17 Ocak 2022, Pazartesi
spot_img

Don riski var sigortayı unutmayın!

FİSKOBİRLİK Genel Müdürü Turgay Çakmak, Şubat ve Mart aylarında yaşanabilecek olası zirai don olaylarına karşı; fındık üreticilerine sigorta yaptırmaları uyarısında bulundu.

Fındık Tarım Satış Kooperatifleri Birliği (FİSKOBİRLİK) Genel Müdürü Turgay Çakmak; mevsim normallerinin üzerinde geçen hava sıcaklıklarının Şubat ve Mart aylarında yaşanabilecek olası zirai don olaylarının da habercisi olduğu ifade ederek; fındık üreticilerine sigorta yaptırmaları konusunda uyarıda bulundu.

Yaşanan iklim değişikliklerinin fındık için büyük bir tehlike arz ettiğini kaydeden Çakmak; “Bu yıl sıcaklıklar mevsim normallerinin çok üzerinde seyrediyor. Bu durum fındıkta püs ve olgunlaşmanın daha erken tarihte oluşmasına neden oluyor. Normalde Mart ayının ortalarında gerçekleşen doğum işlemi, bu yıl mevsim normallerinin üzerinde yaşanan sıcaklıklar nedeniyle Mart ayı başına kayabilir. Şayet Mart ayında sıcaklıklar mevsim normallerine dönerse, fındıkta don riski oldukça yüksek. Bu nedenle üreticilerimiz devlet destekli bitkisel ürün sigortasını kesinlikle yaptırmalılar” dedi.

Güvence altına alınmalı

Fındık Tarım Satış Kooperatifleri Birliği (FİSKOBİRLİK) Genel Müdürü Turgay Çakmak

Sigorta ile olası don tehlikesine karşı üreticilerin kendilerini güvence altına alabileceğini kaydeden Çakmak, şöyle devam etti; “Yaşanan sıcaklıklar normal değil. Bölgemiz özelinde zaten son birkaç yıldır yağış rejimlerinde ciddi dengesizlikler yaşanıyor. Bir ayda yağması gereken yağmur bazı bölgelerde bir günde yağıyor. Bu da heyelan ve sel gibi doğal afetlerin yaşanmasına neden oluyor. Üreticilerin yaptıracakları devlet destekli bitkisel ürün sigortası ile bu tür felaketlere karşı da kendilerini güvence altına alabilirler.”

Özel kampanya yaptık

FİSKOBİRLİK Sigorta ve Aracılık Hizmetleri tarafından da yaptırılabilen devlet destekli bitkisel ürün sigortası için üreticilere kolaylık sağlandığının altını çizen Çakmak; “Ortaklarımıza özel bir fiyatlandırma çalışması yaptık. Bitkisel ürün sigortasını FİSKOBİRLİK aracılığı ile yaptıran ortaklarımıza; araç kaskosu işlemlerinde FİSKOBİRLİK Sigorta ve Aracılık Hizmetleri tarafından yüzde 25’lik bir indirim sağlanmakta” diye konuştu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER