İlgili Yazılar

Bir Yorum

 1. 1

  serdem halim

  Ücret veya çıkar karşılığı avukata iş getirmeye aracılık etmek ve aracı kullanmak yasal olarak hem bir disiplin suçu hem de cezalandırılan bir eylemdir.

  Çıkar karşılığı iş getirilmesi için aracı kullanma eylemi için avukata bu yönde bir teklif getiren aracının getirdiği işi kabul etmekle de atılı suçun oluşacağı, eylemde sürekliliğin gerekmediği, çıkarın vaat edilmiş olmasının yeterli olduğu, maddi ve ekonomik değer içeren yarar sağlanmasının değil, manevi menfaat elde edilmesinin veya vaat edilmesinin de çıkar kavramı içerisinde değerlendirilmesi gerektiği, Avukat olan failin, bir kişiye çıkar karşılığı iş temin etmek üzere aracılık yapmayı teklif etmesi veya kendisine iş getiren aracının çıkar karşılığı iş temin ettiğini bilerek işi kabul etmesinin suçun manevi unsuru bakımından yeterli olduğu bilinmektedir.

  Dolayısıyla sigorta şirketleri komisyona başvurup binlerce başvuru yapan avukatların listesini alıp bu kişiler hakkında avukatlık kanunu gereği büro dışında iş kabul edilmez yine aracı kullanılmaz yine reklam yapılmaz hükümlerine aykırı hareket edilip edilmediğini ufak bir araştırma ile tespit edip bu avukatların ve iş getiren sigorta acentesi, ekspertizi, servisi vb kişilerin kurduğu sistemin hem avukatlık yönünden disiplin cezaları ile hem de ceza soruşturması ile sonunu getirebilirler.

  Ama bu arı kovanına çomak sokmak yerine daha kolayı var tahkime suç at gitsin !

  Yanıt

Bir Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SIGORTAMEDYA Yayıncılık A.Ş. - Copyright © 2015 Sigortamedya Yayın Grubu. | Powered by
İnternet portalımızda yer alan tüm haber metini, resim ve benzeri içeriğin hakları Sigortamedya Yayıncılık A.Ş.'ye aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda, kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.