22 Eylül 2021, Çarşamba
spot_img

Çoşkun Gölpınar: Genç yaşta sisteme giren yaşlılıkta kazanır

Doğa Sigorta Genel Müdürü Çoşkun Gölpınar ; sağlık sigortalarının genç yaştan itibaren yapılmasının çok önemli olduğuna dikkat çekiyor. Gölpınar, “Herkese tavsiyem bu sisteme erken yaşta dahil olmaları. Bu sayede yaşlılıkta da sistemin nimetlerinden faydalanmak mümkün” diyor.

SİGORTAMEDYA ÖZEL

Sigorta sektöründe son yıllarda önemli bir ivme yakalayan branşlar arasında sağlık ilk sırada geliyor. Özellikle pandemi ile birlikte bu alana olan ilgi artarken; sigorta şirketleri de geliştirdikleri yeni ürün ve hizmetlerle sigortalı sayısının artırılması için çalışıyor.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortaları’nda (TSS) 100 bin sigortalıya sahip olan Doğa Sigorta’nın Genel Müdürü Çoşkun Gölpınar; “Tüm vatandaşlara tavsiyem sağlık sigortalarında erken yaşta bu sisteme dâhil olmaları. Bu sayede yaşlılıkta da bu sistemin nimetlerinden faydalanabilmek mümkün. Aksi takdirde sigorta şirketlerinin belirlediği belli bir yaş dönemi geçildiği zaman; sağlık poliçesi satın alınmak istendiğinde hem sigorta şirketinin risk analiz ve risk kabul politikalarına takılmakta; hem de çok yüksek sigorta primleri ödenmektedir” açıklamasını yaptı.

Yaş yükselince risk kabul süreçlerine takılabiliyorlar

Sağlık sigortacılığı alanındaki gelişmeleri; Doğa Sigorta’nın bu konudaki ürünlerini ve yeniliklerini Doğa Sigorta’nın YouTube kanalında anlatan Coşkun Gölpınar, şöyle devam etti; “Özellikle ülkemizde sağlığın önemi arttıkça sağlık bireylerin en çok ilgi gösterdikleri bir branş haline geldi. Sağlık sigortalarında temel konu kişilerin genç yaşta, erken dönemde sağlık sigortalarına dâhil olarak bunu uzun yıllar sürdürmeleri. Ve ileriki yaşlarda karşı karşıya kalabilecekleri hastalıklar karşısında poliçelerindeki bu teminatları ile sağlık hizmetlerinden faydalanmaları esastır. Aslında sağlık sigortacılığının temel felsefesi bir havuz sistemi olmasıdır.”

Coşkun Gölpınar, “İnsanlar normal şartlar altında daha genç yaşlarda bu havuza girerek belli primleri bırakarak; ileriki yaşlarda sisteme dâhil olanların ise; hastalıkları sonucunda bu havuzdan tazminat almalarını sağlayan bir sistemden bahsediyoruz. Dolayısıyla en ideali insanların genç yaşta bunu satın almaları; ve yaşam süreçleri boyunca bunu sürdürmeleri önemli. Aksi takdirde sigorta şirketlerinin belirlediği belli bir yaş dönemi geçildiği zaman sağlık poliçesi satın alınmak istendiğinde; hem sigorta şirketinin risk analiz ve risk kabul politikalarına takılmakta ve hem de çok yüksek sigorta primleri ödemektedir. Hatta belli bir yaşı geçince ise sağlık sigortası almak da mümkün olmuyor. Yani temel esas genç yaşlarda girip sonuna kadar götürmek” dedi.

TSS ürünlerimiz oldukça uygun fiyatlı

Gölpınar, TSS’nda oldukça geniş bir hastane ağına sahip olduklarına belirterek, “Bu branşta 100 bine yakın sigortalımız var. Ürünlerimizin fiyatları da çok uygun ve ekonomik. Sadece yatarak tedavide 30 yaşındaki bir kadın veya erkeğin satın alabileceği ayakta tedavinin de olduğu TSS poliçelerinin fiyatı 400 – 1000 TL arasında bir fiyat aralığına sahip” diye konuştu.

Sağlık sigortalarında hediyelerimiz de var

Doğa Sigorta olarak sağlık sigortalarında yaptıkları yatırımlara da değinen Gölpınar; ürünleri ile ilgili de şu bilgileri verdi; “Bu branşta tamamlayıcı sağlık sigortası ile özel sağlık sigortası ürünümüz var. Bu iki sigortayı karşılaştıracak olursak TSS; SGK’ya dâhil olan kişilere yaptığımız bir sigorta. TSS, sigorta şirketleri ve özel hastanelerle yapılan anlaşmalar çerçevesinde SGK’nın karşıladığı kısmın üzerinde kalanı tazmin eden bir sigorta sistemi. O nedenle fiyatlama açısından daha uygun. TSS’de yatarak ve ayakta olmak üzere iki teminat sunuyoruz.”

“TSS ile operasyon, radyoterapi, röntgen, fizik tedavi gibi her türlü teşhis yöntemleri teminat olarak veriliyor. Yatarak tedavilerde ise yüzde 100 geniş bir kapsamı vardır. Yine tüm bu teminatların yanında bizim verdiğimiz ek hediye ve ilaveler de var. Sadece yatarak tedavi alınması durumunda erkeklerde ürolojik muayeneler, kadınlarda mamografi kontrolleri gibi hediyeler veriliyor.” 

A+ ile geniş bir hastane ağı sunuyoruz

TSS’de Doğa Sigorta’nın geliştirmiş olduğu A+ ürününden de bahseden Gölpınar; bu ürünün diğerlerine göre en önemli farkının hastane ağı olduğunu söyledi. Gölpınar, “Normal şartlar altında TSS’de kullanılan hastane sayısı genellikle B grubu hastanelerdir. B grubu deyip geçmemek lazım. Bunlar da Türkiye genelinde çok bilinen ve geniş hastane sayısı olan gruplardır. Her ilde anlaşma yaptığımız hastaneler vardır. Ancak A+ ürünümüz ile bir miktar daha fazla prim ödeyerek ve biraz daha muafiyete razı olmak şartı ile; daha başka hastanelerden de faydalanmak mümkün. Bunlar hangi hastaneler derseniz Amerikan, Acıbadem gibi hastanelerden de hizmet alınabiliyor” diye konuştu.

TSS daha da yaygınlaşacak

TSS ürünlerinin gittikçe yaygınlaştığının da altını çizen Gölpınar, şunları söyledi; “Özel sağlık sigortalarına göre TSS’nin daha ekonomik fiyatlı olması nedeniyle; daha çok tercih edilir hale geldi. 2019 haziran sonu itibariyle yapılan araştırmalara göre; TSS sayısı 1 milyon 50 bin iken bu sayı 2020 yılı haziran ayında 1.5 milyonu geçti. Yıllık yüzde 50’nin üzerinde hızlı bir artış söz konusu. Ümit ediyorum fiyatlama bakımından daha uygun olan bu ürün zaman dilimi içerisinde daha da yaygınlaşacaktır.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER