19 Ağustos 2022, Cuma
spot_img

Denizde 3.5 milyon turist sigortasız

Türk P&I Genel Müdürü Ufuk Teker, yaklaşık 3.5milyon turistin sigortasız koşullarda denizlere açıldığını söyledi. Teker, yine yaklaşık 2 bin 500 gezi teknesi ve guletin yüzde 95’inin sigorta teminatı olmadan yol aldığını da belirtti.

Türk P&I Genel Müdürü Ufuk Teker, “Yaklaşık 3.5 milyon turist sigortasız koşullarda denizlere açılıyor” dedi.

Türk P&I öncülüğünde düzenlenen ‘Türk Denizciliğine Bakış’ toplantısında konuşan Teker, Türkiye’nin turizm gelirlerinin yüzde 20’sinden fazlasının deniz turizminden sağlandığına dikkat çekti.

Teknelerin yüzde 95’i sigortasız

“Yaklaşık 3.5 milyon turist sigortasız koşullarda denizlere açılıyor”

61 marina ve 25 bin yat bağlama kapasitesine sahip Türkiye’nin, turizm başkentleri sayılan Antalya, Bodrum, Marmaris gibi önemli merkezlerde; faaliyet gösteren yaklaşık 2 bin 500 gezi teknesi ve guletin bulunduğunu belirten Teker; “Bunların yaklaşık yüzde 95’i denizlerde sigorta teminatı olmadan yol alıyor. Yine yaklaşık 3.5 milyon turist sigortasız koşullarda denizlere açılıyor. Özellikle Bodrum gibi dünya turizminin ilgisini çeken lokasyonlarda gerek risklerin ortadan kaldırılması gerekse güvenli denizcilik ve yolcu güvenliği, uluslararası platformlarda ciddi bir öneme sahip” diye konuştu.

Teker, turistlerin denizlerde olası kazalara karşı sigortalı seyahat etmesi için kamu, deniz ticaret odaları ve sigortacıların; sezon öncesi denizcilerin ihtiyacı olan sigorta teminatını sağlamak için ortaklaşa çalışma başlatması gerektiğini de sözlerine ekledi.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER