İlgili Yazılar

3 Yorumlar

 1. 1

  Gökhan

  Can Bey merhaba,

  Bilgiye ulaşmanın kolaylaştığı bu devirde; kasko, trafik, konut, seyahat, hayat, zorunlu deprem, işyeri paket poliçelerinin düzenlenmesi için onbinlerce uzmana gerek olmadığını düşünüyorum.

  Elimizdeki teknoloji ile günümüzde bankacılık ile ilgili birçok işlemi gerçekleştirebiliyorsunuz. İnternetteki kursları takip ederek herhangi bir bilgisayar programlama dilini öğrenebiliyorsunuz. Yabancı bir ülkeye rahatlıkla gidip rehbere ihtiyaç olmadan tüm işlemlerini halledebiliyorsunuz. Araç kiralayabiliyorsunuz, alışveriş yapabiliyorsunuz.

  Hatta daha da ileriye gidelim. Bugün Türkiye’den ayrılıp gelişmiş başka bir ülkeye yerleşmek isteseniz bırakın sigorta poliçesi satın almayı, oturma izin başvurusunu nasıl doldurabileceğinizi, sosyal sigorta numarasını nasıl alabileceğinizi, banka hesabını nasıl açabileceğinizi, aile hekimine nasıl kayıt olabileceğinizi, ehliyeti nasıl alabileceğinizi, verginizi nasıl ödeyebileceğinizi, çocuğunuzu okula nasıl kayıt ettirebileceğinizi internetten öğrenebiliyorsunuz. Ayrıca hemen hemen tüm bu işlemleri bilgisayar başından yapabiliyorsunuz. Yani huyunu suyunu hiç bilmediğiniz bir ülkeye yerleşirken bile birçok bürokratik işlem için uzmana gerek kalmadı.

  Elbette sigorta uzmanlarına ihtiyaç her zaman olacaktır, tabii ki kasko sigortasında da, seyahat sigortasında da müşterilerin soruları her zaman olacaktır ama gelişen teknoloji ile birlikte sigortacılık sektöründe personel istihdamının düşmesi bence kaçınılmaz görünüyor.

  Burada acentenin şu soruyu sorması gerekiyor. Ben olmasam müşteri veya sigorta şirketi ne kaybeder? Veya ben olduğum için müşteri veya sigorta şirketi ne kazanır? Bu soruların cevabı acenteyi ayakta tutacaktır.

  Saygılarımla

  Yanıt
 2. 2

  Can TOPRAKCI

  Mesele aslında Turkcell meselesi değil. Turksell bardağı taşıran son damlalardan biri sadece, sizinde söylediğiniz gibi ışığı gören geliyor herkes bir şekilde bu işten para kazanmak istiyor ama EK İŞ olarak, sıkıntı da burada bizim ek işimiz yok başka bir işte bildiğimiz yok doğru düzgün açıkçası, ne olur geceleri simit satarız, olmadı pazarlarda limon satarız bunları yaparız ama bizi biri şikayet eder tobb da gider levhadan kaydımızı siler. İnsanlar sigorta işini acentelere bırakmalılar. Biz acentelerin dertlerine derman olması gereken sivil toplum örgütleri de kendi işlerini yapmalı sorunda burada herkes ilgili olduğu iş ile ilgilenmiyor buna bizim stk larımız da dahil. Yapılacak tek şey var sesimizi müsteşardan bir tık öteye duyurmak için EYLEM, EYLEM, EYLEM.

  Yanıt
 3. 3

  Kâzım

  Merhaba, hepiniz güzel söylüyorsunuzda, Türkiy’de hani sektör kendi işini yapıyor ki, hangi sektörde kâr olduğunu duyanın geldiği ama bu her gelenin aslında işi bilmediği olmuyor ki? Maalesef, yasalarda ve uygulamalarda ki boşlukları anında doldurup buradan bir çıkar elde edebilir miyim düşüncesinde belki de ülke olarak ilklerdediriz. Ta ki en bastan en dibe kadar.

  Yanıt

Bir Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SIGORTAMEDYA Yayıncılık A.Ş. - Copyright © 2015 Sigortamedya Yayın Grubu. | Powered by
İnternet portalımızda yer alan tüm haber metini, resim ve benzeri içeriğin hakları Sigortamedya Yayıncılık A.Ş.'ye aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda, kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.