20 Ocak 2021, Çarşamba

Dolu çatısını yıktı, sigorta şirketi 22 bin TL ödeme yaptı

Oturdukları apartmanın çatısının 27 Temmuz’da yaşanan dolu nedeniyle hasar gördüğünü ifade eden sigortalı Erdoğan Kılıç, zararın tazmin edilmesi için sigorta şirketi ile görüştüklerini ve daha çatı tamiratı bitmeden sigorta şirketi tarafından hesaplarına hasar bedeli olarak 22 bin TL yatırıldığını söyledi.

ŞERİFE KAYA | HAYATIMIZ SİGORTALI

30-31-MEMNUN SIGORTALI.QXD:Layout 1

Dolu afetinin yaralarını saran sigorta şirketleri, sigortalısının da yüzünü güldürdü. Evlerinin çatısının dolu nedeniyle hasar gördüğünü fark eden bir aile sigortasından yararlandı ve 22 bin TL hasar bedelini ödemekten kurtuldu. Sigortalı Erdoğan Kılıç, yaşadıkları hasarı ve zararın tazmin edilmesi konusunda acentesinin ve sigorta şirketinin her zaman yanında olduğunu belirtti.

Dolu nedeniyle oturdukları apartmanın çatısının zarar gördüğünü anlatan Kılıç, şunları söyledi: “27 Temmuz’da gerçekleşen dolu afetinde binamız zarar gördü. Hatta biz o dönemde tatildeydik. Dönüşte çatıdaki hasar ile karşılaştık. Çatıda kurşun delikleri vardı, dere yolları kırılmıştı. Bir yağmurda bütün bina ile birlikte evlerimiz de hasar görecekti. Hemen tamir ettirdik, çünkü evlerimizdeki eşyalarımız da ıslanıp zarar görebilirdi. Kendi çabamızla yenileyecek, tamirat ve usta masraflarını da karşılayacaktık.”

‘Acaba çatıdaki hasarı karşılar mı?’

30-31-MEMNUN SIGORTALI.QXD:Layout 1

Sigortanın çatı hasarını karşılayacağını düşünemediklerini ifade eden Kılıç, “Açıkçası sigortanın böyle bir hasarı karşılayacağını bilmiyorduk” dedi. Kılıç’ın eşinin aklına sigorta gelmesiyle araştırdıklarını ve sigortanın bu tür bir zararı da karşıladığını öğrendiklerini söyleyen Kılıç, şunları anlattı: “Eşimin aklına sigortamız olduğu geldi ve ‘Acaba çatıdaki hasarı karşılar mı?’ diye sordu. Biz de hemen acentemiz Vizyon Sigorta ile irtibata geçtik ve öğrendik ki çatı hasarımızı şirketimiz Axa Sigorta karşılayacakmış. Hemen hasar dosyası açıldı. Bizim daha çatı tamiratımız bitmeden Axa Sigorta bize hasarın bedeli neyse ödeme yaptı. Hesabımıza 22 bin TL geçti. Sigorta yaptırırken daire başına daire başına 150 TL gibi bir prim ödemiştik. Ama 22 bin TL hasar ödemesi aldık. Gerçekten bu, bizim elimizi ferahlatıcı ve sevindirici bir gelişme oldu.”

Poliçemizin asistans hizmetlerinden yararlanıyoruz

30-31-MEMNUN SIGORTALI.QXD:Layout 1

Konut sigortasının çok faydasını gördüklerini açıklayan Kılıç, poliçenin asistans hizmetlerinden de yararlandıklarını belirtti. Kılıç, bazen çilingir hizmetinden bazen de su kaçağı nedeniyle tesisat hizmetinden yararlandıklarını aktardı. Dolu afetinde araçlarının da zarar gördüğünü açıklayan Kılıç, araçların hasarsızlık indirimini bozmamak için küçük göçükleri sigortaya bildirmeden tamir ettirdiklerini söyledi.

İnşaatlarımızı da sigortalıyoruz

Erkar Otomotiv Turizm İnşaat firmasının da ortaklarından olan Kılıç, işleri gereği çalıştıkları inşaatları da sigortaladıklarını belirtti. İnşaat all risk sigortasından yararlandıklarını kaydeden Kılıç, bu zamana kadar inşaatla ilgili bir hasar yaşamadıklarını, ama yine de sigorta yaptırmaya devam ettiklerini söyledi. “Çünkü inşaatlarda riskin devam ettiğini düşünüyoruz” diyen Kılıç, şöyle konuştu: “Metrelerce derinliği ve yüksekliği olan binalar dikiyoruz, camiler inşa ediyoruz. Herhangi bir çökme ya da yerin kayması durumunda maddi zayiatın dışında insanlara zarar vermekten de korkuyoruz. Bu nedenle sigortamızı eksik etmiyoruz.”

Sağlık sigortası primleri pahalı değil!

30-31-MEMNUN SIGORTALI.QXD:Layout 1Aynı zamanda sağlık sigortasının ve bireysel emekliliğinin de olduğunu söyleyen Kılıç, gerçekten örnek bir sigortalı. Sağlık sigortaları sayesinde özel hastanede kaliteli hizmet aldıklarını belirten Kılıç, iyi bir doktorda iyi bir tedavi süreci geçirmek isteyen herkesin sağlık sigortası yaptırması gerektiğinin altını çizdi. Kılıç, “Bence sağlık sigortasına verilen primler pahalı değil! Senede bin 300 TL sigorta birimi verip de 23 bin TL sağlık tedavi ücreti alıyorsak bu poliçe pahalı değildir. Aynı şekilde konutta da bu geçerli. 150 TL verip yine 20 bin TL’lik bir hasar ödemesi alabiliyorsunuz” dedi.

İki yıldır BES’liyiz

Eşi adına bireysel emeklilik hesabı açtırdıklarını da belirten Kılıç, “Eşimin iki yıldır bireysel emekliliği devam ediyor. Bizim için birikim başlamış oldu. Faize karşı duyarlı olduğum için acentem faizsiz bireysel emeklilik hesabı açtı, faizsiz fonlarda birikimimiz değerleniyor. Artı devlet katkısı da alıyoruz. İki yılın nasıl geçtiğini anlamadık bile” diye konuştu.

“Acentemin fiyat değil hizmet odaklı olduğunu biliyorum”

Erdoğan Kılıç, 2004 yılında sigorta ile tanıştığını söyledi. Hem araç sigortalarının hem konutlarının hem inşaatlarının hem de kendilerinin sigortalı olduğunu belirten Kılıç, acentesi Vizyon Sigorta’nın ve sigorta şirketi Axa’nın zor zamanların hep yanında olduğunu ifade etti. “Acentem bir hasar yaşadığımızda hemen bize yardımcı oluyor” diyen Kılıç sözlerine şöyle devam etti: “2004 yılından beri gerekli olan tüm sigortalarımızı yaptırıyoruz. Araçlarımızı, işimiz gereği inşaatlarımızı, konutlarımızı sigortalıyoruz. Ayrıca sağlık sigortamızı da yaptırıyoruz. Acentemiz poliçelerimizin düzenlenmesi konusunda bize yardımcı oluyor, en kapsamlı poliçeyi hazırlıyoruz. Onların fiyat odaklı değil hizmet odaklı olduklarını biliyorum. O yüzden bizim için en doğru poliçenin düzenlendiğinden eminiz. Belki bu sigortaları daha uyguna yapan acenteler de var. Ama ben acil bir durumda acenteme ulaşamazsam, benim zor zamanımda yanımda olmazsa ucuz poliçe yaptırmamın ne anlamı var?

30-31-MEMNUN SIGORTALI.QXD:Layout 1

Acentem Hasan Bey ile dostluğumuzun yanı sıra hizmetleri de bu acente şirketi ile devam etmemizin sebebi. Acentemi aradığım zaman anında bana dönüş yapıp sorunumu çözüyorlar. Mesela geçenlerde bir aracım yolda kaldı. Sigorta şirketimizi aradım bir saat içerisinde geldi ve çekici gelip aracı servise götürdü. Bir acenteyle ilgili acı bir hatıramız da oldu. Araçlarımızdan biri farklı bir acenteden sigortalanmıştı ve kaza yaptık. Kaza sonrası aracın sigortasının yenilenmediğini fark ettik. Acente sigortanın yenilemesini hatırlatmamıştı. Ama Vizyon Sigorta yenilemeleri de bize hatırlatıyor.”

“Sağlık sigortam bin 300 TL, fakat 23 bin TL’lik ameliyat geçirdim”

Sigortasız bir hayatın zor olacağını ifade eden Erdoğan Kılıç, “Acentem: ‘Malımıza çok değer veriyoruz ama kendimize neden bakmıyoruz?’ diyordu ve sağlık sigortasının önemli olduğunu söylüyordu. Gerçekten de haklı çıktı. Sigortanın faydasını hasar yaşayınca görüyoruz” dedi. Dört yıldır sağlık sigortalı olduğunu açıklayan Kılıç, dört yıl boyunca hiçbir sağlık sorunu olmadığını hatta sağlık sigortasını boşuna yaptırdığını düşündüğünü belirtti. Bazen sigorta yaptırmaktan vazgeçtiğini, ama her seferinde acentesinin sağlık sigortasının önemli olduğunu söyleyip, yenilediğini ifade eden Kılıç, “Ailecek sağlık sigortamızı yaptırıyoruz. Hatta bu sene oğlumu evlendiriyorum, gelinimizi bile hemen sağlık sigortası kapsamına aldık.

Altı ay önce yaşadığım bir sağlık sorunundan sonra sigortanın her zaman yenilenmesi gerektiğinin farkına vardım. Ayrıca acentem tavsiye etmeseydi bu sigortayı belki de yaptırmamış olacaktım” dedi. Altı ay önce doktora muayeneye gittiklerini ve safra kesesinde taş olduğunu öğrendiklerini söyleyen Kılıç, “Bu taşın ameliyatla alınması gerekiyordu. Biz de iyi bir hastane ve iyi bir doktor araştırması yaptık. En son Florya’daki Acıbadem Hastanesi’nde yaptırmaya karar verdik. Çünkü oradaki doktor Türkiye’nin en iyi üç doktorlarından biriydi. Doktorumuzla görüştük ve yaklaşık 23 bin TL tedavi ücreti çıkarıldı. Ama ben bu hastaneye 5 kuruş para ödemeden sağlık sigortası sayesinde ameliyat oldum. Sağlık sigortama bin 300 TL ödüyorum, fakat 23 bin TL’lik bir ameliyat geçirdim” diye konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklam -

SON EKLENEN HABERLER