAZETESİ

İhalelere giren şirketlerin en önemli ihtiyacı Teminat mektubu, son günlerde dolandırıcılıklara neden olmaya başlandı. Geçtiğimiz aylarda şehrin merkezinde banka şubesi görünümünde bir iş yeri ihtiyacı olanlara verilmek üzere Teminat mektubu vermeye başlamışken tespit edildi ve işlem yapıldı. Arkasından geçtiğimiz günlerde yine bu konu ile ilgili bir dolandırıcılık çetesi yakalandı.

Olay şöyle işliyor, siz bir ihaleye gireceksiniz veya bir başka nedenle Teminat mektubuna ihtiyacınız var. Bunun için bir bankaya gidebilir ye de bir sigorta şirketine gidip Kefalet Sigortası yaptırabilirsiniz. Burada yapılan işlem sizin finansal yapınız incelenmesi. Bu incelemeye göre belge size veriliyor veya verilmiyor. Aslında bir risk var. Bunun için aracı kuruluşlar sizden bir ücret talep ediyorlar. Şimdi yeni çoğalan gösterişli finans şirketi görünümlü ofislerde şık giyimli çalışanlar sizin finansal verilerinize bile bakmadan bu teminat mektuplarını verir olmuş.

Sonuçta gerçekten bu teminat mektubundaki teminat ödenmek zorunda kalınsa, bunu veren kurumların içinin boş olduğu anlaşılacak. Bu teminat mektuplarından piyasada çok olduğu iddiaları var. Muhtemelen geçmişte ihalelerde de kullanılmış olma riski de söz konusu. Hadi geçmişi bir kenara koyalım ama bu son dolandırıcılık olayı sonrasında Teminat Mektubu veya sigorta şirketlerinin vereceği Kefalet Sigortası mutlaka araştırılarak kabul edilmeli.

Sigorta şirketleri kefalet sigortası yapıyor

Son yıllarda o kadar çok şirketimiz yabancılara satıldı ki, isimleri karıştı. Bu şirketlerin hangisinin güvenilir olduğu konusu oldukça sıkıntılı. Denetiminde ne kadar sağlıklı yapıldığı konusunda endişelerim var. Ancak sıkı bir ihbar olması gerekiyor. Kefalet Sigortası yapan Quick Sigorta Genel Müdürü Ahmet Yaşar, bu usulsüz, yetkisiz Teminat mektubu veren işletmelere savaş açmış durumda. Bu işin takipçisi olduğunu biliyorum. Bana ulaşan diğer bir bilgi bazı Devlet kuruluşlarının sigorta şirketlerinden alınacak Kefalet Sigortası’nın teminat olarak kabul edilmeyeceğini şartnamelerde belirtmiş olmaları. Burada büyük yanlış var.

Sigorta şirketleri, Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın izni ve denetimiyle hizmet vermektedir. Bunun altını çizmekte fayda var.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz