Denise Nart: Hackerlerin etki alanları ve verdikleri zarar arttı

0
412
denise nart

NART sigorta ve Reasürans Brokerliği Yönetim Kurulu ve İcra Kurulu Üyesi Denise Nart; “Hackerlerin etki alanı ve zarar verecekleri şirket sayısı ve zararın büyüklüğü arttı” dedi.

Türkiye’de siber risk sigortaları konusunda uzmanlaşmış şirketlerden birisi NART Sigorta ve Reasürans Brokerliği. Şirket 2015 yılından bu yana konuyla ilgili farkındalığın artması için çalışmalar yürütüyor. NART sigorta ve Reasürans Brokerliği Yönetim Kurulu ve İcra Kurulu Üyesi Denise Nart; “2015 yılından beri siber sigortalarla ilgili çalışmalar yapıyoruz. Dünya gittikçe dijitalleşiyor. Doğal olarak hackerlerin etki alanı ve zarar verecekleri şirket sayısı ve zararın büyüklüğü arttı. Siber sigortalar konusunda son 1 yılda çok fazla çalışma yaptık. Şirketler yaşadıkları bu saldırıları gizli tutuyorlar” açıklamasını yaptı.

Uçağa rota bile değiştirtebilirler

Siber Risk Sigortaları ve içerdiği teminatlar hakkında bilgi veren Nart, bu sigortaların diğer sigorta ürünlerine göre daha farklı olduğunun altını çizdi. Nart, “Siber sigortalar, bir sigorta poliçesinden ziyade süreç yönetimi olarak tanımlanıyor. Çünkü siber risk sigortası satın alan bir işletme aynı zamanda 7/24 kendisine hizmet verecek bir yönetim hizmeti de almış oluyor. Siber saldırı dediğiniz zaman herkesin aklına ilk önce müşteri bilgileri çalınması ve veri kayıpları gelebilir. Ama siber saldırı bundan çok daha fazlası. Örneğin sağlık sektörüne baktığınızda hastane sistemine giren hackerler hastane kayıtlarını değiştirebiliyorlar. Kişisel veriler bankalara yapılacak bir saldırı sonrası ortaya dökülebiliyor.  Ya da bir otomobil şirketinin bir üretim bandı tamamen dururken, bir uçak yön değiştirebiliyor. Dolayısıyla oldukça ciddiye alınması gereken konular” açıklamasını yaptı.

Firmanın fotoğrafını çekiyoruz

Siber Risk Poliçesini hazırlarken öncelikle şirketin fotoğrafını çektiklerini belirten Nart, “Şirket hangi risklere açık bunları belirliyoruz. Bu nedenle firma bazında özel çalışıyoruz. Bazı müşterilerin talepleri daha yüksek oluyor. O zaman yurtdışı reasürans piyasasına çıkıp oradan teminat bulabiliyoruz. Örneğin bankalar 300-400 milyon dolara kadar limitsiz poliçe talep edebiliyorlar. Sigorta sektörünün kapasitesi kısıtlı olduğu için yurtdışı reasürans piyasalarından teminat buluyoruz” diye konuştu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz