6 Aralık 2021, Pazartesi
spot_img

Acenteler için Findeks paketi ilk adım, diğer ürünler sırada

Acenteler, kendileri için ek gelir kapısı olacak ‘Findeks paketleri’nin satışına başladı. TÜSAF Başkanı Murat Büyükçelebi, acentelerin önümüzdeki dönemde diğer finansal enstrümanları da satabilecek noktaya gelebileceklerini söyledi.

SİGORTAMEDYA / SİGORTA EKRANI

Kredi Kayıt Bürosu (KKB) ve Türkiye Sigorta Acenteleri Federasyonu’nun (TÜSAF) imzaladıkları protokol ile sigorta acenteleri de artık, Findeks ürün ve hizmetlerini kendi müşterilerine sunabiliyor. Findeks ürünleri, Covid-19 nedeniyle bazı branşlarda satışları azalan acentelere ek kazanç imkânı sağlayacak. Ayrıca, Findeks ürünlerini satın alan sigorta acentelerinin müşterileri de şahsi finansal durumlarını yönetebildikleri gibi, ticari ilişki içerisinde bulundukları 3’üncü kişilerin finansal durumlarını öğrenip, alacak risklerini en aza indirme imkânına kavuşacak. Findeks paketleri ve acentelere yararı ile ilgili olarak, 23 Ekim’de TÜSAF Başkanı Murat Büyükçelebi, İstanbul Sigorta Acenteleri Derneği (İSAD) Başkanı Berrin Dinç ve KKB ve Findeks İş Yönetimi Müdürü Serdal Türkmen, SigortaMedya’nın YouTube kanalı Sigorta Ekranı’nda bir araya geldi. SigortaMedya Genel Yayın Yönetmeni Can Kantar’ın sorularını yanıtlayan katılımcılar, Findeks paketlerinin acentelere olan yararlarını anlattılar. TÜSAF Başkanı Murat Büyükçelebi, ek bir gelir dışında Findeks’in acenteler için finansal aracılığın kapısını aralayacağını ve acentelerin önümüzdeki dönemde diğer finansal enstrümanları da satabilecek noktaya gelebileceklerini söyledi.

Hem acente hem de  müşteriler için yararlı

Programda, acentelerin yararına olabilecek tüm aktiviteleri desteklediklerini ve İstanbul Sigorta Acenteleri Derneği olarak bu anlamda örnek olmaya çalıştıklarını belirten Berrin Dinç, “Findeks’in müşterilerinin, ödeme durumlarını göstermesi açısından acenteleri koruyan bir tarafı var. Findeks hem müşterilerimizin risk raporunu görmemiz açısından acenteleri garanti altına alıyor hem de acentelere ileriki dönemlerde kolaylık sağlıyor” dedi. Findeks paketlerinin acente müşterileri için de yararlarından bahseden Dinç, şunları söyledi: “Acente müşterilerinin, ticari faaliyetlerinde, ticaret yaptığı kişilerin kredi durumlarını bilmesi açısından Findeks çok önemli. Ayrıca müşterilerimiz bu noktada bankalarla bazı sorunlar yaşayabiliyor. Onların sorunlarını çözme açısından da Findeks’in yararlı olduğunu düşünüyorum.” İSAD olarak sigortacılık sistemi içerisinde acentelerin yerinin ne kadar önemli olduğunu her defasında vurguladıklarını belirten Dinç, “Acenteler insana dokunan en temel kişilerdir. Yaşadığımız olaylarda da insanların acentelerin yardımıyla hareket ettiğini gözlemliyoruz” dedi.

Yüzde 25 komisyon cepte

Findeks ürünlerini daha önce bankalar üzerinden ve kendi dijital platformlarından sattıklarını belirten Serdal Türkmen de acentelerin de 15 Eylül itibariyle Findeks ürünlerinin satışı imkânına kavuştuğunu söyledi. Programda, Findeks paket satışının acentelere sağladığı yararlardan da söz eden Türkmen, şu bilgileri verdi: “Sigorta acentelerimiz yaptıkları Findeks satışlarının her birinden yüzde 25 komisyon alıyor. Acentelerimizin ellerinde oluşturmuş olduğu büyük bir müşteri havuzu var. Bu müşteriler, sigortaya aşina oldukları için Findeks ürünlerine de ilgi göstermeleri oldukça yüksek bir ihtimal. Bu müşteriler finansal durumlarını yönetmeleri açısından Findeks ürünlerine ihtiyaç duyacaktır. Bu noktada Findeks kredi notu çok önemli bir faktör. Acentelerimize yüzde 25 komisyon getirecek ürünlerimizin başında kredi notu geliyor. Acenteler bu ürünümüzü satarak müşterilerine kredi notunu öğrenme imkânı sunacak.”

20 bin TL ciroya da 2 bin TL hediye çeki var

Belli bir ciro yapan acentelere ‘hediye çeki’ de verdiklerini belirten Türkmen, “Acentelerimiz yaptıkları satışlardan yüzde 25 komisyonlarını alıyor. Ayrıca, yapmış oldukları 20 bin liralık ciroya karşılık da ayda 2 bin liralık hediye çeki veriyoruz. Hediye çeki birçok sektörde geçerli olan, direkt nakit yerine geçiyor. Yani yüzde 25’in dışında 20 bin liraya karşılık 2 bin liralık bir hediye çeki sigorta acenteleri için bu ortamda önemli bir gelir kaynağı olacak” dedi.

Findeks acenteler için finansal aracılığın da kapısını aralıyor

Programda acentelerin Findeks konusuna iki taraflı bakması gerektiğini belirten TÜSAF Başkanı Murat Büyükçelebi, acentelere yönelik şu mesajları verdi: “Birincisi, tabii ki ek bir gelir elde etmeleridir. İkinci ve bence en önemli tarafı finansal aracılıkla ilgili olarak Findeks’e dört elle sarılmaları gerekiyor. Findeks aslında bizim işimizin bir parçası. İşin içerisinde risk var. Bu ürünleri alan kişilerin bu riski görmesini sağlıyoruz. Bu nedenle Findeks’i sigortacılıkla iç içe girmiş bir ürün olarak kabul edebiliriz. Findeks’i satan meslektaşlarımız bu anlamda çok da zorlanmıyor. Bankaların da yoğunlukla satmış olduğu bir ürün olduğu için bazı sigortalılarımız zaten Findeks hakkında bilgi sahibi. Bu nedenle her zaman yaptığımız gibi Findeks’i ne işe yaradığını anlatarak satmamız çok zor bir şey değil. Acenteler açısından asıl önemli olan nokta finansal aracılığın kapısını aralayan bir ürün olmasıdır. Acenteler finansal aracı noktası haline geldiğinde rekabet ettikleri bankalar, önlerinde duramayacak.”

Findeks satış noktası olmak çok kolay

Findeks satış noktası olmak da çok kolay. Findeks satış noktası olmak isteyen acenteler öncelikle Findeks ticari üyelik işlemlerini tamamlıyor ve Findeks müşteri merkezini arayarak satış noktası olma talebini iletiyor. Talepte bulunan acenteye Findeks tarafından ‘Acente İşbirliği Sözleşmesi’ ve ‘Findeks Acente Paketi’ gönderiliyor. Acente tarafından imzalanan sözleşme, KKB’ye iletiliyor. Sözleşmenin onaylanmasıyla birlikte acente yetkililerine satış ekranları açılarak satış noktası aktif hale geliyor.

Findeks paketlerini kullananlar hangi avantajları sağlıyor?

  • Findeks paketlerini satın alanlar, şahsi finansal durumlarını kolayca yönetebiliyor.
  • Günümüzde kritik öneme sahip ‘nakit yönetimi’ konusunda avantaj sağlıyor.
  • Ticari ilişki içerisinde bulundukları üçüncü kişilerin finansal durumlarını öğreniyor.
  • Ticari alacak riskini en aza indiriyorlar.

SİGORTA EKRANI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER