30 Haziran 2022, Perşembe
spot_img

FIFA'nın sigorta sevinci

fifa_sigorta

2014 Dünya Kupa’sına erken veda eden Portekiz, İspanya, İngiltere, İtalya ve Uruguay milli takımları hem kendi ülkelerini hem de futbol tutkunlarını hayal kırıklığına uğratırken bu duruma en çok sevinen taraf ise FIFA oldu.

Milli takımları kupaya erken veda eden ve transfer piyasasında toplam değerleri 500 milyon dolar olan Cristiano Ronaldo, Juan Mata, Wayne Rooney, Mario Balotelli ve Luis Suarez, 2014 Dünya Kupası için farklı bir anlam daha ifade ediyor. Hem kendi ülkelerini hem de futbol severleri hayal kırıklığına uğratan dünya devlerinin bu beklenmedik ayrılışları ise en çok FIFA’yı sevindirdi. FIFA’nın haklı bir sebebi de var, çünkü bu futbolcuların ‘Bedeni Zarar Sorumluluk Sigortaları’ bir servet değerinde.

Bilindiği üzere tüm futbolcular oynadıkları takımların birer işçisi aslında. Dünya kupalarında sakatlanan futbolcular içinse FIFA, futbolcuların takımlarına yaşanacak kayıplar için ödeme yapıyor. Kanuna göre ise bu ödeme, futbolcu iyileşene kadar olan kayıpların tümünü kapsıyor. Ayrıca FIFA’nın kulüplerle yaptığı anlaşmaya göre, FIFA turnuva boyunca alıkoyduğu futbolcular için toplamda 476 milyon dolar olmak üzere yıllık 70 milyon dolar ödeme yapıyor. Üstelik tüm ödemeler kanunlar kapsamında kesinleştirilmiş ve net ödemeler.

FIFA, en azından 100 milyon dolar kârda
Yukarıdaki tüm ödemelerin yanı sıra FIFA, Club Protection Programme (CPP) olarak adlandırılan bir sigorta teminatı da sunuyor ve turnuva kapsamında sakatlanan futbolcuların kulüplerine ödenmesi için ayrılan ortalama 100 milyon dolarlık bir bütçesi bulunuyor. Bu meblağ bahsi geçen futbolcuların sakatlanması durumunda ödenmesi gereken tazminatı karşılamayacak kadar küçük olsa da görünen o ki, Portekiz, İspanya, İngiltere, İtalya ve Uruguay milli takımlarının elenmesi FIFA’yı en azından 100 milyon dolarlık bir ödemeden kurtardı.

FIFA’nın açıkladığı raporlara göre, 2013 yılında CPP kapsamında toplamda 80 olay FIFA’ya ulaştı ve 37 milyon dolar ödeme yapıldı. Bu ödemelerin yüzde 46’sı ise UEFA kulüpleri içerisinde yer alan İngiltere, İtalya, Portekiz ve İspanya ülkelerinin takımlarına yapıldı. Bu da gösteriyor ki, efsane milli takımların 2014 Dünya Kupası’ndan erken ayrılmaları bu yılın sonunda FIFA’ya ödemeler ile ilgili yeni ve farklı bir rapor hazırlatacak.

MASHABLE.COM

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER