16 Haziran 2021, Çarşamba
spot_img

Eksperlerden de cevap var: Taraflar birbirini itham etmemeli, desteklemeli

Sigorta eksperlerini temsil eden kurum ve kuruluşlar, yaptıkları ortak açıklama ile taban ücret tarifesi üzerinden sigorta eksperlerinin hedef gösterilmesinin kabul edilemez bir durum olduğunu ve sektörde faaliyet gösteren tarafların birbirini itham edici söylemlerden kaçınması gerektiğini söyledi.

Acenteler toplantısında sigorta eksperlerinin taban ücret tarifesinin sektöre yaklaşık 120 milyon TL maliyet getirdiğini söyleyen Mapfre Genel Sigorta CEO’su Serdar Gül, eksperlerden tepki aldı. TOBB Sigorta Eksperleri İcra Komitesi, Sigorta Eksperleri Derneği, Sigorta Eksperleri Dayanışma ve Eğitim Vakfı, Anadolu Sigorta Eksperleri Derneği, Ege Sigorta Eksperleri Derneği, Akdeniz Sigorta Eksperleri Derneği, Oto Dışı Sigorta Eksperleri Derneği yaptığı ortak açıklama ile taban ücret tarifesi üzerinden sigorta eksperlerinin hedef gösterilmesinin kabul edilemez bir durum olduğunu kaydetti.

Kurum ve kuruluşların ortak açıklaması şöyle:

Ülkemizde faaliyet gösteren uluslararası bir sigorta şirketi genel müdürünün, 3 Mayıs 2016 tarihinde gerçekleştirdiği acenteler toplantısında ifade ettiği eksperlik mesleğine ilişkin sözlerini hayretle ve üzüntüyle öğrendik.  Pek çok hasar dosyasında eksper görevlendirmeyen bu genel müdürün eksper ücretlerinden şikayet etmesine anlam veremedik.

Sigorta eksperlik mesleği 1927 yılında çıkarılan kanunla ihdas edilmiş olup, eksperler sektörde yer alan en eski aktörlerden biridir.  Sigorta eksperlik mesleğinin kanunla tanımlanmasındaki amaç, doğabilecek anlaşmazlıklara karşı, sigortalının, hak sahiplerinin, sigorta şirketlerinin ve reasürörün haklarının korunmasını temin etmektir. Ayrıca, sigorta eksperleri kamusal görevleri de ifa etmektedir.

Ülkemizde Levha’ya kayıtlı eksper sayısı 1286, mesleki faaliyetine devam etmeyen eksper sayısı ise  421’dir.  Yani ülkemizdeki eksperlerin yüzde 25’i başka işlerle iştigal etmektedir.  Bu durumun en önemli sebebi 2004 yılından bu yana maliyetler artarken ekspertiz ücretlerinin sürekli düşmesidir.

Sigorta eksperliği; tecrübe, donanım ve beceriye dayalı bir meslektir. Sektör geleneğimizde eksperler yaptıkları hizmetin bedelini kendileri belirler. Ancak, geleneğimize aykırı olarak son dönemde gerçekleşen ücret düşüşleri ve mevzuata aykırı şekilde eksper olmayan kişilerin hasar tespiti ile görevlendirilmesi, meslek kalitesini tehdit etmeye başlamış, bu çerçevede İcra Komitemizin gerçekleştirdiği çalışmalar neticesinde gerekli yasal düzenlemeler yapılarak Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı tarafından taban ücret tarifesi belirlenmiştir.

Türkiye Sigorta Birliği ve İcra Komitemizin görüşü alınarak, Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı tarafından belirlenen, bu taban ücret tarifesi üzerinden sigorta eksperlerinin hedef gösterilmesi, kabul edilemez bir durumdur.

Temel ilkesi güven olan sektörümüzde tarafların birbirlerini itham edici değil, destekleyici açıklamalar yapmasını temenni eder, mesleğimize yapılan bu saldırıyı şiddetle kınarız.

Saygılarımızla,
TOBB Sigorta Eksperleri İcra Komitesi

 

Sigorta Eksperleri Derneği

Sigorta Eksperleri Dayanışma ve Eğitim Vakfı

Anadolu Sigorta Eksperleri Derneği

Ege Sigorta Eksperleri Derneği

Akdeniz Sigorta Eksperleri Derneği

Oto Dışı Sigorta Eksperleri Derneği

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER