30 Haziran 2022, Perşembe
spot_img

Endüstri 4.0, bulut altyapılarınca destekleniyor

Oracle’ın Bulut: Endüstri 4.0 adlı raporuna göre, işletmelerin yüzde 62’si robot teknolojisini halihazırda uyguluyor veya uygulamayı planlıyor. Endüstri 4.0’ı tanımlayan teknolojiler ise bulut altyapılarınca destekleniyor.

‘Dördüncü Sanayi Devrimini’, daha bilinen adıyla Endüstri 4.0’ı tanımlayan teknolojiler, bulut altyapılarınca destekleniyor. Oracle’ın Bulut: Endüstri 4.0 adlı raporu, robot teknolojisinden yapay zekaya dek işletmelerin bulutu, yenilikçi stratejilerini geliştirecekleri bir tuval olarak gördüklerini ortaya koyuyor.  Yapılan araştırmada EMEA’daki şirketlerin Endüstri 4.0’a geçişi nasıl yönettikleri incelenmekte ve veri odaklı çağımızda başarılı olmaya devam edebilmek için hangi teknolojilere yatırım yaptıkları açığa çıkıyor.

İşletmelerin çoğunluğu yenilikçi stratejileri halihazırda uygulamakta veya uygulamaya koymayı planlıyor:

  • Yüzde 62’si robot teknolojisini uyguluyor veya uygulamayı planlıyor
  • Yüzde 60’ı Yapay Zeka ile çalışıyor veya çalışmayı planlıyor

oracle cloudBirçok şirket ayrıca bu teknolojileri hayata geçirmek için bulut teknolojisine ihtiyaç duyulduğunun da farkında ve yüzde 60’ı kurumsal bir bulut platformunun robot teknolojisi ve yapay zeka gibi yeniliklere kuruluşların yatırım yapabilmesi için bir fırsat sunduğuna inanıyor.

Teşvik edici olan nokta, işletmelerin büyük bir çoğunluğunun kuruluşları çapında tek bir entegre bulut modeli geliştirme planlarına devam ediyor olması. Her ne kadar sadece yüzde 8’inin halihazırda mevcut uygulamaları ve yeni platformlar için yürürlükte olan entegre bir bulut modeli olsa da yüzde 36’sı bu yıl bir modeli uygulamaya koymakta olduklarını, yüzde 40’ı ise 2017’de uygulamaya koyacaklarını belirtiyor. Sadece yüzde 5’inin ise bu tür bir geçiş için planı yok.

Endüstri 4.0’a entegre bulut altyapıları rekabeti kolaylaştırıyor

EMEA’da IaaS Temel ve Bulut Platformundan sorumlu Kıdemli Müdür Pascal Giraud konuyla ilgili şunları söylüyor: “Belirsiz bir ekonomik ortama rağmen işletmeler günümüzdeki piyasanın hızı göz önüne alındığında piyasaya ilk çıkan olmanın avantajının geçmiştekinden çok daha fazla olduğunun farkındalar. Uber ve Airbnb gibi dünyanın en başarılı şirketlerinden bazıları, finansal krizin zirve yaptığı bir dönemde kuruldular. Bu da fırsatların hiçbir zaman ortadan kaybolmadığını gösteriyor. Endüstri 4.0’ın şafağında şirketlerin ya hızlı ya da yavaş kulvarda yer aldıklarını görüyoruz ve entegre bulut altyapılarının yükselişi ise işletmelerin bu rekabette öne çıkmalarını hem kolaylaştırıyor hem de ucuzlaştırıyor.”

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER