27 Ocak 2021, Çarşamba

Emeklilik şirketleri faize duyarlı kesimi yakın takibe aldı

Yeni katılım bankalarının kurulmasıyla dağıtım kanalları iyice güçlenen emeklilik şirketleri, faize duyarlı kesimi radarına aldı. Şirketlerin, önümüzdeki dönemde söz konusu kesime yönelik sunduğu emeklilik planları ve fonları artırması bekleniyor.

ALP SÜER / HAYATIMIZ SİGORTALI

Türkiye’de tasarrufları artırmak için hükümetin iktisat politikasındaki öncelikleri arasında yer alan Bireysel Emeklilik Sistemi’nde (BES), katılımcı sayısı 6 milyonu aştı. Emeklilik şirketleri de katılımcı sayılarını artırmak için farklı kesimlerden bireyleri sisteme dahil etmeye çalışıyor. Ev kadınları, gençler ve ‘otomatik katılım’ uygulamasıyla birlikte yeni işe başlayanlar bunların başında yer alıyor. Bunlarla birlikte yeni katılım bankalarının kurulmasıyla dağıtım kanalları iyice güçlenen emeklilik şirketlerinin, faize duyarlı kesime yönelik sunduğu emeklilik planları ve fonları artırması bekleniyor.

Konjonktür şirketlerin yanında

Türkiye’de konjonktür de aslında, şirketlerin yanında. Öncelikle, AK Parti Hükümeti, ‘faizsiz finans’a büyük önem veriyor. Ziraat Katılım ve Vakıf Katılım’ın faaliyetlerine başlaması ile birlikte emeklilik şirketlerinin dağıtım kanalları iyice güçlendi. Ayrıca, finansal varlıklara yatırım yapma önünde mevzuat engeli de yok.

BES’te faize duyarlı kesime yönelik 40’a yakın fon söz konusu. Faaliyet gösteren şirketler arasında iki tanesi, Katılım Emeklilik ve Asya Emeklilik’in hedef kitlesi faize duyarlı kesim. Hem Asya Emeklilik hem de Katılım Emeklilik’in fon sayısı 7’ye ulaştı. Katılım Emeklilik Fon Yönetimi ve Fon Hizmet Müdürü Fatih Bozkurt’ın verdiği bilgilere göre, Katılım Emeklilik’in 7. fonu olan ve ocakta halka arz edilen ‘İkinci Alternatif Esnek (Döviz) Fonu’ (Dövize endeksli sukuk fonu) gelen yoğun taleple 4 Mart itibarıyla 1.8 milyon TL’lik büyüklüğe ulaşmış durumda.

Büyük şirketler de önem veriyor

Sektörün büyük şirketleri de faiz hassasiyeti olan kesimlere büyük önem veriyor. Birkaç örnek vermek gerekirse, Anadolu Hayat Emeklilik’in (AHE) faizsiz kazanç elde etmeyi amaçlayan müşterileri için ‘Alternatif Kazanç Fonu’ ve bu katılımcıların elde edecekleri devlet katkılarının değerlendirilmesi amacıyla kurulan ‘AHE Alternatif Katkı Fonu’ söz konusu. Bunlara ilaveten, şirketin orta dengeli risk profilindeki katılımcılar için ‘Altın Fonu’ seçeneği de mevcut. Keza, sektörde ilk faizsiz fonları oluşturan şirketlerden Vakıf Emeklilik, faize duyarlı katılımcılar için 6 adet faizsiz katılım fonu sunuyor. Vakıf Emeklilik’ten alınan bilgiye göre, bu fonların tüm BES katılım fonları içindeki payı yüzde 20’yi aşmış durumda. Dağıtım kanalı olarak Ziraat Katılım’la da işbirliği yapan Ziraat Emeklilik’in 11 emeklilik fonundan 4 tanesi faize duyarlı katılımcılara yönelik. Bunlar arasında son olarak Alternatif Esnek Emeklilik Yatırım Fonu’nu, 16 Kasım 2015 itibarıyla piyasaya sunan şirket, emeklilik planı olarak da Mart 2016 itibariyle ‘Yakut 3 Gruba Bağlı Bireysel Emeklilik Planı’ ve çiftlere özel ‘Çiftçime BES 1’i sunmuş durumda. Şirketten aldığımız bilgilere göre, ürünlere Ziraat Katılım şubelerinden de yoğun ilgi var. Henüz yeni açılmasına rağmen Ziraat Katılım Bankası şubelerinden 200’e yakın sözleşme gerçekleşmiş.

Tuna Uğun: “Faize duyarlı kesim için yeni fonlar geliştireceğiz”

tuna ugun

Faiz gelirine duyarlı katılımcıların, kendileri için özel olarak kurulan fonları yoğun olarak tercih ettiklerini belirten Anadolu Hayat Emeklilik Genel Müdür Yardımcısı Tuna Uğun, şunları söylüyor: “Bu alanlarda oluşacak açılımlar yeni katılımlara ivme kazandıracak. Şirket olarak, sektördeki öncü pozisyonumuzu devam ettirmek üzere, geçmişte olduğu gibi önümüzdeki dönemde de müşterilerimizin ihtiyaçlarına uygun yeni ürünler, fonlar geliştirerek katılımcılarımızın alternatif yatırım arayışlarına cevap vermeyi sürdüreceğiz.”

Faizsiz fonlar hangi enstrümanlara yatırım yapıyor? 

  • Hisse senedi 
  • Kira sertifikası 
  • Döviz 
  • Altın/Altına dayalı menkul değer 
  • Katılma hesabı

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklam -

SON EKLENEN HABERLER