23 Ocak 2022, Pazar
spot_img

“Son sel hasarlarında ne yazık ki sigortalı hasarı az”

Düzce’nin Gölyaka, Cumayeri ve Akçakoca ilçelerinde meydana gelen sel ve heyelan bölgede büyük zarara yol açtı. Felekatin yaşandığı anda bölgede olan Quick Sigorta Genel Müdürü Ahmet Yaşar, izlenimlerini SigortaMedya’ya anlattı.

SİGORTAMEDYA ÖZEL

Bölgede kayıp 5 kişinin bulunması için yürütülen çalışmalar kapsamında, Ulusal Medikal Kurtarma (UMKE) ile Düzce Arama Kurtarma Ekipleri (DAKE) Uğurlu köyünde bir çocuk cesedine ulaştı. Kız çocuğuna ait olduğu öğrenilen cesedin henüz kimliği belirlenemezken; zor araziden çıkarılan ceset Sağlık Bakanlığı’na ait arazi tipi ambulansla bulunduğu yerden alındıktan sonra Esmahanım köyü mevkii üzerinden Akçakoca Devlet Hastanesi morguna götürüldü.

Geçen hafta Çarşamba akşamı ve Perşembe gecesi etkili olan kuvvetli sağanaktan sonra Cumayeri, Gölyaka ve Akçakoca ilçelerinde Melen Çayı’nın taşması nedeniyle birçok noktada sel ve heyelan meydana gelmişti. Bölgeye sevk edilen İl Özel İdaresi, AFAD, 112 Acil Servis, itfaiye ve jandarma ekipleri ile helikopterlerin desteğinde köylerde mahsur kalan 227 kişi kurtarılmış, 7 kişi hakkında kayıp ihbarı yapılmıştı.

Yürütülen arama kurtarma çalışmalarında, 19 Temmuz’da Akçakoca ilçesine bağlı Esmahanım ile Uğurlu köyleri arasındaki dere yatağında kayıp olarak aranan Fatma Töngel’in, dün de Uğurlu köyünün 200 metre yakınındaki bataklık bölgede Cengiz Töngel’in cesedi bulunmuştu.

Sel nedeniyle 23 köy yolu ulaşıma kapanmış, yaklaşık 4 bin kişinin de sel ve su baskınından etkilendiği açıklanmıştı.

Gözlemlerini SigortaMedya’ya anlattı

Sel hasarlarının yoğun yaşandığı bölgelerde incelemeler yapan Quick Sigorta Genel Müdürü Ahmet Yaşar “Bölgede yaşanan felakette sigortalı hasarlarının az olduğun gördük. İklim değişikliklerinin yaşandığı son yıllar sigortanın önemini ortaya çıkarıyor. Konut, işyeri ve kasko sigortası yaptırmak korkulu rüya görmekten iyidir” dedi

Sigortasız hasar fazla

Ahmet Yaşar, “Karadeniz Ereğli’de bayağı iş yerleri sular altında kalmış. Orada ciddi bir zarar var. Sigortasız hasar da çok. Ama sigortalı zayiatlar da var. Onun dışında Akçakoca’da özellikle ciddi hasarlar var. Ağaçlar sökülüp, denize kadar inmiş. Cumayeri’nde de büyük hasar meydana geldi. Maalesef can kayıpları da burada yaşandı. Ayrıca Melenağzı tarafında da ciddi hasarlar var. Hem iş yerleri hem arazilerde çok zarar var. Çektiğimiz fotoğraflarda hasarın büyüklüğü görülüyor. AFAD ve Kızılay, hasarın etkilerini azaltmak için bayağı iyi işler yapmaya çalışıyor” diye konuştu.

Felaketle ilgili ilk gelen haberler şöyleydi

Düzce’nin Gölyaka, Cumayeri ve Akçakoca ilçelerinde meydana gelen sel nedeniyle 23 köy yolu ulaşıma kapanırken yaklaşık 4 bin kişinin sel ve su baskınından etkilendiği öğrenildi. Kara yolu ile ulaşılamayan bölgede yaşayan vatandaşlar helikopterlerle kurtarılıyor.

Düzce’nin Akçakoca, Cumayeri ve Gölyaka ilçelerinde dün geceden itibaren etkili olan sağanak yağış nedeniyle sel faleketinden etkilenen Gölyaka İlçesi’nde Dilaver, Esmehanım, Uğurlu, Arabacı, Koçullu, Sarıyayla, Aktaş köyleri, Cumayeri ilçesinde Hamascık, Yeşiltepe, Kızılüzüm, Esentepe, Harmankaya, Büyükmelen, Çelikdere, Dokuzdeğirmen, Üvezbeli, Taşlık, Ordulukaradere köyleri, Gölyaka ilçesinde ise Hacıyakup, Hamamüstü, Güzeldere, Aksu ve Değirmentepe köylerine ulaşım sağlanamıyor.

Meydana gelen sel ve su baskınlarının yanı sıra yaşanan heyelan nedeniyle bu köylere karadan ulaşım sağlanamıyor. Selden etkilenen bölgelerde bulunan 4 bin kişi için Genel Kurmay Başkanlığı, Hava Kuvvetleri Komutanlığı ve Jandarma Genel Komutanlığı ile irtibata geçerek arama ve kurtarma çalışmalarının helikopter talep edildi. Düzce’ye görevlendirilen 5 helikopter ilk olarak gece saatlerinden itibaren Cumayeri Dokuzdeğirmen Köyü nehir evleri mevkiinde ki 8 kişiyi kurtardı. Daha sonra Doğu illerinden Düzce’ye fındık toplamak için gelen mevsimlik işçiler kurtarıldı.

Yapılan arama ve kurtarma çalışmaları sonrasında şu ana kadar 51 kişinin kurtarıldığı öğrenildi. Helikopterlere bindirilen vatandaşlar Düzce 18 Temmuz stadyumuna getirildi. Burada hazır bekleyen 112 Acil sağlık ambulansları hastanede tedavi olması gerekenleri çeşitli hastanelerin acil servislerine nakil ederken, diğer vatandaşlar ise 18 Temmuz Spor Salonu’nda bulunan alana alındı ve kendilerine çay ve sıcak çorba ikramı yapıldı.

Diğer yandan etkisini arttırarak devam eden yağmur yağışı nedeniyle karadan kurtarma çalışmalarına henüz başlanamadı. Bu sebeple helikopterlerin sırasıyla öncelikli kadın ve çocuklar olmak üzere kurtarma çalışmalarını sürdüreceği öğrenildi.

Akçakoca ilçesinde de Sarıkaya Barajı’nın ana su borusunun patlaması nedeniyle sular şehir merkezini geçerek denize dökülmeye başladı. Bu sebeple Kale yolu olarak bilinen alandaki bazı ahşap işyerleri yıkılarak denize aktı. İlçede park halinde bulunan araçlar da denize sürüklenerek kayboldu.

Düzce Valiliği’nden yapılan açıklamada 4 bin kişinin etkilendiği sel felaketi ile ilgili olarak şu açıklama yapılmıştı:

“İlimizde 17 Temmuz 2019 akşam saatlerinde başlayan yoğun yağış sonrası meydana gelen olumsuzlukları gidermek üzere tüm yetkililer ve kurumlara bağlı ekiplerimiz, araç ve gereçleri ile sahada çalışmalarına devam etmektedir. Yaşanan sel felaketinden dolayı, kapanan yolların açılmasına ve ulaşılamayan köylere ulaşım çalışmaları tüm hızıyla sürdürülmektedir.”

Düzce’de kayıp 7 kişiden birinin cansız bedeni bulundu

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER