1 Temmuz 2022, Cuma
spot_img

Galatasaray'ın futbolcuları geçici sakatlığa karşı sigortalı değil

Galatasaray Spor Kulübü, futbolcularına ‘geçici sakatlık’ teminatı almadığı için pişman oldu.

Galatasaray’da Aydın Yılmaz ve genç futbolcu Bruma’nın bu sezon yaşadığı sakatlıklar camiayı sıkıntıya soktu. İki futbolcunun sakatlığı ile ilgili olarak ilginç bir detayı ise Sabah gazetesi yazarı Levent Tüzemen paylaştı. Tüzemen, 2 Mart Pazar günkü yazısında Galatasaray Spor Kulübü’nün oyuncularına ölüm ve sakatlık risklerine karşı sigorta yaptırdığı ancak geçici sakatlık riskine karşı sigorta yaptırmadığı bilgisini paylaştı. Tüzemen, futbolcuların geçicici sakatlık sigortası olması durumunda, sakatlanan oyuncuların garanti ücretlerini sigorta şirketinden alacağını söyledi. Tüzemen’in yazısı şöyle:

“Galatasaray sporcularına ‘geçici sakatlık’ üzerine sigorta yaptırmamış.

Milli Takımlara futbolcu veren kulüpler, milli maçlarda sakatlık yaşayan oyuncular için TFF’ye, ‘Futbolcuları maç başı oynatıyoruz. Sakatlık yaşadıklarında garanti paralarını biz ödüyoruz. Bu nasıl adalet?’ diye sert tepkiler koymuştu.

TFF, Milli Takım’da sakatlanacak oyuncular konusunda kulüp takımlarının ‘Mağdur’ olmasını engellemek adına ‘geçici sakatlık sigortası’ yaptırıyor. Bu konuda uzman olan ve Nildem Global Sigorta’nın Genel Müdürü Elif Hazinedaroğlu ile konuştum. Elif Hanım, 2010 yılından itibaren Galatasaray Spor Kulübü’nün ve 2012 yılından itibaren de Türkiye Basketbol Federasyonu’nun her konudaki sigorta ihtiyaçlarını karşılayan tek yetkili sigorta brokeri olduklarını söyledi. Elif Hanım, ayrıca 2010’dan itibaren Milli Takım futbolcularının ‘geçici sakatlık sigorta’larını yaptıklarını anlattı.

Hatta şu örneği verdi: 29 Mayıs 2012 Türkiye, Bulgaristan ile özel maç yapıyor. Beşiktaşlı İsmail Köybaşı sakatlanıp çapraz bağlarını koparıyor. İsmail’e oynamadığı maç başı ücretleri (70 bin Euro) ile Beşiktaş’ın İsmail’e ödemiş olduğu garanti ücreti (45 bin Euro) sigorta kapsamında ödeniyor. Toplamda sigorta şirketi 115 bin Euro ödemiş. Avrupa kulüplerince yoğun şekilde satın alınan bu geçici sakatlık sigortasına Türk kulüpleri önem gösteriyor mu? Tabii hayır…

G.Saray sporcularına ‘ölüm ve sürekli sakatlık’ üzerine sigorta yaptırmış. Ama ‘geçici sakatlık’ sigortası yaptırmamış. Yaptırmış olsaydı, Bruma’nın ve Aydın’ın garanti alacaklarını Nildem Global Sigorta ödeyecekti. Futbolcularına 40 Milyon Euro tutarında yıllık maaş ödeyen bir kulüp, tüm takımına dilerse 1.5 milyon Euro yıllık prim tutarı karşılığında bu teminatı satın alabilir, böylelikle sakatlanan ve oynama şansı bulamayan futbolcularına ödeme zorunda oldukları garanti ücretleri sigorta şirketinden temin edebilir.” kralspor.ensonhaber.com

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER