Kurumsal Üye Şirketler

İlgili Yazılar

17 Yorumlar

 1. 1

  Emrah Has

  Bu meslege 15 yılımı verdim eski yasa olan eksper yaninda sigortali olarak 5 yil çalışan ve lise mezunu olan oncelik taninacak kisilerin önünün açılması gerekmektedir. Uzun yillar emek verdim. Artik bizlerinde eksper sertifikasini alarak tecrubeye dayali olarak doğru hasar uygun tazminat tutarinin ödenmesi yönünde daha sağlıkli net kararlar vererek vermemizin önü açılmalı çözüm bekliyoruz

  Yanıt
  1. 1.1

   oğuz

   ya bi git arkadaş neymiş 5 yıl çalışanlara öncelikmiş hadiya !! ben bankacıyım eksperlerin ne kadar kazandığını biliyorum ve allahın her günü hayatımdan 1 saatimi bu sınava ayırıyorum çalışmak için sizlere fark atıcam belki gelip yanım da çalışırsınız 🙂

   Yanıt
   1. 1.1.1

    Has

    Sanki bankacı oldun da Boğaziçi’ni dereceyle bitirdin senin o çalıştığın sınav bu işin %1’lik kısmı sen çalış yinede kaldı ki Boğaziçi’de bitirsen her halükarda Emrah gibi bir arkadaşın yanında staj yapacaksın.

    Yanıt
 2. 2

  AHMET KÜRŞAT İNCE

  TÜRKİYE DEKİ EKSPERLERİN ÇOĞU İŞLERİN ZAYIFLIKLARI KONUSUNDA ŞİKAYETÇİDİR. YENİ BİR EKSPERLİK SINAVININ AÇILMASI ZATEN ZAYIF OLAN İŞLERİ TAMAMEN BİTİRECEKTİR. SEKTÖRDE ŞU AN İÇİN HİÇ BİR ŞEKİLDE EKSPER AÇIĞI BULUNMAMAKTADIR.

  Yanıt
 3. 3

  Asım ASLAN

  Mevcut dosya sayıları ekspere düşen dosya sayılarında bir artış yaşanmadığı kanaatindeyim, mevcut ekonomik şartlar göz önünde bulundurulduğu 2019 yılı için dosya sayılarında genel olarak bir düşüş beklenmektedir. Sigorta şirketlerinin görüşleri alınmalıdır.

  Yanıt
 4. 4

  duygu

  2018 yılına oranla daha az dosya geleceği fikirlerine saygı duymaktayım ancak eksperlik görevini yıllardır yapan ve 65 yaşını yani türkiyedeki ölüm yaşını çoktan geçmiş emekli olmak istemeyen bir çok eskper olduğunu ve artık yerlerini genç eksperlere vermelerinin gerektiğini yıllardır eksper bürosunda hizmet veren bir kişinin artık önünün açılması gerektiği ve açılan yeni sigorta şirketleriyle birlikte eksper ihtiyacının olduğu , sigortacılık bölümü mezunlarınıda göz önünde bulundurduğumuzda mesleğimizin bu bölümün bir dalı olduğunuda düşünerek artık biz sınav hatta 10 yıl ve üstü süredir eksper yanında görev yapan çalışanlara sınavsız bir şekilde belge hakkı tanınması gerekliliği fikrindeyim … Nasıl sigortacılık mezunu bir kişi acente açabiliyorsa eksperlilik alanında da bu şekilde bir düzenleme yapılması gereklidir.

  Yanıt
  1. 4.1

   Yaz

   Ben ilgili sektörde yaklaşık 5 yıldır çalışmaktayım. Piyasada sektöre çok senelerini vermiş ofis çalışanları gördüm. Fakat bu çalışanların çoğunun sadece zaman harcadığını mesleki olarak kendilerine hiç bir şey katmadıklarına da şahit oldum. Bu bağlamda sınavsız eksperlik ruhsatının verilmesini kesinlikle doğru bulmuyorum. Önemli olan geçirilen sürenin uzunluğu değil alınan deneyimin kalitesidir. Acentecilik ile eksperlik aynı şekilde değerlendirilemeyecek iki ayrı meslek gurubudur. Ayakta durmakta güçlük çeken yaşı hayli geçmiş Sayın eksperlerimiz ve onların tükenmeyen kazanma arzuları mevcut olduğu süreçde gençlerin önünün açılacağını düşünmüyorum. Ayrıca sigorta şirketlerinin modül dosya uygulamaları mevcut eksperlerinde geleceğini tehlikeye sokmaktadır.

   Yanıt
 5. 5

  Conse

  Bu ülkede 9 yıl gibi bir süreçte üniversite sınavına çalışıp tıp fakültesini kazanıp sonrasında tus u kazanıp uzman doktor dahi olma ihtimaliniz var iken eksper olma ihtimaliniz yok maalesef. Sebep tekelci zihniyetten başka bir neden olamaz!!! Doktor başına düşen hasta sayısı da hergün azalıyor ama kimse çıkıp tıp fakültelerine giriş sınavını engellemiyor? Yazık ve ayıp bir durum. Utanmadan işler düştü gibisinden yazan yukarıdaki tekelci yorumları kınıyorum!!!

  Yanıt
 6. 6

  cengiz mert

  eksperlik sınavının kesinlikle açılması gerekir.herkez bu sınava girebilmelidir.hangi meslek gurubu varki 10 yıl yeni alım olmasın.resmen tekelci yapı oluşmuş.gençlerin önünü açın açın.

  Yanıt
 7. 7

  cengiz

  kesinlikle katılıyorum.biraz utanma olur

  Yanıt
 8. 8

  Haktan

  Eksperlik sınavı açılmalı ve nitelikli eksperler iş başına gelmelidir. Bu işi bir rant kapısı olarak değil de hakkı teslim etmek olarak algılamamız daha sağlıklı olacaktır. ( Ayrıca Lisans düzeyinde En 4 yılık üniversite mezuniyeti aramalıdır)

  Yanıt
 9. 9

  Salim can

  Bazıları ihaleye girmeden direk kazalı araç alıyorlar bunların eksperle bir alakası varmı

  Yanıt
 10. 10

  türker

  experler 65 yaşındada 85 yaşındada iş yapar . dünkü çocuklar konuşmasın tecrübeniz var mı bakalım ****

  bu işler tecrübe ile sabit

  Yanıt
  1. 10.1

   Wisdom doesn't come with age

   Tüker; Öncelikle Exper değil; eksper.
   6 yıldır önemli bir ekperlik ofisine çalışıyorum, Gemi ve makineleri mühendisiyim,yabancı dilim var, pek çok dosya ile ilgilenme imkanım oldu ve oluyor. Teknik hiç bir bilgi ve kültürü olmadan, laf gevezeliği ile eksperlik yapanlar var. Kısacası, bu işler önce bilgi sonra tecrübe ile sabitleşir.
   Son olarak, sigorta sektörünün gerek pirim üretimi gerekse poliçe adetlerindeki artış sektörün büyüdüğünün ve eksper ihtiyacının olduğunu göstermekte. Bu anlamda; eksperlik sınavının güncel ihtiyaçlara göre değil, önümüzdeki dönemin gerek sektör büyüklüğü gerekse katosrofik hasarların frekansının da artacağı göz önüne alınarak açılması gerekmekte.
   Branş anlamında da, yetkinlik aranması gerektiğini, mühendislik fakültesinden mezun olmayanların mühendislik eksperi olmaması gerketiğini düşünüyorum. Her halükarda, her adayın sınava girmesi gerektiğini ancak eksperlik ofisinde çalışmakta olan adayların stajdan muaf tutulması gerektiğini düşünüyorum.
   Hazinenin bu bilgileri dikkate alacağını umuyorum.

   Yanıt
 11. 11

  Mehmet

  Bazı eksperler bunu fırsat bilip kendilerinde bulunmayan belgelerin sınavsız kendilerine verilmesini talep etmektedirler. Örneğin mühendislik branşında 10 yıldız rapor yazıyorum. Benim bildiğim kadar teknik bilgisi olmayan başka branşta eksperlik yapan arkadaş eksper diye kendini benden üstün tutup belgenin kendisine sınavsız verilmesini talep ediyor. Ayıptır ofis çalışanlarının emeğine saygısızlıktır.

  Yanıt
 12. 12

  Murat

  Ben 15 yıldır ekspertiz ofisinde sahada eksperle bire bir ekspertiz yapmaktayım bu güne kadar bütün branşlarda çoğusu otokaza ve yangın olmak üzere 20 bin üzerinde dosya elimden geçmiştir. Bu işe başlamadan öncede 20 yılda oto servis geçmişi olan biriyim bizlerinde bir an önce önü açılması gerekir aklınıza gelebilir 2009 da neden sınava girmedin orta okul mezunu olduğum için giremedim lise ve üniversite 2 yıllık bölüm dışarıdan okudum şimdi ise 4 yıllık ikinci üniversite okuyorum inşallah nasip olur okul biter sınav açılırsa yangın eksperi olmak istiyorum hayırlısıyla birde ne kadar tecrübe olursa olsun nasip olmadıktan sonra hiç bir şey olmaz Rabbim herşeyin hayırlısını versin

  Yanıt
 13. 13

  mest

  merhaba;
  sınavsız sertifika verilemez bunu beklemeyin.
  kaliteyi arttırmak için en az üniversite mezunu olmalı.

  Yanıt

Bir Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SIGORTAMEDYA Yayıncılık A.Ş. - Copyright © 2015 Sigortamedya Yayın Grubu. | Powered by
İnternet portalımızda yer alan tüm haber metini, resim ve benzeri içeriğin hakları Sigortamedya Yayıncılık A.Ş.'ye aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda, kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.