19 Ağustos 2022, Cuma
spot_img

CAN KANTAR / YORUM: SAİK bir skandala daha imza attı 

Acentelerin en büyük sorunu kendi içinde birlikte hareket edememek, ikinci sorunu ise iş ortağı olan sigorta şirketleri ile iletişiminin eksik olması. Bırakın iletişim eksikliğini zaman zaman düşmanca yaklaşımları da tanık olmadık değil. TÜSAF uzun yıllardır yapılamayan bu iletişim kanallarını son yıllarda açma çabası çok olumlu bir hava yarattı. Karşılıklı ziyaretler, futbol turnuvalarında birliktelikler sigorta şirketleri ile acentelerin arasında ki soğuk rüzgarların esmesine son vermişti. Hatta karşılıklı ziyaretler sonrasında sigorta şirketlerinin jestleri bile olmuştu.

Sektör Çalıştay’da bir araya geliyor

Türkiye’nin dörtbir yanındaki 38 il acente derneğini çatısı altına toplayan Türkiye’nin ve sektörün en büyük sivil toplum örgütü niteliğini de taşıyan TÜSAF bir ilke daha imza atıyor. 17-18-19 Kasım tarihleri arasında Kuşadası‘nda Sektörün en büyük üç karar mekanizmasının yöneticilerini bir araya getiren bir Çalıştay gerçekleştiriyor.

tusaf calistay davetiye
Hazine‘yi temsilen Müsteşar Yardımcısı Dr. Ahmet Genç, sigorta şirketlerini temsilen TSB Genel Sekreteri Mehmet Akif Eroğlu ve şirket Genel Müdür ve Yardımcıları, Acenteleri temsilen ise TÜSAF Yönetim Kurulu ve Dernek Başkanları bu Çalıştay’a katılacaklar.

SAİK, Çalıştay’ı engellemeye çalışıyor

Katılacaklar katılmasına ama SAİK izin verirse. TÜSAF Başkanı Murat Büyükçelebi‘nin nikahı sonrasına SAİK toplantısı koyarak aynı zamanda SAİK Yönetim Kurulu Üyesi Murat Büyükçelebi’nin mutluluğuna gölge düşürmeye çalışan ve balayı tatiline bir hafta geç çıkmasını sebep olan SAİK şimdi de Çalıştay öncesi iki güne Sektör Meclisi ve Dernek Başkanları toplantısı koyarak Kuşadası toplantısına katılımı engellemek için çaba içerisine girmiş. Daha önce AXA Sigorta Acenteler Toplantısı tarihine denk geldiği için ertelenen bu toplantının bu kez böyle bir tarihe denk getirilmesi acenteler tarafından manidar bulunmuş. 2Çalıştay, AXA Sigorta toplantısından daha önemsiz mi ?’ diye acenteler aralarında konuşur olmuşlar.

İçinde bir kasıt mı arıyoruz? SAİK’e haksızlık mı ediyoruz ? Diye düşünüyoruz. Ama TÜSAF Kuşadası Çalıştayı açıklanmasının ikinci gününde SAİK toplantı duyurusunun yapılması bizim ‘kasıt’ konusunda ki tereddütlerimizi ortadan kaldırmaya yetti.

Sözün Özü

Acentelerin genel mesleki sorunları var. Acentelerin ekmek dertleri var. Her geçen gün alan daralıyor ve ekmek Aslanın ağzına gidiyor. Acenteler bunlarla uğraşırken diğer taraftan tepedeki “tepişme”yi seyrediyor. SAİK Başkanı Hüseyin Kasap temsil ettiği meslektaşlarının sorunları ile ilgileneceğine sosyal medyadan, TV’lerden ona buna laf yetiştirip kendini aklama derdine düşmüş. Acentelerin derdi umurunda bile değil.

antep toplanti 2
Gaziantep Ticaret Odası

Geçtiğimiz hafta Gaziantep Ticaret Odası‘nda saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın bile okunmadığı gayri ciddi bir toplantıda sunum bile yapmamış. Soruları bile cevaplandırmamış. Yanında Ahmet bey ve Mehmet Akif bey olduğundan ona buna laf yetiştirememiş, küfür etme ortamı da olmadığı için sunum yapmaya bile gerek duymamış.

Zaten katıldığı bir Bursa toplantısında da kendisi ile ilgili ithamlara cevap vermeye çalışıp, acentelerin sorunları ile ilgili soruları bile almadan toplantıyı sonlandırıp gittiğine dair iddialar var. Zaten son Gaziantep toplantısında da Urfa’dan gelen acentelerle birlikte 15-20 acente bile yokmuş salonda.

Özetle acentelerin SAİK Başkanı Sayın Hüseyin Kasap’tan bir beklentisi kalmamış. Görünen o.. Acenteler bence aralarında ‘Gölge etme başka ihsan istemem’ diyorlardır.

Çalıştay bir fırsat

Çalıştay acenteler için bir fırsat olabilir. Sayın Kasap bu işleri kişisel husumetlerinize alet edip acentelerin daha fazla zarar görmesine neden olmayın. Zaten görev süreniz dolmadan, koltuğunuz zaten boş, bırakın acenteler için iyi bir şey yapanları da engellemeyin. TOBB’a da iki sözüm olacak, artık bu gibi şeylere sizler de izin vermeyin. Bu kişinin kişisel husumetlerine, belden aşağı vurmalarına göz yummayın. Koskoca TOBB bir SAİK Başkanının elinde oyuncak olmamalı. Çünkü bu kişi ne yapıyorsa TOBB’u temsilen yapıyor.

TÜSAF Kuşadası’nda ‘Hazırlık Çalıştayı’ düzenliyor

4 YORUMLAR

 1. Temsilciler, acentelerin altında ezildikleri imtiyazlı koltuk derdinde, acente ise var olma mücadelesinde. Bravo aynen devam edin…

 2. Çalıştay Harika,

  Ama bu çalıştay’da Sigorta Eksperlerini gerçek manada temsil edecek,Acentaların tüketici,piyasa ve saha sorunlarını,hasar sonrası süreçten uzaklaştırılma sorunlarını en iyi ve mükemmel bir şekilde dile getirecek ,bağımsız ve tarafsız ANA SUTÜNLARDAN biri olan SİGORTA EKSPERLERİ İŞVEREN SENDİKASI yok. Davet edilmemiş…Bu sütunun olmadığı yerde çalıştay’da havan su döğmekten ileriye gidemez ve sadece komisyon meselesinde takılır kalırsınız. Bizden hatırlatması.

  Sigorta Eksperleri İşveren Sendikası
  Genel BAŞKAN

 3. Bıktık bu kasap havasından birader…

  Yetti gari…

  Acenteler onun döneminde perişan hale geldiler. Kazanımlarının tümünü kaybettiler…

  Binlerce acente batmak üzere, işini bırakmak üzere, geçinemeyecek halde. SGK primlerini, vergi borçlarını ödeyemez hale gelmiş.

  Binlerce acente çalışanı maaşlarını alamıyor ya da işsiz kalmış.

  Toplum içinde tükenmek bilmeyen yalamacıların yalamalarına şahit olsak da, SAİK, Sigorta Acenteleri İnfaz Komitesi olmuş durumda.

  Gerçek bu.

  Seçimler ertelendi, belli ki bir süre daha katlanacağız. Çünkü bu adamlarda istifa edecek kadar bile onur yok.

  Acentelik faaliyetini sürdürdüğü Ankara’dan seçime girmeye yüreği olmayan korkak tavşan, Tavşanlı’dan tavşan gibi çıkar yine…

  Çıkar da, bu sefer yemezler. Tavşanlık’ta kalır bu tavşan. Ankara’ya gelemez. Acentelerin içine çıkmaya cesareti olmayan, rakiplerine her türlü bizans oyununu oynayan, işlediği disiplin suçlarına rağmen TOBB tarafından özenle korunan, sözüm ona partiden gelen çok büyük ısrarları kıramadığı için milletvekili aday adayı olan ve listelerde yer bile bulamayan, Aziz Nesin’in Zübük romanındaki başrol oyuncusu olan bu sahış için final zamanıdır, artık.

  Umarız ve dileriz ki, bir sonraki dönemde gelecek olan arkadaşlarımız kasabın boğazladığı acenteler için iyi bir şeyler yaparlar…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER